History for 2017 Jun 9th to Jun 10th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2017New York NYSPHSAA Outdoor State Championships 2017 Results - New York NYSPHSAA Outdoor State Championships
Published by
Website:Click here Results: Leone Timing Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager
New York State Track & Field Championships
Union-Endicott High School - 6/9/2017 to 6/10/2017
Results
Boys 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 10.40 2004 Edino Steele, Pacific
Meet Record: * 10.61 2004 Tyvon Branch, Cicero-North Syracuse
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 10.97Q -3.7 1
2 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 11.02Q -2.9 3
3 1224 Kevin Fullerton 12 Riverdale/King-1 11.23Q -3.3 2
4 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 11.07Q -3.7 1
5 208 Kevon Boucaud 12 Amsterdam-1 11.11Q -2.9 3
6 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 11.25Q -3.3 2
7 135 Dante Brown 12 Nyack-1 11.12q -2.9 3
8 547 Myles Calhoun 11 Rush-Henrietta-1 11.20q -3.7 1
9 909 Markese Shelby 12 FDR-1 11.28 -3.7 1
10 351 Jawill Brown 12 Nottingham-1 11.35 -3.7 1
11 667 Rodney Corbin 12 Wmsvl. North-1 11.40 -3.3 2
12 406 Sincere Williamson 12 Binghamton-1 11.42 -2.9 3 11.414
13 170 Eli Gordon 10 White Plains-1 11.42 -3.7 1 11.419
14 665 Jacob Maurino 11 W. Seneca East-1 11.46 -3.3 2
15 258 Matthew McLaughlin 12 Shenendehowa-1 11.47 -2.9 3 11.463
16 1111 Jelani Stoddard 11 Brentwood-1 11.47 -3.3 2 11.466
17 847 Corey Bull 12 Roosevelt-1 11.53 -3.3 2
18 332 Nasir Jones 10 Henninger-1 11.55 -2.9 3
19 945 Xzayviea Stephens 10 Port Jervis-1 11.65 -3.3 2
-- 1309 Kenyatta Huston 11 Canisius-1 DNS -3.7 1
Boys 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 10.40 2004 Edino Steele, Pacific
Meet Record: * 10.61 2004 Tyvon Branch, Cicero-North Syracuse
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 10.85 -2.2
2 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 10.90 -2.2
3 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 11.05 -2.2
4 1224 Kevin Fullerton 12 Riverdale/King-1 11.07 -2.2
5 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 11.14 -2.2
6 547 Myles Calhoun 11 Rush-Henrietta-1 11.15 -2.2
7 208 Kevon Boucaud 12 Amsterdam-1 11.21 -2.2 11.205
8 135 Dante Brown 12 Nyack-1 11.21 -2.2 11.209
Boys 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 20.70 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1985 Ken Burke, East
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 21.48Q -1.4 3
2 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 21.68Q -2.2 2
3 657 Nathaniel Davis 11 Sweet Home-1 21.78Q -3.6 1
4 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 21.73Q -1.4 3
5 1224 Kevin Fullerton 12 Riverdale/King-1 21.95Q -2.2 2
6 547 Myles Calhoun 11 Rush-Henrietta-1 22.35Q -3.6 1
7 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 21.92q -1.4 3
8 1316 Elijah Jones 11 Cardinal Hayes-1 22.10q -2.2 2
9 1116 Andrew Moschetto 12 East Islip-1 22.26 -2.2 2
10 629 Amir Hunter 12 Hutch Tech-1 22.47 -2.2 2
11 865 Giordano Williams 10 Uniondale-1 22.50 -2.2 2
12 135 Dante Brown 12 Nyack-1 22.59 -1.4 3
13 927 Brian Ramirez 12 Middletown-1 22.75 -1.4 3
14 1330 Jaden Antoine 11 Holy Trinity-1 22.79 -3.6 1
15 322 Matt Kilian 12 Cicero-NS-1 23.42 -3.6 1
16 168 Malik Boyd Postell 12 White Plains-1 23.44 -3.6 1
17 932 Mathew Morales 12 Monroe-Woodbury1 23.82 -3.6 1
18 254 Jeremy Weismann 12 Shaker-1 23.93 -1.4 3
19 457 Aaron Davis 9 Union-Endicott-1 24.02 -3.6 1
Boys 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 20.70 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1985 Ken Burke, East
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 21.31 -1.6
2 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 21.54 -1.6
3 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 21.56 -1.6
4 657 Nathaniel Davis 11 Sweet Home-1 21.59 -1.6
5 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 22.08 -1.6
6 1316 Elijah Jones 11 Cardinal Hayes-1 22.17 -1.6
7 1224 Kevin Fullerton 12 Riverdale/King-1 22.20 -1.6
8 547 Myles Calhoun 11 Rush-Henrietta-1 22.24 -1.6
Boys 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: # 45.93 2004 Elzie Coleman, Newburgh
Meet Record: * 46.40 6/12/2015 Izaiah Brown, Amsterdam
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 1125 Kyree Johnson 12 Huntington-1 46.56 2
2 1122 Jovahn Williamson 12 HHH West-1 46.96 2
3 163 Myles Solan 12 Suffern-1 47.69 2
4 638 Treston White 12 Lockport-1 47.81 2
5 805 Damahya Coeur 12 Elmont-1 48.04 2
6 932 Mathew Morales 12 Monroe-Woodbury1 48.49 2
7 205 Syeed Holtzclaw 12 Albany HS-1 48.60 1
8 137 Justin Marsland 11 Nyack-1 48.94 2
9 1201 Kino Cheltenham 12 Brooklyn Tech-1 48.97 1
10 812 Jaelin Hood 12 Freeport-1 49.35 2
11 304 Kieran Sheridan 11 Baldwinsville-1 49.71 1
12 401 Antonio Daniels 12 Binghamton-1 50.06 1
13 1302 Tyler Shepherd 11 Stepinac-1 50.18 1
14 548 Lukas D'Alfonso 12 Rush-Henrietta-1 54.54 1
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.46 1987 Joe Galleano, Centereach
Meet Record: * 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1301 Oluwatomide Alao 12 Molloy-1 14.47Q -3.0 2
2 1313 Aaron Banson 12 Cardinal Hayes-1 14.93Q -2.7 3
3 841 Anthony Romeo 11 Oceanside-1 14.94Q -2.0 1
4 323 Joe Williams 11 Cicero-NS-1 14.76Q -3.0 2
5 1115 Christian Forletta 12 Connetquot-1 15.07Q -2.7 3
6 848 Dashawn Jackson 12 Roosevelt-1 15.24Q -2.0 1 15.232
7 578 Max Gloskey 12 Webster Thomas-1 14.79q -3.0 2
8 259 Nick Michalowski 12 Shenendehowa-1 15.15q -3.0 2
9 577 Ahmad Clanton 12 Webster Thomas-1 15.22 -2.7 3
10 933 My-Kell Farrar 12 Monticello-1 15.24 -2.7 3 15.233
11 1211 Darius Brusco 12 Franklin Lane-1 15.32 -2.0 1
12 178 Franklin Boateng 11 Yonkers-1 15.59 -2.7 3
13 1230 Eric Cao 12 Stuyvesant-1 15.64 -3.0 2
14 1101 Alijah Benymon 12 Amityville-1 15.70 -2.0 1
15 901 Maximo Olavarria 11 Cornwall-1 15.72 -2.7 3
16 121 Michael Nardelli 11 Lakeland/Panas-1 15.78 -2.0 1
17 363 Victor Rodriquez 12 Proctor-1 15.84 -2.0 1
18 410 Clayton Curtis 12 Corning-1 16.71 -3.0 2
-- 225 Jeremiah House 12 Colonie-1 DNF -2.0 1
-- 647 Roshain Wallace 12 Niagara Falls-1 DNF -3.0 2
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: # 13.46 1987 Joe Galleano, Centereach
Meet Record: * 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 1313 Aaron Banson 12 Cardinal Hayes-1 14.48 -1.9
2 1301 Oluwatomide Alao 12 Molloy-1 14.61 -1.9
3 841 Anthony Romeo 11 Oceanside-1 14.76 -1.9
4 1115 Christian Forletta 12 Connetquot-1 14.81 -1.9
5 848 Dashawn Jackson 12 Roosevelt-1 14.88 -1.9
6 323 Joe Williams 11 Cicero-NS-1 15.04 -1.9
7 259 Nick Michalowski 12 Shenendehowa-1 15.19 -1.9
8 578 Max Gloskey 12 Webster Thomas-1 18.56 -1.9
Boys 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: # 49.97 6/21/2015 Rai Benjamin, Mt. Vernon
Meet Record: * 51.86 2014 Rai Benjamin, Mount Vernon
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 942 Robert Walker 12 Newburgh-1 52.72 2
2 534 Daniel Rooney 12 McQuaid Jesuit-1 54.50 2
3 1127 Lawrence Leake 12 Huntington-1 54.53 2
4 312 Justin Runge 12 Carthage-1 55.31 2
5 1211 Darius Brusco 12 Franklin Lane-1 55.87 1
6 842 Stanley Elysee 12 Port Washington1 56.53 2
7 1327 Randy Pringle 12 Christ The King1 56.98 1
8 206 Kevin Mitchell 12 Albany HS-1 57.34 2
9 810 Lorvens Hyppolite 11 Farmingdale-1 58.33 1
10 648 Anton Kunnas 12 North Tonawanda1 58.82 1
11 121 Michael Nardelli 11 Lakeland/Panas-1 58.87 1
12 1009 Jeremiah Von Borst 10 Massena-1 59.67 1
13 458 Luke Dehart 11 Vestal-1 1:00.74 1
-- 933 My-Kell Farrar 12 Monticello-1 DNS 2
-- 225 Jeremiah House 12 Colonie-1 DNS 2
Boys 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 40.73 1993 Franklin
Evans, Ellenwood, Anderson, Stafford
Meet Record: * 40.90 6/11/2016 South Shore
R Kettle, Jr., R Newland, O Garfield, T Westcarr
School Finals H#
===================================================================
1 Sweet Home-1 41.36 3
1) 663 Anthony Williams 11 2) 659 Eric Johnson 11
3) 661 Thomas Rivera 11 4) 657 Nathaniel Davis 11
2 South Shore-1 41.86 3
1) 1228 Brandon Smith 9 2) 1226 Garfield Napier 12
3) 1225 Demoi Brown 10 4) 1229 Keyshon Toussaint 12
3 JFK-PSAL-1 41.88 3
1) 1217 Chizurum Umunakwe 12 2) 1216 Taje Nelson 12
3) 1214 Kelly Hernandez 12 4) 1213 Albis Almanzar 12
4 Rush-Henrietta-1 41.90 3
1) 547 Myles Calhoun 11 2) 548 Lukas D'Alfonso 12
3) 553 Kobe Lewis 11 4) 545 Anthony Brinson 11
5 Niagara Falls-1 42.12 3
1) 647 Roshain Wallace 12 2) 646 Tariq Taul 12
3) 643 Christian Meranto 12 4) 644 Che'Kore Moore 12
6 Shenendehowa-1 42.31 3
1) 257 Mingrui Liu 10 2) 258 Matthew McLaughlin 12
3) 255 David Benson 12 4) 259 Nick Michalowski 12
7 Binghamton-1 42.47 2
1) 404 Brandon Morris 11 2) 401 Antonio Daniels 12
3) 405 Egypt Page 12 4) 406 Sincere Williamson 12
8 Nyack-1 42.48 2
1) 134 Raylan Boutin 10 2) 137 Justin Marsland 11
3) 133 Marc Alexandre 11 4) 135 Dante Brown 12
9 Saratoga Springs-1 42.71 3
1) 245 Izaias Smith 12 2) 241 Nicholas Cavotta 12
3) 242 Kirk Francis 9 4) 244 Khaleel Muldrow 11
10 Brentwood-1 42.75 2
1) 1110 Julio Rodriguez 10 2) 1107 Abdul-Malik Abubakar 12
3) 1108 Keith Palmer 12 4) 1111 Jelani Stoddard 11
11 White Plains-1 42.91 2
1) 172 Nate McCants 11 2) 170 Eli Gordon 10
3) 169 Carl Fisher 11 4) 168 Malik Boyd Postell 12
12 Christ The King-1 42.97 2
1) 1326 Terrell Jones 12 2) 1327 Randy Pringle 12
3) 1325 Jaren Ellis 12 4) 1328 Aaron Sanabria 12
13 Uniondale-1 43.22 2
1) 861 Tishon Dodd-Gray 11 2) 865 Giordano Williams 10
3) 859 Christopher Borzor 11 4) 860 Jahmal Dennis 12
14 Syosset-1 43.29 1
1) 856 Scott Mansouri 12 2) 855 Jonathan Louie 11
3) 854 Jonathan DiSiena 11 4) 857 Michael Stanco 11
15 Nottingham-1 43.38 1
1) 349 Shaheed Bashar-Dickerson 12 2) 351 Jawill Brown 12
3) 353 Jason Howard 9 4) 352 Carthell Flowers 12
16 FDR-1 46.98 1
1) 905 Jermalley James 11 2) 909 Markese Shelby 12
3) 908 Sam Prentiss 12 4) 910 Ramasoj Williams 11
-- Amityville-1 DNF 2
1) 1102 Jowell Dixon 12 2) 1103 Kerron Gonzales 12
3) 1105 Kalvin O'Neal 12 4) 1104 Terrance Hinds 12
-- Canisius-1 DQ 3 Ineligible Athlete
1) 1307 Alex Bucznyski 12 2) 1308 Ishmail Fairclough 9
3) 1311 Paul Woods 11 4) 1310 Joel Nicholas 11
Boys 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 3:11.60 1966 White Plains
Meet Record: * 3:13.98 2010 Middletown
School Finals H#
===================================================================
1 Newburgh Free Academy-1 3:14.05 2
1) 938 Ryler Gould 9 2) 939 Brendon Hanson 11
3) 941 Stephon Scott 12 4) 942 Robert Walker 12
2 Cardinal Hayes-1 3:15.73 2
1) 1313 Aaron Banson 12 2) 1312 Christian Anderson 11
3) 1317 Kristoph Thomas 12 4) 1315 Jose Franco 11
3 Elmont-1 3:16.83 2
1) 809 Lucas Mathieu 12 2) 807 Malik Johnson 11
3) 806 Demoni Gilkes 11 4) 805 Damahya Coeur 12
4 Huntington-1 3:17.29 2
1) 1127 Lawrence Leake 12 2) 1128 Jonathan Smith 10
3) 1126 Anthony Joseph 8 4) 1125 Kyree Johnson 12
5 Freeport-1 3:17.49 2
1) 813 Jordan Jackson 10 2) 812 Jaelin Hood 12
3) 814 Kevon O''Brien Smith 10 4) 811 Jordan Brown 12
6 Suffern-1 3:18.92 2
1) 163 Myles Solan 12 2) 161 Antony Misko 12
3) 164 Garrison Williams 12 4) 160 Daniel Hamilton 12
7 Rush-Henrietta-1 3:19.45 1
1) 549 Aiden Daniels 11 2) 546 Noah Brown 11
3) 548 Lukas D'Alfonso 12 4) 551 Brandon George 12
8 Chaminade-1 3:20.55 1
1) 1322 Joseph Reich 12 2) 1323 William Reich 12
3) 1319 Jack Kenny 12 4) 1320 Kyle Krummenacker 10
9 Baldwinsville-1 3:21.49 1
1) 303 Tyler Luciano 12 2) 305 Kenny Stehle 12
3) 307 Evan Vannatta 12 4) 304 Kieran Sheridan 11
10 Tilden Educational Campus-1 3:21.59 1
1) 1238 Godfrey Pollydore 11 2) 1237 Feguy Luc Mangnan 12
3) 1234 Jaedan George 11 4) 1233 Andre Britton 10
11 Colonie-1 3:23.00 2
1) 226 Andrew Shaw 11 2) 223 Kyle Garnsey 12
3) 222 Carlos Brito 10 4) 225 Jeremiah House 12
12 Corning-1 3:23.56 1
1) 421 Carrington Vaughn 12 2) 415 Andrew Marcellin 12
3) 419 Alex Spicer 11 4) 409 Isaac Cornfield 11
13 Sweet Home-1 3:25.97 1
1) 659 Eric Johnson 11 2) 656 David Campbell 12
3) 660 Chris Nowak 12 4) 657 Nathaniel Davis 11
14 McQuaid Jesuit-1 3:29.09 1
1) 532 Tim Oberlies 9 2) 533 Andrew Passero 9
3) 530 Nick Caterisano 12 4) 534 Daniel Rooney 12
15 Half Hollow Hills West-1 3:34.59 1
1) 1122 Jovahn Williamson 12 2) 1119 Nicholas Duchatellier 11
3) 1118 Alex Brown 11 4) 1117 Tunde Alaketu 12
-- Albany HS-1 DQ 2 3-4 Out of Zone
1) 202 Jarrell Chaney 12 2) 207 Blaise Umuhuza 11
3) 206 Kevin Mitchell 12 4) 205 Syeed Holtzclaw 12
Boys Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Meet Record: * 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 1125 Kyree Johnson 12 Huntington-1 23-06.50 -1.7 7.17m
22-03.25(+0.0) 23-06.50(-1.7) PASS(+0.0) 21-09.50(+0.0) PASS PASS
2 324 Jeremiah Willis 10 Cicero-NS-1 22-10.50 -1.0 6.97m
20-10.75(+0.0) 21-03.75(-2.0) 22-10.50(-1.0) 21-11.50(-0.1) 21-05.50(+0.0) 22-09(+0.0)
3 1203 Aron Cruickshank 11 Erasmus Hall-1 22-09.50 +0.0 6.94m
FOUL(0.2) FOUL(-1.0) 21-08.50(+0.0) FOUL(+0.0) 22-09.50(+0.0) FOUL(+0.0)
4 120 Josias Luctamar 11 Lakeland/Panas-1 22-09.25 +0.0 6.94m
21-04.50(-1.2) 21-01.75(-0.5) 22-09.25(+0.0) 20-05(-1.7) 20-06.25(-0.2) FOUL(+0.0)
5 241 Nicholas Cavotta 12 Saratoga-1 22-05.00 +0.0 6.83m
21-06.50(-0.8) 15-06(+0.0) 22-05(+0.0) FOUL(+0.0) 20-11.25(-0.3) 21-08.75(+0.0)
6 866 Tyler John 12 VS North-1 22-04.00 +0.0 6.80m
22-04(+0.0) 22-01.75(-1.0) 21-04.25(+0.0) 21-10.25(+0.0) 22-00.50(-0.2) FOUL(1.1)
7 1103 Kerron Gonzales 12 Amityville-1 22-01.75 0.4 6.75m
FOUL(-0.1) 22-00.75(+0.0) 22-01.75(0.4) FOUL(+0.0) 19-05.50(0.3) FOUL(0.8)
8 208 Kevon Boucaud 12 Amsterdam-1 22-01.00 -0.5 6.73m
FOUL(+0.0) 22-01(-0.5) 21-11.25(-1.0) FOUL(+0.0) 21-06.75(+0.0) FOUL(0.8)
9 405 Egypt Page 12 Binghamton-1 21-08.50 +0.0 6.61m
FOUL(+0.0) 20-02.50(+0.0) 21-08.50(+0.0) FOUL(-0.4) FOUL(+0.0) FOUL(0.2)
10 179 Rutchlor Lewis 12 Ramapo-1 21-02.00 +0.0 6.45m
FOUL(-0.4) 20-07.50(-0.8) 21-02(+0.0)
11 867 Ismail Abdullah 11 VS South-1 20-07.00 -1.3 6.27m
20-07(-1.3) 20-05.25(+0.0) 20-04.75(1.5)
12 506 Jayon Frater 12 Brockport-1 20-05.25 -0.1 6.22m
FOUL(+0.0) 20-05.25(-0.1) FOUL(-0.3)
13 1307 Alex Bucznyski 12 Canisius-1 20-04.25 +0.0 6.20m
20-04.25(+0.0) 20-01.75(+0.0) 15-09.75(-1.1)
14 959 Kesigh Deloatch 12 Warwick Valley-1 20-01.75 -1.6 6.14m
19-10(-0.5) FOUL(+0.0) 20-01.75(-1.6)
15 666 Daniel Sudyn 12 W. Seneca West-1 19-05.50 -1.1 5.93m
19-05.50(-1.1) FOUL(-0.3) FOUL(+0.0)
Boys Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 53-04.25 1978 Sanya Owolabi, Sleepy Hollow
Meet Record: * 50-05.50 1969 Zach Gillan, Peekskill
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 324 Jeremiah Willis 10 Cicero-NS-1 46-08.75 -2.2 14.24m
43-04.75(-1.2) 46-08.75(-2.2) 46-03(-1.2) 45-09(-1.1) 44-05.50(-0.8) PASS
2 866 Tyler John 12 VS North-1 46-05.50 -1.4 14.16m
43-02.75(-1.3) 46-05.50(-1.4) 46-02.50(+0.0) 45-01(-0.7) 42-05.50(-1.0) 45-10(-0.8)
3 959 Kesigh Deloatch 12 Warwick Valley-1 46-00.00 +0.0 14.02m
FOUL(-1.1) 45-09.75(-0.2) 44-00(-1.1) 46-00(+0.0) 45-02.50(-0.3) 45-11(+0.0)
4 115 Robert Blue 11 Harrison-1 45-07.00 -0.9 13.89m
43-08.25(-0.7) 42-03(+0.0) 44-08.25(-0.2) 43-08.50(-0.9) FOUL(-0.5) 45-07(-0.9)
5 405 Egypt Page 12 Binghamton-1 44-06.75 -1.4 13.58m
44-06.75(-1.4) 43-03(-2.0) 44-05.75(-1.1) 42-07.50(-0.5) 44-06(+0.0) 44-01.75(-1.0)
6 506 Jayon Frater 12 Brockport-1 44-05.00 -1.4 13.53m
43-06(-3.1) 44-05(-1.4) FOUL(-2.7) 42-11.50(-1.5) 42-04.25(-0.4) 44-03.25(-1.5)
7 1314 Jahsira Dunbar 11 Cardinal Hayes-1 44-02.75 -1.1 13.48m
43-08(-0.9) 41-09.50(-0.4) 44-02.75(-1.1) 43-04.25(-0.6) 42-08(+0.0) FOUL(-1.2)
8 1162 Trevor Wilkins 12 William Floyd-1 44-01.25 -0.6 13.44m
42-03(-3.2) 44-01.25(-0.6) 43-10(-1.1) 43-08.75(-1.0) FOUL(-0.4) 42-10.75(-0.4)
9 253 Kwaku Ofosu 12 Shaker-1 44-01.25 -1.6 13.44m
42-11.50(-0.1) 42-03(-1.7) 44-01.25(-1.6) FOUL(-0.3) 43-01.50(-0.1) 41-11(-1.4)
10 116 Ian Santiago 11 Harrison-1 43-09.75 -2.0 13.35m
43-09.75(-2.0) 42-06.50(-0.7) 42-08.50(-0.6)
11 666 Daniel Sudyn 12 W. Seneca West-1 42-10.50 -0.6 13.06m
42-10.50(-0.6) 42-01.50(-2.2) FOUL(-0.6)
12 818 Kevin Nalisa 11 Lawrence-1 42-10.50 -0.4 13.06m
41-05.50(+0.0) 42-10.50(-0.4) 42-00.75(-1.6)
13 1202 Kessawn Abraham 11 Erasmus Hall-1 42-08.25 -1.6 13.01m
40-11(-0.4) 41-00.50(-1.7) 42-08.25(-1.6)
Boys Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: # 68-11.75 2007 Walter Henning, St. Anthony's
Meet Record: * 67-03 2014 Benjamin Bonhurst, Smithtown West
Name Year School Finals
==========================================================================
1 1131 Dan Byrne 12 Kings Park-1 60-00.25 18.29m
55-06.25 57-04.50 56-00 60-00.25 55-08.50 FOUL
2 1146 Chris Fasano 12 Sachem North-1 56-09.25 17.30m
FOUL 46-03 54-04.25 FOUL FOUL 56-09.25
3 129 Jordan Forrest 10 New Rochelle-1 56-02.00 17.11m
FOUL FOUL 56-02 FOUL FOUL FOUL
4 634 Jon Surdej 10 Lancaster-1 55-07.75 16.96m
52-07.50 FOUL 54-05.25 FOUL 53-11.25 55-07.75
5 350 Jaleel Berry 12 Nottingham-1 53-09.25 16.38m
52-00.25 51-00.25 53-09.25 53-04.25 52-06 53-07
6 669 Mark Thomas 12 Wmsvl. South-1 52-07.75 16.04m
49-05 49-07 52-07.75 50-06.25 FOUL 52-03.25
7 210 Elijah Washington 12 Ballston Spa-1 52-06.50 16.01m
48-03.75 51-01.25 46-07.50 50-06.50 49-10 52-06.50
8 555 Andrew Palermo 11 Spencerport-1 51-01.25 15.57m
48-06.50 FOUL 51-01.25 FOUL FOUL 49-11.25
9 1331 William Stouges 11 Holy Trinity-1 50-07.00 15.41m
48-11.50 49-11.75 50-07
10 1212 Chisom Enekwechi 12 Jamaica-1 46-01.00 14.04m
FOUL 46-01 FOUL
11 423 Dan Fedor 11 Elmira-1 45-06.25 13.87m
45-06.25 45-01.75 FOUL
12 833 Steven Urli 12 Massapequa-1 45-05.25 13.84m
FOUL FOUL 45-05.25
13 929 Tom Reiser 12 Minisink Valley1 44-09.75 13.65m
42-00.75 44-09.75 44-09
Boys Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: # 202-09 1991 Andy Bloom, Niskayuna
Meet Record: * 187-09 1985 Tony Washington, Rome Free Academy
Name Year School Finals
==========================================================================
1 633 Paul Kemsley 12 Lancaster-1 180-00 54.86m
174-10 169-00 180-00 174-01 170-08 FOUL
2 367 Evan Tuthill 12 West Genesee-1 156-05 47.67m
150-09 151-02 156-05 FOUL 128-05 150-09
3 209 James Cocca 10 Averill Park-1 155-10 47.49m
152-07 FOUL 151-10 153-00 143-03 155-10
4 831 Kevin Cetin 11 Massapequa-1 155-08 47.44m
144-08 141-01 149-11 150-04 FOUL 155-08
5 840 Danny Diaz 12 New Hyde Par-1 155-05 47.37m
FOUL 140-07 155-05 112-01 143-08 148-03
6 554 Jake McPherson 11 Rush-Henrietta-1 149-11 45.69m
FOUL 119-11 149-11 FOUL 138-01 142-08
7 153 Cliventz Alexis 12 Ramapo-1 149-06 45.56m
148-09 FOUL 126-11 FOUL FOUL 149-06
8 1204 Anaanjan Talukdar 11 Forest Hills-1 144-01 43.91m
144-01 138-08 123-04 135-11 127-04 131-07
9 1146 Chris Fasano 12 Sachem North-1 141-11 43.25m
FOUL 109-06 141-11
10 423 Dan Fedor 11 Elmira-1 140-07 42.84m
140-07 FOUL 132-02
11 1338 Tyler Doty 10 St. Joe's Buf.-1 139-10 42.62m
139-10 130-03 130-03
12 131 Joel Guichardo 12 North Rockland-1 137-00 41.75m
137-00 FOUL 109-03
13 1114 Andy Suarez 12 Comsewogue-1 123-05 37.61m
123-05 FOUL FOUL
14 926 Joshua Yovella 12 Kingston-1 108-08 33.12m
FOUL 108-08 FOUL
Boys 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 10.40 2004 Edino Steele, Pacific
Meet Record: * 10.61 2004 Tyvon Branch, Cicero-North Syracuse
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 952 Kabongo Barry 12 Spackenkill-2 10.71Q 0.1 2
2 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 10.90Q -1.5 1
3 641 Jalin Cooper 11 Medina-2 11.30Q -2.5 3
4 439 Zack Race 11 Norwich-2 10.93Q 0.1 2
5 1303 D'Andre Barriffe 11 Bshp Loughlin-2 11.07Q -1.5 1
6 827 Amari Reyes 12 Malverne-2 11.46Q -2.5 3
7 1420 Marshall Richardso 11 York Prep-2 11.27q -1.5 1
8 635 Michael Allender 11 Lew-Port-2 11.28q 0.1 2
9 712 Marcus Baisi 11 Saranac-2 11.41 0.1 2
10 201 Cameron Fearn 10 Albany Academy-2 11.44 -1.5 1
11 462 Dante Kimbrough 11 Windsor-2 11.45 0.1 2
12 576 Nicholas Yankloski 12 Wayne-2 11.48 -1.5 1
13 520 Joshua McCleary 11 Greece Olympia-2 11.51 -2.5 3
14 252 Ian Luhmann 12 Schuylerville-2 11.55 -2.5 3
15 1016 Bedros Janoyan 11 Potsdam-2 11.56 0.1 2
16 101 Lavonno Mitchell J 10 Albertus Mag-2 11.58 -1.5 1
17 339 Nicholas Draught 12 IHC-2 11.59 0.1 2 11.583
18 331 Joe Streeter 11 Frankfort-2 11.59 -1.5 1 11.586
19 1164 Jefferson Fontaine 12 Wyandanch-2 11.79 -2.5 3
20 1339 Daquan Hunt 12 St.Mary's Lan.-2 11.81 -2.5 3
Boys 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 10.40 2004 Edino Steele, Pacific
Meet Record: * 10.61 2004 Tyvon Branch, Cicero-North Syracuse
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 10.97 -2.7
2 952 Kabongo Barry 12 Spackenkill-2 11.04 -2.7
3 439 Zack Race 11 Norwich-2 11.13 -2.7
4 1303 D'Andre Barriffe 11 Bshp Loughlin-2 11.15 -2.7
5 641 Jalin Cooper 11 Medina-2 11.45 -2.7
6 635 Michael Allender 11 Lew-Port-2 11.47 -2.7
7 827 Amari Reyes 12 Malverne-2 11.49 -2.7
8 1420 Marshall Richardso 11 York Prep-2 11.60 -2.7
Boys 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 20.70 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1985 Ken Burke, East
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1303 D'Andre Barriffe 11 Bshp Loughlin-2 21.87Q -1.9 2
2 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 22.01Q -0.5 1
3 439 Zack Race 11 Norwich-2 22.05Q -4.0 3 22.046
4 952 Kabongo Barry 12 Spackenkill-2 22.05Q -4.0 3 22.048
5 605 Christian Snell 11 Alden-2 22.50Q -0.5 1
6 641 Jalin Cooper 11 Medina-2 22.52Q -1.9 2
7 347 Logan Burrows 12 Mexico-2 22.62q -1.9 2
8 1164 Jefferson Fontaine 12 Wyandanch-2 22.83q -4.0 3
9 252 Ian Luhmann 12 Schuylerville-2 22.88 -4.0 3
10 564 Anthony Smith 12 UPrep Roch.-2 22.93 -0.5 1
11 451 Austin Grunder 12 Trumansburg-2 23.01 -1.9 2
12 1420 Marshall Richardso 11 York Prep-2 23.07 -4.0 3
13 1016 Bedros Janoyan 11 Potsdam-2 23.19 -4.0 3
14 102 Jaren Scott 12 Hamilton-2 23.31 -0.5 1
15 539 Brad Misiak 12 ND-Batavia-2 23.35 -0.5 1
16 712 Marcus Baisi 11 Saranac-2 23.57 -1.9 2
17 803 Cesar Villlegas 11 Carle Place-2 25.31 -1.9 2
Boys 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 20.70 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1985 Ken Burke, East
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 1303 D'Andre Barriffe 11 Bshp Loughlin-2 21.71 -2.4
2 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 21.77 -2.4
3 439 Zack Race 11 Norwich-2 21.85 -2.4
4 641 Jalin Cooper 11 Medina-2 22.38 -2.4
5 605 Christian Snell 11 Alden-2 22.57 -2.4
6 347 Logan Burrows 12 Mexico-2 22.89 -2.4
7 1164 Jefferson Fontaine 12 Wyandanch-2 23.06 -2.4
-- 952 Kabongo Barry 12 Spackenkill-2 DNF -2.4
Boys 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: # 45.93 2004 Elzie Coleman, Newburgh
Meet Record: * 46.40 6/12/2015 Izaiah Brown, Amsterdam
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 1402 Onye Ohia-Enyia 11 Hackley-2 47.38 2
2 829 Maurice Teachey Jr 12 Malverne-2 48.47 2
3 1305 Brian Strachn 11 Bshp Loughlin-2 49.04 2
4 119 Thomas Wilson 11 Pearl River-2 49.72 2
5 430 Neil Casimir 12 Johnson City-2 49.89 2
6 221 Alex Hitchcock 12 Cobleskill-2 49.96 2
7 429 Sam Carter 11 Johnson City-2 50.26 2
8 366 Riley Spingler 11 Weedsport-2 50.43 1
9 502 Michael Salvati 12 Avon-2 51.24 1
10 935 Tajay Pearce 12 New Paltz-2 51.58 1
11 608 Seth Conner 11 Cheektowaga-2 51.82 2
12 720 Rory Patterson 11 Saranac-2 52.12 1
13 1012 Will Livernois 11 Norwood-Norfolk2 52.65 1
14 1134 Kevin Kelly 12 Mount Sinai-2 52.90 1
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Meet Record: * 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 955 Michael Mullally 11 Sullivan West-2 14.63Q -1.1 1
2 1003 Jordan Kane 12 Franklin Acad.-2 15.19Q -3.0 2
3 834 Andrew Ariza 12 Mineola-2 15.21Q -3.0 2
4 333 Eddie Callahan 11 Holland Patent-2 15.25Q -1.1 1
5 525 Harrison Shashaty 11 Honeoye Falls-2 15.56q -1.1 1
6 442 Andy Fudala 12 Odessa-Montour-2 15.72q -1.1 1
7 1135 Kenneth Wei 10 Mount Sinai-2 15.87q -3.0 2
8 630 Shevaughn Allen 11 JFK-Cheektowaga2 15.96q -3.0 2
9 1404 Benjamin Bogner 11 Poly Prep-2 16.09 -1.1 1
10 267 Shane Hotaling 12 Taconic Hills-2 16.17 -3.0 2
11 127 Jamel Okere 12 Nanuet-2 16.19 -1.1 1
12 718 Luke Maye 10 Saranac-2 16.47 -3.0 2
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: # 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Meet Record: * 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 955 Michael Mullally 11 Sullivan West-2 14.60 -3.4
2 1003 Jordan Kane 12 Franklin Acad.-2 15.11 -3.4
3 333 Eddie Callahan 11 Holland Patent-2 15.21 -3.4
4 834 Andrew Ariza 12 Mineola-2 15.32 -3.4
5 1135 Kenneth Wei 10 Mount Sinai-2 15.67 -3.4
6 525 Harrison Shashaty 11 Honeoye Falls-2 15.84 -3.4
7 630 Shevaughn Allen 11 JFK-Cheektowaga2 16.01 -3.4
8 442 Andy Fudala 12 Odessa-Montour-2 16.06 -3.4
Boys 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: # 49.97 6/21/2015 Rai Benjamin, Mt. Vernon
Meet Record: * 51.86 2014 Rai Benjamin, Mount Vernon
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 955 Michael Mullally 11 Sullivan West-2 53.43 2
2 575 Jacob Schmid 11 Wayne-2 55.24 2
3 250 Easton Reagan 12 Schalmont-2 55.39 2
4 934 Blake Olsen 12 New Paltz-2 56.03 2
5 834 Andrew Ariza 12 Mineola-2 56.86 2
6 450 Jonny Polo Rankin 12 Tioga-2 57.38 2
7 718 Luke Maye 10 Saranac-2 57.44 1
8 1418 Mahlon Sorensen 11 Trinity School-2 57.85 1
9 655 Jake Thorp 12 Southwestern-2 58.09 2
10 333 Eddie Callahan 11 Holland Patent-2 58.58 1
11 142 Ben Muro 12 Pawling-2 59.05 1
12 1008 Jared Walker 12 Gouverneur-2 1:01.36 1
13 1130 Zachary Stickelman 10 John Glenn-2 1:01.58 1
14 118 Griffin Knapp 12 Irvington-2 1:03.16 2
Boys 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 40.73 1993 Franklin
Evans, Ellenwood, Anderson, Stafford
Meet Record: * 40.90 6/11/2016 South Shore
R Kettle, Jr., R Newland, O Garfield, T Westcarr
School Finals H#
===================================================================
1 UPrep Rochester-2 43.17 2
1) 564 Anthony Smith 12 2) 561 Elijah Manigualt 12
3) 558 Cascius Facen 10 4) 563 Fonati Merriam 11
2 Norwich-2 43.48 2
1) 436 David Berger 9 2) 439 Zack Race 11
3) 441 Ky Sawn Veale 12 4) 437 Eric Conant 10
3 Alden-2 43.70 2
1) 605 Christian Snell 11 2) 602 Alex Leigh 11
3) 604 Colin Skowronski 10 4) 603 Riley Pastuszynski 11
4 Saranac-2 43.94 2
1) 720 Rory Patterson 11 2) 712 Marcus Baisi 11
3) 719 Shayne O'Neill 10 4) 715 Eric Delutis 12
5 Rye Country Day-2 44.04 2
1) 1413 Cullen Coleman 9 2) 1412 Cameron Coleman 10
3) 1416 Julian Martelly 10 4) 1414 Daniel de Leon 11
6 James I. O'Neill-2 44.14 2 44.134
1) 916 Asher Spain 9 2) 917 Josiah Spain 11
3) 912 Larry Dunn 11 4) 914 Ethan Penner 12
7 Woodlands-2 44.14 1 44.140
1) 173 Kahjuan Chandler 10 2) 174 Joshua Holmes 10
3) 175 Kwame Maxwell 12 4) 177 Christan Watson 10
8 Broadalbin-Perth-2 44.38 1
1) 213 Zach Johnson 11 2) 215 Ivan Roberts 9
3) 217 Chris Wagner 11 4) 211 Jacob Bunker 12
9 Wayne-2 44.48 2
1) 576 Nicholas Yankloski 12 2) 572 Abraham Arellano 12
3) 575 Jacob Schmid 11 4) 574 Connor Lawson 12
10 Franklin Academy-2 44.49 1
1) 1005 Josh Paquin 11 2) 1002 Will Bilow 11
3) 1003 Jordan Kane 12 4) 1006 Brandon Parent 12
11 Cazenovia-2 45.05 1
1) 316 James Pavelchak 10 2) 315 Sean Mcpherson 12
3) 317 Elijah Wellington-Harper 10 4) 313 Alec Boone 12
12 Wyandanch-2 45.55 1
1) 1164 Jefferson Fontaine 12 2) 1169 Dabein Walker 12
3) 1167 Khristian Paschall 11 4) 1163 Eric Dennis 10
13 Locust Valley-2 45.92 1
1) 821 John Kasday 10 2) 819 Vincent Alesi 10
3) 824 Adam Magana 11 4) 823 Cole Madden 12
14 Cheektowaga-2 49.36 2
1) 608 Seth Conner 11 2) 611 Kyle Krzanowicz 12
3) 607 Eric Bartnik 12 4) 609 Jalen Hawkins 12
Boys 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 3:11.60 1966 White Plains
Meet Record: * 3:13.98 2010 Middletown
School Finals H#
===================================================================
1 Pearl River-2 3:24.51 2
1) 146 Nick Malfitano 10 2) 149 Joseph Metcalfe 12
3) 144 Brian Flaherty 11 4) 151 Tom Wilson 11
2 Malverne-2 3:24.70 2
1) 828 Rashard Teachey 9 2) 825 Donovan Ishmael 10
3) 827 Amari Reyes 12 4) 829 Maurice Teachey Jr 12
3 Poly Prep-2 3:25.09 2
1) 1409 Derrick Simmons 11 2) 1407 Julien Hinz 11
3) 1408 Quinn Lansill 9 4) 1406 Stephen Chin 12
4 UPrep Rochester-2 3:27.53 2
1) 559 Keshawn Jones 11 2) 564 Anthony Smith 12
3) 556 James Barnes 12 4) 560 Tyshawn Jones 11
5 Our Lady of Lourdes-2 3:28.98 2
1) 138 Kenneth Barrett 11 2) 139 Jaheim Jones 10
3) 140 Alexander Scotto 12 4) 141 Will Whelan 12
6 Schalmont-2 3:29.82 2
1) 248 Francisco Beltran 10 2) 247 Antonio Beltran 10
3) 249 Hunter Fallat 10 4) 250 Easton Reagan 12
7 Saranac-2 3:30.00 1
1) 713 Tyler Blair 12 2) 718 Luke Maye 10
3) 712 Marcus Baisi 11 4) 720 Rory Patterson 11
8 Rondout Valley-2 3:30.18 1
1) 951 Riley Tompkins 11 2) 950 Brandon Stevens 12
3) 949 Jared Stauss 12 4) 947 Will Hoffstatter 12
9 Phoenix-2 3:31.26 1
1) 362 Jacob Marr 11 2) 359 John Garofalo 12
3) 358 Eli Clark 12 4) 357 Bryce Byrns 12
10 Johnson City-2 3:32.55 2
1) 430 Neil Casimir 12 2) 431 Minh Chau 12
3) 432 Robert Fox 11 4) 429 Sam Carter 11
11 Southampton-2 3:36.02 1
1) 1156 Christian Oakley 12 2) 1153 Trevon Jenkins 11
3) 1154 Patrick Maloney 11 4) 1152 Spencer Crough 12
12 Cheektowaga-2 3:36.31 2
1) 607 Eric Bartnik 12 2) 611 Kyle Krzanowicz 12
3) 606 Steven Austin 12 4) 608 Seth Conner 11
13 Norwood-Norfolk-2 3:42.62 1
1) 1014 Brodie Molnar 9 2) 1011 Riley Haas 11
3) 1015 Troy Sweeney 11 4) 1012 Will Livernois 11
Boys Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Meet Record: * 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 520 Joshua McCleary 11 Greece Olympia-2 22-01.50 -1.9 6.74m
21-07.25(-1.0) 22-01(+0.0) PASS 18-04(-0.5) 22-01.50(-1.9) 20-10.25(-1.1)
2 508 Brandon Burke 12 Byron-Bergen-2 21-08.25 -1.2 6.61m
21-01(0.4) 21-00.50(-0.8) 21-08.25(-1.2) 21-02.75(-0.2) 20-05.50(-0.8) FOUL
3 1169 Dabein Walker 12 Wyandanch-2 21-03.50 0.3 6.48m
20-09.75(1.2) 21-01(-1.2) 21-00.75(+0.0) 21-00.75(0.8) 20-10.25(-2.3) 21-03.50(0.3)
4 1157 Sebestian Pereira 11 Southampton-2 20-10.50 -0.3 6.36m
20-10.50(-0.3) FOUL 19-07.25(+0.0) FOUL 20-07.75(+0.0) 16-03(-0.5)
5 166 Ethan Bartlett 11 Valhalla-2 20-10.25 +0.0 6.35m
19-08.75(-1.7) FOUL 20-10.25(+0.0) FOUL FOUL FOUL
6 715 Eric Delutis 12 Saranac-2 20-06.00 0.1 6.24m
19-01.50(-0.8) 19-08.25(-0.3) 20-06(0.1) 19-00(0.1) 19-09.25(-0.8) 19-05.50(+0.0)
7 630 Shevaughn Allen 11 JFK-Cheektowaga2 20-06.00 -1.4 6.24m
17-10.25(+0.0) 20-06(-1.4) 19-07.75(-2.3) 19-06.50(-0.2) 19-07.50(+0.0) 18-11.25(-1.9)
8 366 Riley Spingler 11 Weedsport-2 20-05.25 -0.9 6.22m
20-05.25(-0.9) 19-06.25(0.5) 19-10.25(+0.0) 20-03.25(-0.6) 19-11.50(-0.4) 20-03(0.1)
9 360 Jake Hart 12 Phoenix-2 20-05.00 +0.0 6.22m
17-03.50(-0.3) 19-07.50(-1.3) 20-05(+0.0)
10 1002 Will Bilow 11 Franklin Acad.-2 20-04.75 +0.0 6.21m
FOUL 20-04.75(+0.0) 19-05.75(0.1)
11 452 Josiah Lopez 10 Trumansburg-2 20-03.00 -0.7 6.17m
20-03(-0.7) 19-10.50(0.3) FOUL
12 267 Shane Hotaling 12 Taconic Hills-2 20-01.75 -0.4 6.14m
18-09.50(0.2) FOUL 20-01.75(-0.4)
13 869 Steven John 12 Wheatley-2 19-08.00 +0.0 5.99m
19-05.50(0.3) 19-08(+0.0) FOUL
14 944 Dylan Lawless 12 Pine Plains-2 18-11.50 -0.6 5.77m
18-10.75(-0.4) 18-11.50(-0.6) FOUL
15 1401 Joshua Ye 9 Columbia Grmr.-2 18-01.25 -0.6 5.51m
17-07(0.7) 18-01.25(-0.6) 17-07.50(-0.1)
-- 611 Kyle Krzanowicz 12 Cheektowaga-2 DNS NWI
Boys Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 53-04.25 1978 Sanya Owolabi, Sleepy Hollow
Meet Record: * 50-05.50 1969 Zach Gillan, Peekskill
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 630 Shevaughn Allen 11 JFK-Cheektowaga2 47-00.25 -0.2 14.33m
45-07(-1.4) 46-08(+0.0) 47-00.25(-0.2) 46-02(-1.3) 44-01(-2.6) PASS
2 508 Brandon Burke 12 Byron-Bergen-2 46-08.00 -0.1 14.22m
46-08(-0.1) 45-09.25(-1.4) 45-08.50(-0.4) 40-08.25(-0.8) 46-05.50(-1.6) 45-10(-0.3)
3 563 Fonati Merriam 11 UPrep Roch.-2 44-02.00 +0.0 13.46m
44-02(+0.0) 41-03.75(-0.9) 40-08(-0.8) FOUL(-1.7) 41-10.50(-2.1) PASS
4 166 Ethan Bartlett 11 Valhalla-2 43-10.75 -1.7 13.37m
43-10.75(-1.7) 43-04.75(-1.6) 42-08.50(+0.0) 43-04(+0.0) FOUL(-0.3) 41-09.50(-1.7)
5 267 Shane Hotaling 12 Taconic Hills-2 43-08.25 -1.9 13.31m
41-11.50(+0.0) 42-02.50(+0.0) 43-08.25(-1.9) 42-10.25(-0.9) FOUL(-1.9) FOUL(-2.5)
6 181 Orlando Clarke 11 Valhalla-2 42-09.75 -1.7 13.04m
42-09.75(-1.7) 42-02.50(-0.1) FOUL(-1.1) 41-04.25(-0.1) 40-04.75(+0.0) FOUL(-0.2)
7 1169 Dabein Walker 12 Wyandanch-2 42-06.00 +0.0 12.95m
40-06.50(+0.0) 42-06(+0.0) 41-05.25(-0.4) FOUL(-1.7) 41-02.50(+0.0) 40-11.50(-0.7)
8 321 Jacob Slaughter 11 Central Valley-2 42-04.50 +0.0 12.91m
40-00(+0.0) 41-05.25(+0.0) 42-00.50(+0.0) 38-11.50(-1.7) 42-04.50(+0.0) 41-07.75(-2.0)
9 454 Jacob Haqq 9 Unatego-2 41-11.50 +0.0 12.78m
41-05.75(+0.0) 40-07.25(-1.6) 41-11.50(+0.0)
10 868 Chris Jean Louis 11 W. Hempstead-2 41-06.50 -0.7 12.66m
41-01(-1.2) 41-06.50(-0.7) 39-00(-1.0)
11 912 Larry Dunn 11 James O'Neill-2 41-00.75 -1.4 12.51m
39-10.50(-0.1) 37-07(-1.1) 41-00.75(-1.4)
12 707 Joe Gonzalez-Lyon 10 Plattsburgh-2 40-09.25 -0.1 12.42m
39-02.25(+0.0) 39-10(-1.7) 40-09.25(-0.1)
13 1002 Will Bilow 11 Franklin Acad.-2 40-09.00 -0.4 12.42m
39-06.75(-0.7) FOUL(-2.6) 40-09(-0.4)
14 1403 Russell Rohan 10 LI Lutheran-2 38-10.25 -1.7 11.84m
38-00(-0.7) 38-07(-1.3) 38-10.25(-1.7)
Boys Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: # 68-11.75 2007 Walter Henning, St. Anthony's
Meet Record: * 67-03 2014 Benjamin Bonhurst, Smithtown West
Name Year School Finals
==========================================================================
1 112 Jack Zimmerman 12 Briarcliff-2 57-10.50 17.64m
53-04 57-10.50 56-10.75 55-00.50 57-10 FOUL
2 212 Jeff Derwin 12 Broadalbin-2 55-06.75 16.93m
51-03 FOUL 54-08.25 52-09 FOUL 55-06.75
3 365 Logan Wendt 12 VVS-2 52-02.50 15.91m
50-04.75 FOUL 52-02.50 49-03 49-08 FOUL
4 309 Cyrille Greasley 12 Camden-2 51-11.75 15.84m
50-06.50 48-03.50 51-11.75 51-08 50-11 48-09.50
5 449 Collin Karl 12 Sidney-2 51-04.00 15.64m
48-08.25 49-09.75 50-06 51-04 50-09.75 48-05.50
6 1112 Anthony Alves 12 Center Moriches2 51-03.50 15.63m
51-03.50 48-03.25 45-11.50 47-07.75 48-00 46-04.25
7 610 Art Jordan 11 Cheektowaga-2 50-10.00 15.49m
43-03.25 48-05.50 50-06.50 47-05.25 44-07.50 50-10
8 1017 Adam Parker 11 Potsdam-2 50-07.25 15.42m
48-06.75 49-10 50-07.25 47-03.50 48-01 44-02.25
9 922 Mark Przybocki 11 John S. Burke-2 49-02.75 15.00m
49-00.25 49-02.75 FOUL
10 455 Jacob Morrison 12 Unatego-2 48-11.25 14.91m
48-11.25 FOUL 47-09
11 501 Mitchell Chudzik 12 Attica-2 46-02.25 14.07m
46-02.25 FOUL 45-10.25
12 709 Sean Lincoln 11 Saranac Lake-2 45-04.50 13.83m
FOUL FOUL 45-04.50
13 820 David Fernandez 11 Locust Valley-2 42-05.50 12.94m
42-05.50 40-08.25 FOUL
Boys Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: # 202-09 1991 Andy Bloom, Niskayuna
Meet Record: * 187-09 1985 Tony Washington, Rome Free Academy
Name Year School Finals
==========================================================================
1 212 Jeff Derwin 12 Broadalbin-2 172-05 52.55m
166-10 168-11 FOUL 172-05 FOUL 170-03
2 112 Jack Zimmerman 12 Briarcliff-2 161-10 49.32m
154-07 154-09 161-10 160-05 141-07 FOUL
3 540 Kilian Lewis 12 Pembroke-2 159-08 48.66m
159-08 155-07 158-08 156-10 158-11 155-08
4 542 Edwi Rojo-Altamira 12 Perry-2 157-10 48.10m
156-11 154-05 157-10 150-00 146-05 150-02
5 218 Mikey Hartlieb 12 Canajoharie-2 157-07 48.03m
143-11 144-01 151-10 156-02 142-04 157-07
6 628 Dylan Perlino 12 Holland-2 153-03 46.71m
153-03 125-06 144-04 FOUL 144-11 135-01
7 449 Collin Karl 12 Sidney-2 145-05 44.32m
FOUL 145-05 138-02 132-11 130-07 140-11
8 364 Chase Corcoran 12 Skaneateles-2 145-01 44.22m
130-00 143-05 FOUL 145-01 FOUL FOUL
9 143 Patrick Doyle 12 Pearl River-2 136-09 41.68m
136-01 136-06 136-09
10 1165 Maurece Miller 12 Wyandanch-2 136-04 41.55m
130-00 136-04 122-00
11 710 David Sullivan 12 Saranac Lake-2 124-09 38.02m
FOUL 113-05 124-09
12 455 Jacob Morrison 12 Unatego-2 123-04 37.59m
FOUL 121-03 123-04
13 852 Andrew Saulpaugh 12 Seaford-2 119-08 36.47m
119-08 115-04 FOUL
14 1017 Adam Parker 11 Potsdam-2 103-10 31.64m
FOUL FOUL 103-10
-- 631 Sean Mcgee 11 JFK-Cheektowaga2 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 301 Takota Jacobson 12 APW-2 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 902 Mathius Martin 12 Dover-2 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys 100 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 10.40 2004 Edino Steele, Pacific
Meet Record: * 10.61 2004 Tyvon Branch, Cicero-North Syracuse
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 10.80 -1.8 10
2 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 10.85 -1.8 8
3 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 10.87 -1.8 6 10.865
4 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 10.87 -1.8 4 10.869
5 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 10.94 -1.8 2
6 1224 Kevin Fullerton 12 Riverdale/King-1 11.06 -1.8 1
7 439 Zack Race 11 Norwich-2 11.16 -1.8
-- 952 Kabongo Barry 12 Spackenkill-2 DNS -1.8
Boys 200 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 20.70 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1993 Jermaine Stafford, Franklin
Meet Record: * 21.02 1985 Ken Burke, East
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 657 Nathaniel Davis 11 Sweet Home-1 21.55 -1.9 10
2 535 Noah Williams 12 McQuaid Jesuit-1 21.56 -1.9 8
3 1232 Carlon Hosten 11 Taft EC-1 21.57 -1.9 6
4 1161 Nigel Green 12 William Floyd-1 21.68 -1.9 4
5 1303 D'Andre Barriffe 11 Bshp Loughlin-2 21.92 -1.9 2
6 139 Jaheim Jones 10 Lourdes-2 22.09 -1.9 1
7 859 Christopher Borzor 11 Uniondale-1 22.12 -1.9
8 439 Zack Race 11 Norwich-2 22.30 -1.9
Boys 400 Meter Dash Championship
=======================================================================
State Record: # 45.93 2004 Elzie Coleman, Newburgh
Meet Record: * 46.40 6/12/2015 Izaiah Brown, Amsterdam
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1125 Kyree Johnson 12 Huntington-1 46.88 10
2 1402 Onye Ohia-Enyia 11 Hackley-2 46.95 8
3 1122 Jovahn Williamson 12 HHH West-1 46.96 6
4 805 Damahya Coeur 12 Elmont-1 48.13 4
5 163 Myles Solan 12 Suffern-1 48.46 2
6 638 Treston White 12 Lockport-1 48.60 1
7 932 Mathew Morales 12 Monroe-Woodbury1 48.71
8 829 Maurice Teachey Jr 12 Malverne-2 49.44
Boys 800 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 1:48.56 1983 Jeff Van Wie, Suffern
Meet Record: * 1:50.33 6/4/2004 Dominic Luka, Tully
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 511 Ben Bulkeley 11 Fairport-1 1:50.96 3 10
2 957 Richard Samuels 12 Wallkill-1 1:52.14 3 8
3 235 Noah Tindale 10 Guilderland-1 1:52.90 3 6
4 460 Patrick Hazlitt 12 Watkins Glen-2 1:53.79 3 4
5 637 Connor Doran 12 Lockport-1 1:54.67 3 2
6 1335 Mason Gatewood 11 St. Anthony's-1 1:54.86 3 1
7 1123 Nick Crociata 11 Hauppauge-1 1:54.96 2
8 846 Aaron Siff-Scherr 12 Port Washington1 1:55.04 3
9 1407 Julien Hinz 11 Poly Prep-2 1:55.26 2
10 113 Alex Rizzo 10 Bronxville-2 1:55.53 2
11 248 Francisco Beltran 10 Schalmont-2 1:55.91 2
12 341 Tyler Godin 12 Indian River-1 1:56.00 2
13 954 Ayden Gann 12 Sullivan West-2 1:56.01 3
14 566 Nico Bellavia 11 Victor -1 1:57.14 1
15 117 Ryan Jendzejec 12 Horace Greeley-1 1:57.70 3
16 448 Clayton Wolfe 12 Owego-Apalachin2 1:58.05 2
17 425 Jake Avery 12 Ithaca-1 1:58.85 1
18 1231 William Cuthbertso 11 Susan Wagner-1 1:58.97 1
19 523 Liam Lyle 12 Honeoye Falls-2 1:59.24 1
20 1304 Matthew Nieves 12 Bshp Loughlin-2 1:59.27 2
21 310 Adam VanValkenburg 12 Canastota-2 2:01.27 1
22 103 Zach Wachs 11 Ardsley-2 2:01.59 2
23 1152 Spencer Crough 12 Southampton-2 2:02.95 1
24 671 Trey Rees 12 Wilson-2 2:04.81 2
25 701 Everett Sapp 12 Beekmantown-2 2:07.00 1
26 802 Nate Armstrong 12 Carle Place-2 2:09.86 1
-- 1012 Will Livernois 11 Norwood-Norfolk2 DNF 1
Boys 1600 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 4:02.7h 1973 Matt Centrowitz, Power Memorial
Meet Record: * 4:05.24 2012 Nick Ryan, Fayetteville Manlius
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 416 Kevin Moshier 12 Corning-1 4:12.81 2 10
2 1148 Christopher Tibbet 12 Sachem North-1 4:13.14 2 8
3 1335 Mason Gatewood 11 St. Anthony's-1 4:13.84 2 6
4 1417 Aidan Ryan 12 Trinity School-2 4:14.90 2 4
5 505 Paul Dellinger 12 Brighton-1 4:16.28 2 2
6 150 Matt Politis 11 Pearl River-2 4:16.32 2 1
7 329 Patrick Perry 12 Fay.-Manlius-1 4:20.29 2
8 235 Noah Tindale 10 Guilderland-1 4:20.93 2
9 966 Tom Quinn 12 Washingtonville1 4:21.18 2
10 434 Matt Goyden 12 Maine-Endwell-2 4:22.18 1
11 928 Jamie Granata 11 Minisink Valley1 4:22.97 1
12 308 Connor Demo 11 Beaver River-2 4:23.98 1
13 111 Ryan Gallagher 12 Briarcliff-2 4:24.12 2
14 954 Ayden Gann 12 Sullivan West-2 4:24.35 1
15 248 Francisco Beltran 10 Schalmont-2 4:25.07 1
16 1145 Sam Walker 11 Port Jefferson-2 4:25.42 1
17 1222 Ermiyas Harper 10 Midwood-1 4:25.88 2
18 640 Michael Peppy 11 Maple Grove-2 4:26.34 1
19 132 Patrick Tuohy 11 North Rockland-1 4:28.37 1
20 537 Jeremiah Carnicell 11 Mynderse Acad-2 4:29.17 1
21 422 Matt Karee 12 Elmira ND-2 4:29.58 1
22 1001 Darren Ricalton 12 Canton-2 4:30.73 1
23 722 Caleb Moore 11 Seton Platt.-2 4:31.26 1
24 660 Chris Nowak 12 Sweet Home-1 4:32.97 2
25 850 Jason Linzer 9 Seaford-2 4:37.02 1
26 858 Peter Zimbalist 12 Syosset-1 4:41.77 2
-- 229 Chris Hughes 11 Glens Falls-2 DNS 1
Boys 3200 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 8:42.92 5/8/2015 Mike Brannigan, Northport
Meet Record: * 8:52.42 6/10/2016 Ben Petrella, Liverpool
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 416 Kevin Moshier 12 Corning-1 9:11.34 2 10
2 111 Ryan Gallagher 12 Briarcliff-2 9:13.57 2 8
3 155 Greg Fusco 11 Somers-1 9:13.97 2 6
4 1137 Isaiah Claiborne 11 Northport-1 9:16.50 2 4
5 1148 Christopher Tibbet 12 Sachem North-1 9:17.80 2 2
6 505 Paul Dellinger 12 Brighton-1 9:19.88 2 1
7 156 Matt Fusco 11 Somers-1 9:20.67 2
8 624 Ian Russ 11 East Aurora-2 9:25.79 1
9 345 Steve Schulz 12 Liverpool-1 9:27.34 2
10 246 Shea Weilbaker 10 Saratoga-1 9:27.48 2
11 804 Timothy Euler 12 East Meadow-1 9:30.18 1
12 543 Nathan Lawler 11 Pittsford Mend-1 9:31.50 2
13 722 Caleb Moore 11 Seton Platt.-2 9:35.82 2
14 426 Silas Derfel 11 Ithaca-1 9:36.21 2
15 318 Dominic Morganti 12 CBA-Syracuse-2 9:37.82 1
16 422 Matt Karee 12 Elmira ND-2 9:38.92 1
17 1340 Dom Boccia 11 St. Peter's-1 9:41.45 1
18 928 Jamie Granata 11 Minisink Valley1 9:41.47 2
19 652 Cal Puskar 11 Orchard Park-1 9:41.64 1
20 330 Joe Walters 12 Fay.-Manlius-1 9:43.72 2
21 930 Scott Wortmann 11 Minisink Valley1 9:46.90 1
22 903 Jose Cruz 12 Ellenville-2 9:49.05 1
23 538 Dillon VanDemortel 11 Newark-2 9:52.04 1
24 434 Matt Goyden 12 Maine-Endwell-2 9:54.98 1
25 1010 Kyle Fulk 12 Norwood-Norfolk2 9:55.46 1
26 850 Jason Linzer 9 Seaford-2 10:01.77 1
27 229 Chris Hughes 11 Glens Falls-2 10:04.07 2
28 1145 Sam Walker 11 Port Jefferson-2 10:04.21 1
29 1239 Muhamed Bicic 12 Townsend Harris1 10:04.82 1
30 1318 Tommy Appenheimer 11 Cardinal O'Hara2 10:17.32 2
31 1405 Gabriel Cannavo 10 Poly Prep-2 10:25.59 1
-- 230 Noah Carey 12 Guilderland-1 DNF 2
Boys 110 Meter Hurdles Championship
============================================================================
State Record: # 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Meet Record: * 13.46 1987 Joe Galeano, Centereach
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 1313 Aaron Banson 12 Cardinal Hayes-1 14.07 -0.7 10
2 955 Michael Mullally 11 Sullivan West-2 14.29 -0.7 8
3 1301 Oluwatomide Alao 12 Molloy-1 14.51 -0.7 6
4 323 Joe Williams 11 Cicero-NS-1 14.62 -0.7 4
5 841 Anthony Romeo 11 Oceanside-1 14.68 -0.7 2
6 848 Dashawn Jackson 12 Roosevelt-1 14.71 -0.7 1
7 1115 Christian Forletta 12 Connetquot-1 14.73 -0.7
8 1003 Jordan Kane 12 Franklin Acad.-2 20.71 -0.7
Boys 400 Meter Hurdles Championship
=======================================================================
State Record: # 49.97 6/21/2015 Rai Benjamin, Mt. Vernon
Meet Record: * 51.86 2014 Rai Benjamin, Mount Vernon
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 942 Robert Walker 12 Newburgh-1 52.23 10
2 955 Michael Mullally 11 Sullivan West-2 53.45 8
3 1127 Lawrence Leake 12 Huntington-1 54.41 6
4 312 Justin Runge 12 Carthage-1 54.52 4
5 534 Daniel Rooney 12 McQuaid Jesuit-1 54.74 2
6 575 Jacob Schmid 11 Wayne-2 55.55 1
7 250 Easton Reagan 12 Schalmont-2 57.69
-- 1211 Darius Brusco 12 Franklin Lane-1 DNS
Boys 3000 Meter Steeplechase Championship
==========================================================================
State Record: # 8:52.6h 1976 Jim Shields, Mineola
Meet Record: * 8:57.34 6/13/2015 Jack Jibb, Monroe-Woodbury
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 1147 Jonathan Lauer 12 Sachem North-1 9:16.72 2 10
2 1151 Michael Grabowski 12 Smithtown West-1 9:18.54 2 8
3 925 Jayson Hines 12 Kingston-1 9:20.18 2 6
4 154 Greg Crowley 12 Scarsdale-1 9:23.14 2 4
5 435 Parker Stokes 10 Maine-Endwell-2 9:30.62 2 2
6 344 Josh Hickmott 12 Liverpool-1 9:33.89 2 1
7 237 Marty Dolan 10 Niskayuna-1 9:35.18 2
8 911 Liam Higgins 11 Goshen-1 9:39.97 2
9 904 Wesley Cruz 12 Ellenville-2 9:44.18 2
10 541 Brad Farnham 12 Penfield-1 9:44.24 2
11 636 Andrew Perrault 10 Lew-Port-2 9:55.59 1
12 524 Cameron McDaniel 10 Honeoye Falls-2 9:56.87 1
13 247 Antonio Beltran 10 Schalmont-2 9:58.48 1
14 355 Sam Sharlow 10 Oriskany-2 9:59.00 1
15 1334 Pierce Lewin 12 Regis-1 10:00.26 1
16 113 Alex Rizzo 10 Bronxville-2 10:04.04 2
17 1419 Geordie Young 10 Trinity School-2 10:07.54 1
18 417 Quinn Nicholson 11 Corning-1 10:07.80 2
19 668 Harrison Higgins 12 Wmsvl. South-1 10:09.29 2
20 717 Andrew LePage 11 Saranac-2 10:16.97 1
21 830 Ryan Watson 11 Manhasset-1 10:21.06 1
22 1220 Oadhan Lynch 11 McKee-SI Tech-1 10:23.74 1
23 167 Jay Bendlin 12 Valhalla-2 10:25.75 2
24 1004 Curtis Landry 12 Franklin Acad.-2 10:44.45 1
25 836 Matteo Itri 12 Mineola-2 10:54.21 1
26 1143 Grant Samara 8 Port Jefferson-2 11:08.01 1
Boys 4x100 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 40.73 1993 Franklin
Evans, Ellenwood, Anderson, Stafford
Meet Record: * 40.90 6/11/2016 South Shore-1
R Kettle, Jr., R Newland, O Garfield, T Westcarr
School Finals Points
=======================================================================
1 Sweet Home-1 41.66 10
1) 663 Anthony Williams 11 2) 659 Eric Johnson 11
3) 661 Thomas Rivera 11 4) 657 Nathaniel Davis 11
2 South Shore-1 41.80 8
1) 1228 Brandon Smith 9 2) 1226 Garfield Napier 12
3) 1225 Demoi Brown 10 4) 1229 Keyshon Toussaint 12
3 JFK-PSAL-1 41.86 6
1) 1217 Chizurum Umunakwe 12 2) 1216 Taje Nelson 12
3) 1214 Kelly Hernandez 12 4) 1213 Albis Almanzar 12
4 Rush-Henrietta-1 42.25 4
1) 547 Myles Calhoun 11 2) 548 Lukas D'Alfonso 12
3) 553 Kobe Lewis 11 4) 545 Anthony Brinson 11
5 Niagara Falls-1 42.58 2
1) 647 Roshain Wallace 12 2) 646 Tariq Taul 12
3) 643 Christian Meranto 12 4) 644 Che'Kore Moore 12
6 Binghamton-1 42.63 1
1) 404 Brandon Morris 11 2) 401 Antonio Daniels 12
3) 405 Egypt Page 12 4) 406 Sincere Williamson 12
7 Nyack-1 42.73
1) 134 Raylan Boutin 10 2) 137 Justin Marsland 11
3) 133 Marc Alexandre 11 4) 135 Dante Brown 12
8 Shenendehowa-1 43.02
1) 257 Mingrui Liu 10 2) 258 Matthew McLaughlin 12
3) 255 David Benson 12 4) 259 Nick Michalowski 12
Boys 4x400 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 3:11.60 1966 White Plains
Meet Record: * 3:13.98 2010 Middletown
School Finals Points
=======================================================================
1 Newburgh Free Academy-1 3:12.79* 10
1) 940 Jordan Lawrence 12 2) 939 Brendon Hanson 11
3) 941 Stephon Scott 12 4) 942 Robert Walker 12
2 Huntington-1 3:17.91 8
1) 1127 Lawrence Leake 12 2) 1128 Jonathan Smith 10
3) 1126 Anthony Joseph 8 4) 1125 Kyree Johnson 12
3 Cardinal Hayes-1 3:18.28 6
1) 1313 Aaron Banson 12 2) 1312 Christian Anderson 11
3) 1317 Kristoph Thomas 12 4) 1315 Jose Franco 11
4 Elmont-1 3:18.94 4
1) 809 Lucas Mathieu 12 2) 807 Malik Johnson 11
3) 806 Demoni Gilkes 11 4) 805 Damahya Coeur 12
5 Freeport-1 3:19.22 2
1) 813 Jordan Jackson 10 2) 812 Jaelin Hood 12
3) 814 Kevon O''Brien Smith 10 4) 815 Rashad Tucker 12
6 Suffern-1 3:19.62 1
1) 163 Myles Solan 12 2) 161 Antony Misko 12
3) 164 Garrison Williams 12 4) 160 Daniel Hamilton 12
7 Chaminade-1 3:20.52
1) 1322 Joseph Reich 12 2) 1323 William Reich 12
3) 1324 Christopher Strzelinski 12 4) 1320 Kyle Krummenacker 10
8 Rush-Henrietta-1 3:23.37
1) 549 Aiden Daniels 11 2) 552 Ben Hulbert 10
3) 548 Lukas D'Alfonso 12 4) 551 Brandon George 12
Boys 4x800 Meter Relay Championship
==========================================================================
State Record: # 7:33.00 1966 Andrew Jackson
Meade, Jacobs, Thomas, Ferrell
State Record: # 7:33.00 1966 Boys & Girls
Edmead, Henry, Randall, Jackson
Meet Record: * 7:38.78 2010 Liverpool
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Northport-1 7:42.61 2 10
1) 1137 Isaiah Claiborne 11 2) 1136 Elijah Claiborne 11
3) 1138 Tyler Dollhausen 11 4) 1139 Dan O'Connor 11
2 Arlington-1 7:50.51 2 8
1) 106 Matthew Dillon 12 2) 109 Mark Scanlon 10
3) 107 Brendan Foley 12 4) 108 Joe Morrison 12
3 Victor-1 7:54.37 2 6
1) 566 Nico Bellavia 11 2) 567 Hunter Braun 11
3) 569 Connor Preston 10 4) 570 Andrew Schmuhl 10
4 Warwick Valley-1 7:55.40 2 4
1) 960 Tom Gardiner 11 2) 965 Sean Quinn 12
3) 964 Thomas Nafash 12 4) 963 Dan Lindstrom 12
5 Port Washington-1 7:56.49 2 2
1) 842 Stanley Elysee 12 2) 844 Joseph Levine 12
3) 845 Rory Owens 12 4) 846 Aaron Siff-Scherr 12
6 Corning-1 7:57.08 2 1
1) 416 Kevin Moshier 12 2) 412 Dan Gahagan 11
3) 408 John Cleary 10 4) 411 Bryce Derick 10
7 Fairport-1 7:57.17 2
1) 511 Ben Bulkeley 11 2) 513 Sean Henretta 10
3) 516 Samuel Schraver 11 4) 514 Nathan Markle 12
8 Poly Prep-2 7:57.68 1
1) 1405 Gabriel Cannavo 10 2) 1409 Derrick Simmons 11
3) 1407 Julien Hinz 11 4) 1408 Quinn Lansill 9
9 Pearl River-2 8:00.21 1
1) 145 Brian Mahoney 10 2) 147 Pat McCain 10
3) 144 Brian Flaherty 11 4) 150 Matt Politis 11
10 Honeoye Falls-Lima-2 8:03.09 1
1) 521 Tyler LaLonde 12 2) 522 Jake Lehning 9
3) 527 Andrew Warfle 11 4) 523 Liam Lyle 12
11 Fayetteville-Manlius-1 8:03.20 2
1) 329 Patrick Perry 12 2) 326 Jack Boltman 12
3) 327 Garrett Brennan 10 4) 328 Jack Duncanson 11
12 East Aurora-2 8:03.64 1
1) 623 Pat Murray 12 2) 625 Matt Sieracki 12
3) 627 Jack Watson 11 4) 624 Ian Russ 11
13 Xavier-1 8:04.50 2
1) 1343 Sawyer Gwyn-Rowsom 11 2) 1341 Michael Crorkin 11
3) 1344 Fergus Macdonnell 11 4) 1346 Jerardo Perez 11
14 Nanuet-2 8:05.75 1
1) 128 Joseph Saxton 11 2) 123 Jonah Fields 12
3) 125 Zachary Hasenbalg 12 4) 122 Brian Camillieri 12
15 Orchard Park-1 8:08.59 2
1) 653 Michael Totaro 12 2) 650 Tommy Flannery 12
3) 651 Jack Heraty 9 4) 652 Cal Puskar 11
16 Dunkirk-2 8:13.99 1
1) 619 Christopher Michalski 12 2) 620 Anthony Ruiz 10
3) 617 Mike DeLand 12 4) 618 Nelson Estrada-Cruz 12
17 John S. Burke Catholic-2 8:15.24 1
1) 921 Patrick Gunn 11 2) 920 John Drumgoole 10
3) 919 Nicholas Daleo 12 4) 924 John Zick 11
18 Owego-Apalachin-2 8:16.07 1
1) 448 Clayton Wolfe 12 2) 444 Vince Duvall 11
3) 447 Lewis Race 10 4) 446 Cam Neira 11
19 Francis Lewis-1 8:18.26 1
1) 1207 Noel Guzman 11 2) 1208 Thomas Khadoo 12
3) 1205 Daniel Calero 12 4) 1206 Jackson Chen 12
20 Guilderland-1 8:20.66 2
1) 235 Noah Tindale 10 2) 232 Andrew Horan 12
3) 233 Arthur Horan 12 4) 234 Nicholas Soldevere 10
21 Homer-2 8:21.90 1
1) 335 Teddy Mercer 10 2) 337 Andrew Swenson 11
3) 338 Kollin VanWagenen 11 4) 336 Grant Stokoe 11
22 Lake Placid-2 8:22.76 1
1) 706 Trent White 12 2) 705 Scott Schultz 11
3) 704 Henry McGrew 12 4) 702 Stu Baird 12
23 Norwood-Norfolk-2 8:25.77 1
1) 1010 Kyle Fulk 12 2) 1012 Will Livernois 11
3) 1013 Christian McSurdy 9 4) 1014 Brodie Molnar 9
24 Taconic Hills-2 8:35.72 1
1) 264 Evan Foutch 11 2) 265 Jacob Gellert 12
3) 266 Max Hanselman 12 4) 268 Trey Hotaling 12
25 Mineola-2 8:44.17 1
1) 835 Ryan DeMagistris 11 2) 839 Gabe Silva 10
3) 837 Joseph Mueller 11 4) 838 Johnny Schnaufer 11
26 Port Jefferson-2 8:50.03 1
1) 1145 Sam Walker 11 2) 1141 Liam McSweeney 11
3) 1144 Cooper Schoch 8 4) 1142 Alex Rebic 11
Event 565 Boys High Jump Championship
=================================================================================
Progression: 5-10, 6-0, 6-2, 6-4, 6-6, Then up 1" to Completion
State Record: # 7-03 2001 Dan Olson, Albany Academy
Meet Record: * 7-01.50 2001 Dan Olson, Albany Academy
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Daniel Claxton 12 Smithtown East-1 7-00.00 2.13m 10
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08 6-09 6-10 6-11 7-00 7-01 7-02
PPP PPP PPP O O PPP O PPP O PPP XXO PPP XXX
2 Brandon Burke 12 Byron-Bergen-Elba-2 6-08.00 2.03m 8
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08 6-09 6-10
PPP O O O XXO O XO PPP XXX
3 Nakia Williams 12 Southampton-2 6-06.00 1.98m 5
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08
PPP PPP O O O PPP XXX
3 Benjamin Ross 12 Baldwin-1 6-06.00 1.98m 5
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07
PPP O O O O XXX
5 Ernie Robertson 11 Riverdale-2 6-06.00 1.98m 2
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07
O PPP O O XXO XXX
6 Stanley Elysee 12 Port Washington-1 6-06.00 1.98m 1
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-07
PPP XO XO XO XXO XXX
7 Bryant Lewis 12 St. Anthony's-1 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O O XXX
7 Tyler Brado 12 Fort Plain-OESJ-2 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O O XXX
9 Numan Maloney 11 Somers-1 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
PPP XO O O XXX
10 Antravious Bell 11 Indian River-1 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O XO XXX
11 Rickie Casazza 11 Shoreham WR-1 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O XO XO XO XXX
12 Kesigh Deloatch 12 Warwick Valley-1 6-04.00 1.93m
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
PPP XXO XO XO XXX
13 Dom Farszmil 12 West Seneca East-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O O O XXX
13 Will Bilow 11 Franklin Academy-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
PPP O O XXX
13 Jonathan Ray 10 Shenendehowa-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O O O XXX
16 Austen Schlicht 12 Chenango Valley-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O XO O XXX
16 Lavonno Mitchell Jr. 10 Albertus Magnus-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
XO O O XXX
18 Hashem Gambari 11 Sullivan West-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O O XO XXX
18 Amire Odey 11 Brockport-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O O XO XXX
20 Liam Giombetti 12 LaSalle Institute-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
XO O XO XXX
20 Ryan Garrett 12 Clyde-Savannah-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O XO XO XXX
22 Anthony Nelson 9 Wallkill-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O XXO XO XXX
23 Dylan Lawless 12 Pine Plains-2 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O O XXO XXX
24 Ricky Patterson 12 Peekskill-1 6-02.00 1.87m
5-10 6-00 6-02 6-04
O XO XXO XXX
25 Dabein Walker 12 Wyandanch-2 6-00.00 1.82m
5-10 6-00 6-02
O O XXX
26 Mitch Padilla 12 Maple Grove-2 6-00.00 1.82m
5-10 6-00 6-02
XO XO XXX
27 Fritz Gale 12 Clinton-2 6-00.00 1.82m
5-10 6-00 6-02
O XXO XXX
28 Ese Amata 9 Union-Endicott-1 6-00.00 1.82m
5-10 6-00 6-02
XO XXO XXX
29 Emmett Bergeron 11 McKee-SI Tech-1 5-10.00 1.77m
5-10 6-00
O XXX
29 Liam Mooney 11 Ravena-CS-2 5-10.00 1.77m
5-10 6-00
O XXX
29 Cameron Barmore 9 Clymer-2 5-10.00 1.77m
5-10 6-00
O XXX
-- Dzihad Cecunjanin 11 Saranac Lake-2 NH
5-10
XXX
-- Dante Arbelo 11 Gates-Chili-1 NH
5-10 6-00
PPP XXX
-- Al Munro 9 Seaford-2 NH
5-10
XXX
Event 566 Boys Pole Vault Championship
=================================================================================
Progression:
12-6, 13-3, 14-0, 14-6, 15-0, Then Up 3"
State Record: # 16-08.75 2011 Jordan Yamoah, Arlington
Meet Record: * 16-07 2011 Jordan Yamoah, Arlington
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Anton Kunnas 12 North Tonawanda-1 15-06.00 4.72m 10
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00 15-03 15-06 15-09
PPP PPP PPP XXO XO XXO O XXX
2 Colin Duignan 11 Fordham Prep-1 15-03.00 4.64m 8
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00 15-03 15-06
PPP PPP O XXO O XO XXX
3 Joe Weaver 11 Central Square-1 15-00.00 4.57m 6
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00 15-03
PPP O O O XO XXX
4 Dagi Tadesse 12 New Paltz-2 15-00.00 4.57m 4
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00 15-03
PPP PPP XO XO XO XXX
5 Johannes Stromhaug 11 Vestal-1 15-00.00 4.57m 2
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00 15-03
PPP PPP O XXO XXO XXX
6 Dylan DelConte 11 Gates-Chili-1 14-06.00 4.41m 1
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00
PPP O XO O XXX
7 Shane Racey 9 Ravena-CS-2 14-06.00 4.41m
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00
XO O O XO XXX
8 Ben Twombly 12 Canandaigua-1 14-06.00 4.41m
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00
PPP O O XXO XXX
8 Isaac Heatley 12 Warwick Valley-1 14-06.00 4.41m
12-06 13-03 14-00 14-06 15-00
O O O XXO XXX
10 Casey Gribben 11 Shenendehowa-1 14-00.00 4.26m
12-06 13-03 14-00 14-06
O O O XXX
11 Joseph Vigilante 12 New Dorp-1 14-00.00 4.26m
12-06 13-03 14-00 14-06
PPP PPP XO XXX
12 Ryan Lawless 12 Commack-1 14-00.00 4.26m
12-06 13-03 14-00 14-06
PPP PPP XXO XXX
13 Dom Mikua 11 Trumansburg-2 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O O XXX
13 Josiah Spain 11 James I. O'Neill-2 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O O XXX
13 Jake Tyler 12 Stillwater-2 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O O XXX
16 Kameron Pettit 12 Wellsville-2 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O XO XXX
16 George Zakharov 12 Croton-Harmon-2 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O XO XXX
16 Vinnie Depaolo 12 Monroe-Woodbury-1 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O XO XXX
19 Laurence Barr-Forget 11 Westhampton Beach-1 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O XXO XXX
19 Daeseob Lim 12 Tappan Zee-1 13-03.00 4.03m
12-06 13-03 14-00
O XXO XXX
21 Keegan Skinner 11 CBA-Albany-1 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
O XXX
21 Derek Joseph 10 Indian River-1 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
O XXX
21 Andy Fudala 12 Odessa-Montour-2 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
O XXX
21 Dale Lake 12 Morrisville-Eaton-2 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
O XXX
25 Nick John 12 Ithaca-1 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
XO XXX
25 Mark Coder 11 Wilson-2 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
XO XXX
27 Kevin Clyne 12 Massapequa-1 12-06.00 3.81m
12-06 13-03
XXO XXX
-- Adam Baghi 12 Midlakes-2 NH
12-06
XXX
-- Charles Crispi 11 Msgr. Farrell-1 NH
12-06 13-03 14-00
PPP PPP XXX
-- Michael Frank 12 Mount Sinai-2 NH
12-06
XXX
-- Sam Stearns 12 Marcellus-2 NH
12-06
XXX
Boys Long Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Meet Record: * 25-04.75 6/10/2016 Rayvon Grey, Beacon
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 324 Jeremiah Willis 10 Cicero-NS-1 23-01.00 +0.0 7.03m 10
21-03.25(-0.4) 22-06(-0.4) 23-01(+0.0) 23-01(+0.0)
2 866 Tyler John 12 VS North-1 22-10.50 +0.0 6.97m 8
20-11.75(+0.0) FOUL(+0.0) 21-11(0.1) 22-10.50(+0.0)
3 1125 Kyree Johnson 12 Huntington-1 22-08.50 -0.4 6.92m 6
21-08.25(+0.0) 22-08.50(-0.4) PASS 19-06.25(+0.0)
4 1203 Aron Cruickshank 11 Erasmus Hall-1 22-06.00 +0.0 6.85m 4
21-09(+0.0) 22-00.50(+0.0) 22-06(+0.0) FOUL(+0.0)
5 520 Joshua McCleary 11 Greece Olympia-2 22-03.50 0.4 6.79m 2
21-05(-0.1) FOUL(-0.7) 22-03.50(0.4) FOUL(0.1)
6 241 Nicholas Cavotta 12 Saratoga-1 21-06.50 +0.0 6.56m 1
16-01.25(+0.0) FOUL(+0.0) 21-06.50(+0.0) 21-02.50(+0.0)
7 120 Josias Luctamar 11 Lakeland/Panas-1 21-03.00 +0.0 6.47m
19-10.25(+0.0) 20-05.75(+0.0) 20-01.75(-0.3) 21-03(+0.0)
8 1103 Kerron Gonzales 12 Amityville-1 21-00.00 +0.0 6.40m
21-00(+0.0) 20-10.25(+0.0) FOUL(+0.0) 20-10(+0.0)
Boys Triple Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 53-04.25 1978 Sanya Owolabi, Sleepy Hollow
Meet Record: * 50-05.50 1969 Zach Gillan, Peekskill
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 324 Jeremiah Willis 10 Cicero-NS-1 46-05.25 +0.0 14.15m 10
42-07.50(+0.0) FOUL(+0.0) 46-04(+0.0) 46-05.25(+0.0)
2 630 Shevaughn Allen 11 JFK-Cheektowaga2 45-11.00 +0.0 13.99m 8
43-09(+0.0) 41-05.75(+0.0) 44-06.25(+0.0) 45-11(+0.0)
3 866 Tyler John 12 VS North-1 45-08.00 +0.0 13.91m 6
43-03.50(+0.0) 44-06.50(+0.0) 45-08(+0.0) 45-01(+0.0)
4 959 Kesigh Deloatch 12 Warwick Valley-1 45-06.25 +0.0 13.87m 4
43-03.75(0.3) 43-03.75(+0.0) 45-00(0.1) 45-06.25(+0.0)
5 508 Brandon Burke 12 Byron-Bergen-2 45-04.00 +0.0 13.81m 2
43-09.75(+0.0) 44-11.25(+0.0) 45-02(+0.0) 45-04(+0.0)
6 115 Robert Blue 11 Harrison-1 43-10.25 +0.0 13.36m 1
FOUL(+0.0) 42-02.25(+0.0) FOUL(+0.0) 43-10.25(+0.0)
7 405 Egypt Page 12 Binghamton-1 43-09.50 +0.0 13.34m
41-09(+0.0) FOUL(+0.0) 43-09.50(+0.0) 42-01.25(+0.0)
8 506 Jayon Frater 12 Brockport-1 43-00.50 +0.0 13.11m
41-06(+0.0) 41-04(+0.0) FOUL(+0.0) 43-00.50(+0.0)
Boys Shot Put Championship
=================================================================================
State Record: # 68-11.75 2007 Walter Henning, St. Anthony's
Meet Record: * 67-03 2014 Benjamin Bonhurst, Smithtown West
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 112 Jack Zimmerman 12 Briarcliff-2 61-02.75 18.66m 10
58-09.25 59-04 61-02.75 FOUL
2 1131 Dan Byrne 12 Kings Park-1 57-01.00 17.39m 8
54-11.50 56-07 57-01 FOUL
3 212 Jeff Derwin 12 Broadalbin-2 56-08.00 17.27m 6
FOUL 54-04.25 56-08 55-09
4 1146 Chris Fasano 12 Sachem North-1 56-04.50 17.18m 4
56-03.75 56-04.50 55-07.75 FOUL
5 634 Jon Surdej 10 Lancaster-1 52-08.25 16.05m 2
50-10.50 52-08.25 FOUL FOUL
6 669 Mark Thomas 12 Wmsvl. South-1 52-06.00 16.00m 1
49-08.50 51-11 FOUL 52-06
7 350 Jaleel Berry 12 Nottingham-1 52-03.50 15.93m
52-03.50 51-01 50-08.25 FOUL
-- 129 Jordan Forrest 10 New Rochelle-1 FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw Championship
=================================================================================
State Record: # 202-09 1991 Andy Bloom, Niskayuna
Meet Record: * 193-08 6/11/2016 Sam Wray, Starpoint-1
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 633 Paul Kemsley 12 Lancaster-1 175-03 53.41m 10
FOUL 175-03 FOUL FOUL
2 112 Jack Zimmerman 12 Briarcliff-2 165-03 50.36m 8
FOUL 165-03 FOUL FOUL
3 540 Kilian Lewis 12 Pembroke-2 161-00 49.07m 6
153-05 FOUL 155-09 161-00
4 212 Jeff Derwin 12 Broadalbin-2 156-07 47.72m 4
152-00 FOUL 156-00 156-07
5 218 Mikey Hartlieb 12 Canajoharie-2 154-04 47.04m 2
154-04 151-01 142-09 132-05
6 367 Evan Tuthill 12 West Genesee-1 151-05 46.15m 1
134-11 136-00 141-01 151-05
7 209 James Cocca 10 Averill Park-1 151-00 46.02m
134-07 151-00 149-01 FOUL
8 542 Edwi Rojo-Altamira 12 Perry-2 146-11 44.78m
146-11 142-04 FOUL 134-00
Outdoor Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 4:17.66 1 828
2 126 Sean Le 12 Nanuet-2 4:30.69 1 740
3 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 4:32.43 1 729
4 311 James Runge 12 Carthage-1 4:33.55 1 721
5 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 4:35.68 2 708
6 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 4:42.33 1 666
7 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 4:45.92 1 643
8 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 4:46.47 2 640
9 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 4:47.44 2 634
10 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 4:48.32 2 629
11 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 4:49.34 1 623
12 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 4:49.85 2 620
13 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 4:53.08 1 600
14 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 4:53.81 2 596
15 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 4:54.57 2 591
16 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 4:55.46 2 586
17 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 4:56.24 1 582
18 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 4:56.77 2 578
19 220 Noah Summers 12 Chatham-2 4:59.90 2 560
20 319 Erich Metz 12 Central Square-1 5:00.20 2 559
21 582 Ethan Walters 11 Marion-2 5:01.12 2 553
22 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 5:03.71 1 539
23 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 5:05.99 1 526
24 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 5:07.07 1 520
25 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 5:23.30 1 433
-- 1219 Richard Cheung 12 McKee-SI Tech-1 DNS 1
Outdoor Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles Championship Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 15.26 -2.8 8 818
2 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 15.39 -3.0 6 803
3 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 15.40 -2.9 5 802
4 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 15.57 -2.9 5 782
5 311 James Runge 12 Carthage-1 15.78 -3.0 6 758
6 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 15.87 -2.8 8 747
7 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 15.93 -2.4 4 741
8 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 16.02 -2.4 4 730
9 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 16.20 -2.8 8 710
10 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 16.26 -1.7 7 704
11 582 Ethan Walters 11 Marion-2 16.29 -2.8 8 700
12 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 16.34 -1.4 1 695
13 1219 Richard Cheung 12 McKee-SI Tech-1 16.38 -1.8 2 691
14 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 16.44 -1.7 7 684
15 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 16.60 -2.9 5 667
16 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 16.76 -1.7 7 650
17 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 16.88 -2.4 4 637
18 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 17.05 -1.7 3 619
19 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 17.11 -2.4 4 613
20 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 17.16 -1.8 2 608
21 220 Noah Summers 12 Chatham-2 17.40 -1.4 1 583
22 319 Erich Metz 12 Central Square-1 17.43 -1.7 3 580
23 1221 James Mirfield 12 McKee-SI Tech-1 17.52 -3.0 6 571
24 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 18.21 -1.4 1 504
25 126 Sean Le 12 Nanuet-2 19.13 -1.7 3 421 19.127
26 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 19.13 -1.7 3 421 19.130
27 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 20.01 -1.8 2 348
-- 632 Jahlel St. John 12 Kenmore West-1 DNF -1.7 7
Outdoor Pentathlon: #2 Boys High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 1.93m 6-04.00 740
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O XO PPP XXX
2 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 1.90m 6-02.75 714
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O O XXO XXO XXX
3 319 Erich Metz 12 Central Square-1 1.84m 6-00.50 661
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XO XXX
3 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 1.84m 6-00.50 661
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O PPP O PPP XXO XO XXO XXX
5 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 1.81m 5-11.25 636
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP O O PPP XO PPP O O O XXX
5 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 1.81m 5-11.25 636
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXO XXX
5 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 1.81m 5-11.25 636
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O O XXO XO XXX
5 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 1.81m 5-11.25 636
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O XXO XO XXX
5 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 1.81m 5-11.25 636
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP O XO O O O XXO XO XXO XXX
10 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 1.78m 5-10.00 610
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O PPP O O XXO XXX
10 220 Noah Summers 12 Chatham-2 1.78m 5-10.00 610
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O PPP XO XXO XXX
10 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 1.78m 5-10.00 610
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
13 311 James Runge 12 Carthage-1 1.75m 5-08.75 585
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXO XXX
13 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 1.75m 5-08.75 585
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP XXO XXX
13 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 1.75m 5-08.75 585
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP O PPP PPP O O O XXO XXO XXX
13 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 1.75m 5-08.75 585
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO XO XXO XXX
17 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 1.72m 5-07.75 560
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP O O O O O O XXX
18 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 1.69m 5-06.50 536
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
PPP PPP PPP O O O O XO XO XXX
18 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 1.69m 5-06.50 536
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP PPP O PPP XXX
18 582 Ethan Walters 11 Marion-2 1.69m 5-06.50 536
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
O PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
18 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 1.69m 5-06.50 536
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XXO XO XXX
22 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 1.60m 5-03.00 464
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP PPP XO O XXO XXX
23 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 1.57m 5-01.75 441
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
O PPP O XO O XXX
24 126 Sean Le 12 Nanuet-2 1.54m 5-00.50 419
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O O O XXX
25 1219 Richard Cheung 12 McKee-SI Tech-1 1.51m 4-11.50 396
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
PPP PPP O PPP XXX
-- 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 NH
1.45 1.48
PPP XXX
-- 632 Jahlel St. John 12 Kenmore West-1 DNS
1.45
DNS
-- 1221 James Mirfield 12 McKee-SI Tech-1 DNS
1.45
DNS
Outdoor Pentathlon: #4 Boys Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 6.41m +0.0 21-00.50 677
FOUL(3.4) 6.41m(+0.0) FOUL(-0.3)
2 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 6.37m +0.0 20-10.75 668
6.37m(+0.0) 6.23m(-0.8) 6.35m(1.0)
3 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 6.33m 1.1 20-09.25 659
FOUL(2.5) 6.31m(0.5) 6.33m(1.1)
4 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 6.06m 0.6 19-10.75 600
5.15m(0.4) 5.84m(-1.5) 6.06m(0.6)
5 220 Noah Summers 12 Chatham-2 6.00m +0.0 19-08.25 587
5.71m(+0.0) 5.74m(0.8) 6.00m(+0.0)
6 319 Erich Metz 12 Central Square-1 5.98m 1.3 19-07.50 582
5.89m(+0.0) 5.98m(1.3) FOUL(0.1)
6 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 5.98m -0.4 19-07.50 582
5.40m(-0.8) 5.82m(0.4) 5.98m(-0.4)
8 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 5.86m +0.0 19-02.75 556
5.75m(-0.1) 5.57m(0.5) 5.86m(+0.0)
8 311 James Runge 12 Carthage-1 5.86m +0.0 19-02.75 556
5.67m(+0.0) 5.63m(0.9) 5.86m(+0.0)
10 582 Ethan Walters 11 Marion-2 5.82m 0.2 19-01.25 548
FOUL(1.9) 5.20m(+0.0) 5.82m(0.2)
10 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 5.82m 0.3 19-01.25 548
5.46m(-0.6) 5.82m(0.3) 5.34m(0.2)
12 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 5.77m 1.7 18-11.25 537
FOUL(0.4) 5.77m(1.7) 5.07m(+0.0)
13 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 5.75m +0.0 18-10.50 533
5.18m(-0.2) 5.68m(0.7) 5.75m(+0.0)
14 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 5.71m 0.2 18-09.00 525
5.50m(+0.0) 5.71m(0.2) 5.30m(+0.0)
14 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 5.71m 0.5 18-09.00 525
5.71m(0.5) 5.47m(0.5) 5.61m(1.9)
16 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 5.59m 0.5 18-04.25 500
5.59m(0.5) 5.56m(1.5) 5.33m(-0.4)
17 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 5.57m -1.2 18-03.25 496
5.42m(1.0) 5.54m(1.1) 5.57m(-1.2)
18 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 5.50m +0.0 18-00.50 481
5.48m(+0.0) 5.11m(-0.2) 5.50m(+0.0)
18 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 5.50m 1.2 18-00.50 481
5.06m(+0.0) 5.19m(1.1) 5.50m(1.2)
20 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 5.49m +0.0 18-00.25 479
5.49m(+0.0) FOUL(0.7) 5.44m(0.9)
21 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 5.42m 0.6 17-09.50 465
3.85m(+0.0) 5.42m(0.6) FOUL(-0.1)
22 126 Sean Le 12 Nanuet-2 5.34m 0.8 17-06.25 449
5.34m(0.8) 4.97m(1.2) FOUL(0.8)
23 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 5.00m 0.9 16-05.00 382
4.82m(0.6) 4.96m(0.6) 5.00m(0.9)
24 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 4.77m +0.0 15-07.75 339
4.33m(+0.0) 4.48m(+0.0) 4.77m(+0.0)
-- 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 FOUL
FOUL(+0.0) FOUL(1.1) FOUL(+0.0)
-- 1221 James Mirfield 12 McKee-SI Tech-1 DNS NWI
-- 1219 Richard Cheung 12 McKee-SI Tech-1 DNS NWI
-- 632 Jahlel St. John 12 Kenmore West-1 DNS NWI
Outdoor Pentathlon: #3 Boys Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 13.91m 45-07.75 723
13.38m 13.23m 13.91m
2 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 12.86m 42-02.25 659
11.49m 12.86m 11.91m
3 582 Ethan Walters 11 Marion-2 12.52m 41-01.00 638
11.34m 12.17m 12.52m
4 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 12.42m 40-09.00 632
12.42m FOUL 11.74m
5 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 12.32m 40-05.00 626
11.91m 12.26m 12.32m
6 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 12.01m 39-05.00 607
11.44m 11.80m 12.01m
6 220 Noah Summers 12 Chatham-2 12.01m 39-05.00 607
11.93m 11.34m 12.01m
8 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 11.92m 39-01.25 602
11.92m 11.64m FOUL
9 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 11.87m 38-11.50 599
11.29m 11.87m 11.61m
10 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 11.86m 38-11.00 598
11.31m 11.86m 10.89m
11 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 11.45m 37-06.75 573
10.70m 10.55m 11.45m
12 319 Erich Metz 12 Central Square-1 10.89m 35-08.75 539
10.70m 10.26m 10.89m
13 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 10.86m 35-07.75 537
10.77m 10.65m 10.86m
14 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 10.82m 35-06.00 535
8.91m 10.82m 10.61m
15 1219 Richard Cheung 12 McKee-SI Tech-1 10.70m 35-01.25 528
10.10m 10.70m 10.59m
16 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 10.68m 35-00.50 527
9.27m 9.71m 10.68m
17 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 10.46m 34-04.00 513
10.10m 9.80m 10.46m
18 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 10.38m 34-00.75 508
10.38m 8.87m 9.70m
19 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 9.88m 32-05.00 478
9.88m 9.52m 9.12m
20 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 9.15m 30-00.25 435
FOUL 9.15m FOUL
21 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 9.13m 29-11.50 434
8.68m 9.13m 7.84m
22 311 James Runge 12 Carthage-1 8.90m 29-02.50 420
8.51m FOUL 8.90m
23 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 8.75m 28-08.50 411
8.61m 8.72m 8.75m
24 126 Sean Le 12 Nanuet-2 8.32m 27-03.75 385
7.63m 8.32m 7.57m
25 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 7.87m 25-10.00 359
7.82m 7.74m 7.87m
26 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 7.74m 25-04.75 351
7.74m 7.70m 7.63m
-- 632 Jahlel St. John 12 Kenmore West-1 DNS
-- 1221 James Mirfield 12 McKee-SI Tech-1 DNS
Boys Outdoor Pentathlon Championship
=======================================================================
State Record: # 3848 1995 Patrick Buckheit, Hamburg
Meet Record: * 3848 1995 Patrick Buckheit, Hamburg
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 519 Kyle Rollins 12 Geneseo-2 3473 10
2 1337 Jeff Walter 12 St.Francis(Buf)1 3361 8
3 817 Ryan Cummings 12 JFK Bellmore-1 3165 6
4 1159 John Poplawski 10 Walt Whitman-1 3157 4
5 967 Angus Edmundson 12 Webutuck-2 3127 2
6 158 Michael Panzarino 12 Somers-1 3112 1
7 943 Adam Bush 12 Pine Bush-1 3103
8 862 Ronel Jean 12 Uniondale-1 3081
9 311 James Runge 12 Carthage-1 3040
10 1132 Jaheim Dotson 10 Longwood-1 3015
11 251 Tallel McDuffy 12 Schenectady-1 2978
12 582 Ethan Walters 11 Marion-2 2975
13 571 Cole Vandenberg 11 Victor -1 2947
14 220 Noah Summers 12 Chatham-2 2947
15 319 Erich Metz 12 Central Square-1 2921
16 616 Justin Svetz 12 Clymer-2 2908
17 1333 Adriano Atallah 12 Regis-1 2785
18 716 Cameron Duffield 10 Saranac-2 2725
19 343 Marion Quigley 10 Jordan-Elbridge2 2720
20 1007 Dylan Skelton 11 Franklin Acad.-2 2718
21 461 Gus Shuster 12 Windham-AJ-2 2579
22 126 Sean Le 12 Nanuet-2 2414
23 849 Anthony Cuchel 11 Seaford-2 2354
24 1106 Vladislav Cullinan 11 Babylon-2 2288
25 424 Christopher Eames 11 Horseheads-1 2041
Leone Timing and Results Services - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
New York State Track & Field Championships
Union-Endicott High School - 6/9/2017 to 6/10/2017
Last Completed Event
Boys Outdoor Pentathlon Championship
Points 110H HJ SP LJ 1500
---------------------------------------------------------------------------
1 Kyle Rollins 15.40 1.93m 12.42m 6.33m 4:46.47
Geneseo-2 w: -2.9 6-04 40-09 w: 1.1
12 Team Points: 10 3473 (802) (740) (632) (659) (640)
-------------------------------------------------
2 Jeff Walter 15.87 1.75m 13.91m 6.41m 4:48.32
St. Francis (Buffalo)-1 w: -2.8 5-08.75 45-07.75 w: +0.0
12 Team Points: 8 3361 (747) (585) (723) (677) (629)
-------------------------------------------------
3 Ryan Cummings 15.57 1.72m 10.82m 6.37m 4:49.85
JFK Bellmore-1 w: -2.9 5-07.75 35-06 w: +0.0
12 Team Points: 6 3165 (782) (560) (535) (668) (620)
-------------------------------------------------
4 John Poplawski 16.76 1.78m 12.01m 5.98m 4:35.68
Walt Whitman-1 w: -1.7 5-10 39-05 w: -0.4
10 Team Points: 4 3157 (650) (610) (607) (582) (708)
-------------------------------------------------
5 Angus Edmundson 16.44 1.81m 11.45m 6.06m 4:47.44
Webutuck-2 w: -1.7 5-11.25 37-06.75 w: 0.6
12 Team Points: 2 3127 (684) (636) (573) (600) (634)
-------------------------------------------------
6 Michael Panzarino 16.20 1.69m 10.46m 5.71m 4:17.66
Somers-1 w: -2.8 5-06.5 34-04 w: 0.5
12 Team Points: 1 3112 (710) (536) (513) (525) (828)
-------------------------------------------------
7 Adam Bush 15.39 1.78m 11.86m 5.57m 4:53.81
Pine Bush-1 w: -3.0 5-10 38-11 w: -1.2
12 3103 (803) (610) (598) (496) (596)
-------------------------------------------------
8 Ronel Jean 16.26 1.81m 12.32m 5.77m 4:56.77
Uniondale-1 w: -1.7 5-11.25 40-05 w: 1.7
12 3081 (704) (636) (626) (537) (578)
-------------------------------------------------
9 James Runge 15.78 1.75m 8.90m 5.86m 4:33.55
Carthage-1 w: -3.0 5-08.75 29-02.5 w: +0.0
12 3040 (758) (585) (420) (556) (721)
-------------------------------------------------
10 Jaheim Dotson 15.26 1.75m 9.88m 5.82m 4:55.46
Longwood-1 w: -2.8 5-08.75 32-05 w: 0.3
10 3015 (818) (585) (478) (548) (586)
-------------------------------------------------
11 Tallel McDuffy 16.88 1.81m 10.86m 5.71m 4:45.92
Schenectady-1 w: -2.4 5-11.25 35-07.75 w: 0.2
12 2978 (637) (636) (537) (525) (643)
-------------------------------------------------
12 Ethan Walters 16.29 1.69m 12.52m 5.82m 5:01.12
Marion-2 w: -2.8 5-06.5 41-01 w: 0.2
11 2975 (700) (536) (638) (548) (553)
-------------------------------------------------
13 Cole Vandenberg 16.02 1.81m 9.13m 5.86m 4:54.57
Victor-1 w: -2.4 5-11.25 29-11.5 w: +0.0
11 2947 (730) (636) (434) (556) (591)
-------------------------------------------------
14 Noah Summers 17.40 1.78m 12.01m 6.00m 4:59.90
Chatham-2 w: -1.4 5-10 39-05 w: +0.0
12 2947 (583) (610) (607) (587) (560)
-------------------------------------------------
15 Erich Metz 17.43 1.84m 10.89m 5.98m 5:00.20
Central Square-1 w: -1.7 6-00.5 35-08.75 w: 1.3
12 2921 (580) (661) (539) (582) (559)
-------------------------------------------------
16 Justin Svetz 17.05 1.75m 11.92m 5.49m 4:49.34
Clymer-Sherman-Panama-2 w: -1.7 5-08.75 39-01.25 w: +0.0
12 2908 (619) (585) (602) (479) (623)
-------------------------------------------------
17 Adriano Atallah 15.93 1.60m 10.68m 5.75m 5:07.07
Regis-1 w: -2.4 5-03 35-00.5 w: +0.0
12 2785 (741) (464) (527) (533) (520)
-------------------------------------------------
18 Cameron Duffield 16.34 1.57m 10.38m 5.50m 4:53.08
Saranac-2 w: -1.4 5-01.75 34-00.75 w: 1.2
10 2725 (695) (441) (508) (481) (600)
-------------------------------------------------
19 Marion Quigley 16.60 1.69m 7.74m 5.59m 4:42.33
Jordan-Elbridge-2 w: -2.9 5-06.5 25-04.75 w: 0.5
10 2720 (667) (536) (351) (500) (666)
-------------------------------------------------
20 Dylan Skelton 17.16 1.81m 8.75m 5.50m 4:56.24
Franklin Academy-2 w: -1.8 5-11.25 28-08.5 w: +0.0
11 2718 (608) (636) (411) (481) (582)
-------------------------------------------------
21 Gus Shuster 19.13 1.84m 11.87m 5.42m 5:23.30
Windham-Ashland-Jewett-2 w: -1.7 6-00.5 38-11.5 w: 0.6
12 2579 (421) (661) (599) (465) (433)
-------------------------------------------------
22 Sean Le 19.13 1.54m 8.32m 5.34m 4:30.69
Nanuet-2 w: -1.7 5-00.5 27-03.75 w: 0.8
12 2414 (421) (419) (385) (449) (740)
-------------------------------------------------
23 Anthony Cuchel 20.01 1.69m 7.87m 5.00m 4:32.43
Seaford-2 w: -1.8 5-06.5 25-10 w: 0.9
11 2354 (348) (536) (359) (382) (729)
-------------------------------------------------
24 Vladislav Cullinane 17.11 1.90m 9.15m FOUL 5:05.99
Babylon-2 w: -2.4 6-02.75 30-00.25
11 2288 (613) (714) (435) (0) (526)
-------------------------------------------------
25 Christopher Eames 18.21 NH 12.86m 4.77m 5:03.71
Horseheads-1 w: -1.4 42-02.25 w: +0.0
11 2041 (504) (0) (659) (339) (539)
-------------------------------------------------
DNF Richard Cheung 16.38 1.51m 10.70m DNS DNS
McKee-Staten Island Tech- w: -1.8 4-11.5 35-01.25
12 (691) (396) (528) (0) (0)
-------------------------------------------------
DNF James Mirfield 17.52 DNS DNS DNS
McKee-Staten Island Tech- w: -3.0
12 (571) (0) (0) (0) (0)
-------------------------------------------------
DNF Jahlel St. John DNF DNS DNS DNS
Kenmore West-1
12 (0) (0) (0) (0) (0)
-------------------------------------------------
Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40 1997 Keyon Soley, Uniondale
Meet Record: * 11.63 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 11.90Q -0.7 2
2 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 12.03Q -3.2 1
3 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 12.31Q -2.1 3
4 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 12.26Q -0.7 2
5 1223 Toshel Goffe 10 Paul Robeson-1 12.38Q -2.1 3
6 555 Abby Frank 12 Penfield-1 12.51Q -3.2 1
7 1212 Dominique Jackson 11 Columbus-1 12.42q -0.7 2
8 903 Kayla Meade 11 Cornwall-1 12.70q -2.1 3
9 1116 Jackie Ginty 12 East Islip-1 12.73 -2.1 3
10 815 Njaure Ewa 12 Farmingdale-1 12.74 -3.2 1
11 1158 Antoinette Miller 11 Walt Whitman-1 12.80 -2.1 3
12 857 Chibugo Obichere 10 VS South-1 12.83 -0.7 2
13 459 Jecholiah Stephens 10 Vestal-1 12.96 -3.2 1
14 344 Marissa Baskin 10 Liverpool-1 13.04 -2.1 3
15 1348 Zhanna Green 10 St.John the Bap1 13.21 -3.2 1
16 1014 Hayley Castagnier 10 Massena-1 13.74 -0.7 2
17 210 Renee Manosh 11 Burnt Hills-1 14.34 -0.7 2
Girls 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 11.40 1997 Keyon Soley, Uniondale
Meet Record: * 11.63 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 11.78 -1.9 11.774
2 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 11.78 -1.9 11.780
3 1223 Toshel Goffe 10 Paul Robeson-1 12.23 -1.9
4 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 12.30 -1.9
5 555 Abby Frank 12 Penfield-1 12.42 -1.9 12.413
6 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 12.42 -1.9 12.419
7 1212 Dominique Jackson 11 Columbus-1 12.62 -1.9
8 903 Kayla Meade 11 Cornwall-1 12.74 -1.9
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 23.24 2003 Shana Cox, Holy Trinity
Meet Record: * 23.57 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 24.07Q -2.3 2
2 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 24.08Q -3.5 1
3 457 Tia Jones 10 Vestal-1 24.88Q -2.3 2
4 1212 Dominique Jackson 11 Columbus-1 24.98Q -3.5 1
5 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 24.99q -3.5 1
6 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 25.16q -2.3 2
7 137 Kiana Stallworth 12 New Rochelle-1 25.19q -2.3 2
8 1116 Jackie Ginty 12 East Islip-1 25.27q -2.3 2
9 811 Brianna Harris 11 Elmont-1 25.51 -3.5 1
10 921 Bria Oatman 10 Middletown-1 25.55 -2.3 2
11 555 Abby Frank 12 Penfield-1 25.57 -3.5 1
12 1224 Shawnakay Peart 10 Paul Robeson-1 25.62 -3.5 1
13 301 Karen Ekure 9 Baldwinsville-1 25.67 -3.5 1
14 1158 Antoinette Miller 11 Walt Whitman-1 25.72 -2.3 2 25.715
15 938 Juantasia Cumberba 12 Newburgh-1 25.72 -3.5 1 25.718
16 244 Nia Joyner 12 Shaker-1 25.74 -2.3 2
Girls 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 23.24 2003 Shana Cox, Holy Trinity
Meet Record: * 23.57 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 23.42* -3.6
2 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 24.24 -3.6
3 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 24.75 -3.6
4 457 Tia Jones 10 Vestal-1 24.97 -3.6
5 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 25.27 -3.6
6 137 Kiana Stallworth 12 New Rochelle-1 25.33 -3.6
7 1116 Jackie Ginty 12 East Islip-1 25.48 -3.6
8 1212 Dominique Jackson 11 Columbus-1 25.72 -3.6
Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: # 51.04 2012 Kadecia Baird, Medgar Evans
Meet Record: * 52.69 6/12/2015 Sammy Watson, Rush-Henrietta
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 1207 Paris Peoples 11 Cardozo-1 54.27 2
2 1173 Brittany Korsah 12 West Babylon-1 54.44 2
3 567 Vanessa Watson 10 Spencerport-1 54.58 2
4 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 54.59 2
5 1139 Amanda Stead 12 Miller Place-1 54.75 2
6 1219 Shenelle Tomlinson 12 Dewitt Clinton-1 55.17 2
7 1307 Leah Anderson 12 C. Spellman-1 55.32 2
8 909 Kate Laskoski 12 Goshen-1 55.77 1
9 132 Gabby Johnson 10 New Rochelle-1 56.90 1
10 961 Zarah Harris 12 Valley Central-1 57.06 1
11 1340 Ellen Byrnes 11 Sacred Heart-1 57.11 2
12 118 Claire Hotchkin 12 Horace Greeley-1 58.19 1
13 459 Jecholiah Stephens 10 Vestal-1 58.51 1
14 323 Jaelyn Howard 10 Corcoran-1 58.54 1
15 816 Nakacee McNab 10 Freeport-1 58.57 1
16 240 Izzy Dennison 9 Queensbury-1 58.70 1
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.45 5/29/2016 Alyssa Sandy, Paul Robeson
Meet Record: * 13.66 2003 Ronnetta Alexander, Williamsville South
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 1226 Sophia Myers 11 Queens HS Teach1 14.47Q -2.4 1
2 242 Mimi Liebers 12 Saratoga-1 14.83Q -0.9 3
3 857 Chibugo Obichere 10 VS South-1 14.95Q -4.3 2
4 534 Indya Richards 10 Gates-Chili-1 14.96Q -4.3 2
5 535 Chima Dimgba 12 Greece Athena-1 15.04Q -0.9 3
6 962 Penny Greibesland 12 Warwick Valley-1 15.34Q -2.4 1
7 1233 Rondela Spooner 12 South Shore-1 15.09q -0.9 3
8 206 Gabby Stanavich 10 Amsterdam-1 15.18q -4.3 2
9 906 Anycia Cole 12 Goshen-1 15.35 -2.4 1
10 622 Nisa Raqib 11 Hutch Tech-1 15.38 -0.9 3
11 148 Louise Jones 11 Nyack-1 15.39 -4.3 2
12 130 Diana Diaz 11 New Rochelle-1 16.24 -2.4 1
13 1112 Amanda McNelis 12 Commack-1 16.36 -2.4 1
14 1174 Hanna Battaglini 12 West Islip-1 16.37 -0.9 3
15 331 Gwenn Shepardson 11 Fay.-Manlius-1 16.92 -4.3 2
16 417 Elinor Kopps 8 Ithaca-1 17.10 -2.4 1
17 1345 Trinity Smith 11 St. Francis-1 18.58 -4.3 2
18 631 Christina Wende 11 Kenmore West-1 19.02 -0.9 3
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: # 13.45 5/29/2016 Alyssa Sandy, Paul Robeson
Meet Record: * 13.66 2003 Ronnetta Alexander, Williamsville South
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 1226 Sophia Myers 11 Queens HS Teach1 14.29 -2.4
2 857 Chibugo Obichere 10 VS South-1 14.64 -2.4
3 242 Mimi Liebers 12 Saratoga-1 14.78 -2.4
4 962 Penny Greibesland 12 Warwick Valley-1 14.93 -2.4
5 534 Indya Richards 10 Gates-Chili-1 14.98 -2.4
6 1233 Rondela Spooner 12 South Shore-1 15.01 -2.4
7 535 Chima Dimgba 12 Greece Athena-1 15.41 -2.4
8 206 Gabby Stanavich 10 Amsterdam-1 15.44 -2.4
Girls 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: # 57.09 2007 Dalilah Muhammad, Cardozo
Meet Record: * 57.81 2008 Dalilah Muhammad, Cardozo
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 963 Greer Liguori 12 Warwick Valley-1 1:01.23 1
2 567 Vanessa Watson 10 Spencerport-1 1:01.25 2
3 148 Louise Jones 11 Nyack-1 1:01.48 2
4 523 Sinead Sargeant 11 Fairport-1 1:01.80 2
5 818 Patsy Iannico 11 Hewlett-1 1:03.19 2
6 1225 Bryann Sandy 12 Paul Robeson-1 1:04.43 2
7 1111 Nataly Ramirez 12 Brentwood-1 1:04.63 1
8 1138 Siara Guevara 11 Miller Place-1 1:04.76 2
9 601 Morgan Halt 9 Amherst-1 1:04.86 1
10 837 Caroline Reiner 10 North Shore-1 1:05.07 2
11 1345 Trinity Smith 11 St. Francis-1 1:05.10 1
12 216 Devanee Baskervill 12 Colonie-1 1:05.84 1
13 374 Megan Delia 11 West Genesee-1 1:05.87 1
14 420 Lucia Sibley 10 Ithaca-1 1:07.98 1
-- 1220 Linesha Thompson 11 James Madison-1 DNS 2
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 46.06 2013 Medgar Evers
Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird
Meet Record: * 46.25 2014 Medgar Evers
B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior
School Finals H#
===================================================================
1 Newburgh Free Academy-1 46.97 2
1) 942 Kyara Thompson 12 2) 940 Ahnrea McCaskill 12
3) 939 Maimuna Jammeh 12 4) 937 Justine Brooks 12
2 Christopher Columbus-1 47.53 2
1) 1210 Kiara Harris 11 2) 1213 Rori Lowe 10
3) 1209 Dylann Core 11 4) 1212 Dominique Jackson 11
3 Shenendehowa-1 47.66 2
1) 260 Alexandra Tudor 11 2) 250 Melissa Haas 11
3) 251 Kelly Hamlin 11 4) 257 Emily Schaffer 12
4 Brentwood-1 47.99 2
1) 1105 Hillary Edwards 11 2) 1107 Alexia Mayo 11
3) 1109 Angelique Palmer 11 4) 1104 Brianna Davis 9
5 South Shore-1 48.21 2
1) 1228 Deyona Banks 10 2) 1232 Samoya Salmon 10
3) 1229 Stacey Ann Cobenna 12 4) 1233 Rondela Spooner 12
6 Vestal-1 48.30 1
1) 457 Tia Jones 10 2) 459 Jecholiah Stephenson 10
3) 455 Annie Fahrenkrug 10 4) 456 Jaz Fahrenkrug 10
7 North Rockland-1 48.44 1
1) 147 Laura Vargas-Leon 10 2) 141 Sofia Housman 11
3) 143 Ivana Lopez 11 4) 145 Nadia Saunders 9
8 Gates-Chili-1 48.49 2
1) 534 Indya Richards 10 2) 530 Dyonte Allen 10
3) 533 Brianna Randolph 12 4) 532 SherDavesia Jacque 11
9 Corcoran-1 48.74 1
1) 323 Jaelyn Howard 10 2) 325 Ka'Nijah McLaurin 10
3) 324 Ahkeilah Johnson 11 4) 322 Kiari Hameed 10
10 New Rochelle-1 48.96 1
1) 138 Jada Thompson 10 2) 130 Diana Diaz 11
3) 128 Arianna Crosswhite 9 4) 137 Kiana Stallworth 12
11 Rome Free Academy-1 49.17 1
1) 353 Sydney Lewis 11 2) 351 Olivia Griggs 8
3) 352 Mattison Hunt 11 4) 354 Tekitha Posey-barry 12
12 St. John the Baptist-1 49.59 1
1) 1351 Britney Stokes 10 2) 1348 Zhanna Green 10
3) 1347 Ann Isabella Eustache 10 4) 1350 Marisa Pollock 12
13 Penfield-1 49.70 1
1) 555 Abby Frank 12 2) 559 Stefani Teglash 10
3) 556 Allison Getz 9 4) 554 Elaye Ekiyor 10
14 Jamestown-1 50.14 1
1) 628 Zakya Slaughter 10 2) 627 Orianne Simon 11
3) 629 Allison Stockwell 10 4) 626 Taylor Brightman 11
15 Elmont-1 54.98 2
1) 810 Imani Gray 11 2) 811 Brianna Harris 11
3) 812 Israel Phillips 11 4) 813 Khalia Whyte 11
-- Longwood-1 DNF 2
1) 1126 Rebecca Adebisi 11 2) 1130 Tanai Stewart 11
3) 1127 Danielle Dacres 11 4) 1128 Arielle Desir 11
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 3:39.77 2008 Boys & Girls
Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno
Meet Record: * 3:42.60 2011 Medgar Evers
School Finals H#
===================================================================
1 West Babylon-1 3:44.50 2
1) 1165 Nadja Ashley 10 2) 1166 Dana Beggins 12
3) 1172 Paige Keefer 12 4) 1173 Brittany Korsah 12
2 Newburgh Free Academy-1 3:52.13 2
1) 936 Marielle Apronti 12 2) 940 Ahnrea McCaskill 12
3) 942 Kyara Thompson 12 4) 937 Justine Brooks 12
3 Brentwood-1 3:55.61 2
1) 1111 Nataly Ramirez 12 2) 1109 Angelique Palmer 11
3) 1108 Gabriella Menendez 9 4) 1106 Donisha Jeanty 9
4 Uniondale-1 3:57.45 2
1) 851 Asia Jinks 12 2) 852 Nailah Jinks 8
3) 854 Bianca St. Cilien 11 4) 849 Jaileessa Casimir 12
5 Monroe-Woodbury-1 3:57.75 2
1) 922 Katie Conter 10 2) 923 Angela Iaccrino 11
3) 924 Asya Jeune 10 4) 925 Kristin Lubeskie 11
6 New Rochelle-1 3:58.95 2 3:58.943
1) 132 Gabby Johnson 10 2) 131 Linise Greene 9
3) 134 Martha Kemp-Neilson 10 4) 136 Moriah Rayson 12
7 Shenendehowa-1 3:58.95 1 3:58.945
1) 259 Rita Sramek 11 2) 247 Ally Arserio 11
3) 251 Kelly Hamlin 11 4) 249 Jade Dennis 9
8 Suffern-1 3:59.07 2
1) 160 Annelyse Benn 10 2) 167 Nallah Sutherland 12
3) 163 Rachel Luwikowski 12 4) 161 Monal Daterao 9
9 Dewitt Clinton-1 3:59.14 2
1) 1217 Mikhelia Griffith 10 2) 1214 Amber Ayala 11
3) 1218 Kendall Jackson 11 4) 1215 Ania Campbell 9
10 Kellenberg-1 4:00.70 1
1) 1319 Chrissy Foster 10 2) 1313 Gabby Bussereth 11
3) 1318 Tori Duignan 11 4) 1314 Kierstan Cole 12
11 Elmira-1 4:01.51 1
1) 413 Agrienna Mathewson 10 2) 412 Jamillah Jackson 12
3) 410 Hannah Brooks 12 4) 409 Claudette Belgrave 11
12 Lancaster-1 4:05.30 1
1) 635 Isabella Licata 11 2) 634 Olivia Gervan 12
3) 637 Julia Vanaskie 10 4) 632 Sydney Burgard 10
13 Fairport-1 4:07.88 1
1) 521 Emily Fish 11 2) 519 Olivia Durant 11
3) 522 Lisa Pink 12 4) 517 Taylor Atkins-Lewis 11
14 West Genesee-1 4:14.51 3
1) 373 Carly Benson 11 2) 375 Kendall Dombroske 10
3) 376 Kelsey Fox 11 4) 377 Abigail Kuppinger 9
Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 20-10.75 Clayton, Wiginton, Soley
Meet Record: * 20-07 2009 Jen Clayton, Suffern
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 20-07.00* 0.7 6.27m
20-07(0.7) 20-01(+0.0) 19-09(+0.0) 19-11.75(+0.0) 19-07(+0.0) 20-04.75(+0.0)
2 137 Kiana Stallworth 12 New Rochelle-1 18-10.25 +0.0 5.74m
FOUL(+0.0) 18-01.25(+0.0) 18-05.25(0.8) 18-07.25(+0.0) 18-10.25(+0.0) 18-03(+0.0)
3 1157 Angelica Arroyo 11 Smithtown West-1 18-02.50 +0.0 5.54m
FOUL(0.3) 17-09.25(+0.0) 18-02.50(+0.0) 17-09.75(+0.0) 17-08.25(+0.0) 17-08(+0.0)
4 260 Alexandra Tudor 11 Shenendehowa-1 18-02.25 +0.0 5.54m
17-11.50(0.9) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 18-02.25(+0.0) 17-11(+0.0) 17-07.25(0.5)
5 418 Ijeyikowoicho Onah 11 Ithaca-1 18-00.75 0.3 5.50m
16-03.75(0.2) 17-06.50(+0.0) 17-10.25(+0.0) 17-10.50(+0.0) 18-00.75(0.3) 18-00.50(+0.0)
6 906 Anycia Cole 12 Goshen-1 17-11.25 +0.0 5.46m
FOUL(+0.0) 17-11.25(+0.0) 17-03.75(0.2) 17-11.25(0.7) 17-11(+0.0) 16-08.50(1.1)
7 815 Njaure Ewa 12 Farmingdale-1 17-08.50 +0.0 5.39m
FOUL(1.4) 17-08.50(+0.0) 15-05.75(+0.0) FOUL(+0.0) 17-03.25(+0.0) 17-03.75(+0.0)
8 570 Amanda Vogt 12 Web. Schroeder-1 17-08.00 +0.0 5.38m
17-08(+0.0) 17-02(+0.0) 16-09.75(+0.0) FOUL(+0.0) 16-00.50(+0.0) 16-08.25(+0.0)
9 1117 Mia Abulencia 11 HHH West-1 17-06.75 +0.0 5.35m
17-00.25(0.3) 17-04.25(0.6) 17-06.75(+0.0)
10 649 Sara Puskar 9 Orchard Park-1 17-00.00 +0.0 5.18m
16-02.50(+0.0) 16-03.50(0.6) 17-00(+0.0)
11 1222 Codi Ann Reid 11 Medgar Evers-1 16-08.00 0.1 5.08m
15-09.25(+0.0) FOUL(1.2) 16-08(0.1)
12 1221 Janai Lyons 11 Medgar Evers-1 16-07.00 0.6 5.05m
15-10.50(+0.0) 16-07(0.6) 13-11(+0.0)
13 159 Madjeanna Brutus 12 Spring Valley-1 16-07.00 +0.0 5.05m
15-09.75(0.9) 16-07(+0.0) 14-05.25(+0.0)
14 314 Shayla Webb 11 Cicero-NS-1 15-06.75 +0.0 4.74m
FOUL(+0.0) 15-03.50(1.1) 15-06.75(+0.0)
15 801 Paige Sfiroudis 11 Calhoun-1 15-06.50 +0.0 4.73m
FOUL(+0.0) 15-01.75(+0.0) 15-06.50(+0.0)
16 1323 Reah Thomas-Hill 12 Kellenberg-1 15-01.50 +0.0 4.61m
14-11.50(0.6) FOUL(+0.0) 15-01.50(+0.0)
Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 42-01.25 4/23/2015 Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo
Meet Record: * 41-04.25 1999 Jodi Schlesinger, Clarkstown South
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 1175 Sarena Choi 12 Westhampton Bch1 39-05.50 1.2 12.02m
38-06.25(+0.0) 39-01(+0.0) 39-05.50(1.2) 38-04.75(0.7) 38-02.50(0.2) 38-11(0.2)
2 260 Alexandra Tudor 11 Shenendehowa-1 39-02.25 1.9 11.94m
37-03(0.9) 39-02.25(1.9) ND(+0.0) 37-09.75(0.8) FOUL(1.2) 38-01.25(+0.0)
3 1117 Mia Abulencia 11 HHH West-1 38-11.00 +0.0 11.86m
38-10(1.0) 38-11(+0.0) 38-06(0.4) 37-09.25(1.1) 37-08.50(2.0) 37-09(0.9)
4 858 Dieusi Armand 10 Westbury-1 38-03.50 0.4 11.67m
38-01.50(-0.1) 36-07.50(0.2) 35-09(+0.0) 35-01(+0.0) 36-03(+0.0) 38-03.50(0.4)
5 1222 Codi Ann Reid 11 Medgar Evers-1 38-03.00 -0.3 11.65m
37-10(2.3) 37-04.50(0.1) 36-05(+0.0) 36-06.75(0.3) 37-09.25(0.8) 38-03(-0.3)
6 631 Christina Wende 11 Kenmore West-1 38-01.50 0.5 11.62m
FOUL(1.1) 38-01.50(0.5) 37-02.50(0.7) 35-08.25(+0.0) 36-09.25(+0.0) 37-01(-0.1)
7 314 Shayla Webb 11 Cicero-NS-1 37-08.00 0.9 11.48m
FOUL(1.3) 37-08(0.9) 36-10(0.7) 35-06.50(-0.2) 37-02.50(0.7) 37-07.50(+0.0)
8 669 Emily Marchitte 12 W. Seneca West-1 37-06.00 0.5 11.43m
36-06(-1.5) 37-06(0.5) FOUL(+0.0) 35-03.50(-0.8) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
9 226 Isabella Bruno 10 Guilderland-1 37-03.25 0.3 11.36m
35-07.75(0.8) 35-11.50(+0.0) 37-03.25(0.3)
10 103 Jummie Akinwunmi 11 Beacon-1 36-09.50 0.8 11.21m
35-05(+0.0) 36-09.50(0.8) FOUL(0.1)
11 372 Janiesia Crockett 12 Watertown-1 35-11.00 1.5 10.94m
35-11(1.5) FOUL(2.8) 35-08.50(0.4)
12 814 Amanda Belgrave 11 Farmingdale-1 35-05.50 0.1 10.80m
35-04(0.1) 33-07(+0.0) 35-05.50(0.1)
13 513 Abby McGahey 12 Canandaigua-1 35-05.50 0.6 10.80m
34-09.50(+0.0) 34-08.50(0.2) 35-05.50(0.6)
14 1301 Aaliyah Josey 11 Molloy-1 35-00.75 +0.0 10.68m
35-00.75(+0.0) 33-02.50(0.3) FOUL(1.2)
15 123 Libby Gressin 10 John Jay CR-1 34-08.25 1.6 10.57m
34-03(+0.0) 33-08(+0.0) 34-08.25(1.6)
16 944 Taylor Pannell 9 Pine Bush-1 34-05.50 0.4 10.50m
33-07(0.9) 34-05.50(0.4) 34-05.50(1.5)
17 421 Ashanti Stanley 9 Ithaca-1 34-00.25 -0.6 10.36m
32-05.25(-0.2) 34-00.25(-0.6) 33-05.25(0.1)
-- 534 Indya Richards 10 Gates-Chili-1 FOUL
FOUL(+0.0) FOUL FOUL
Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: # 50-07.50 6/2/2016 Alexis Daniels, Binghamton
Meet Record: * 48-03 2009 Melissa Kurzdorfer, Lancaster
Name Year School Finals
==========================================================================
1 1150 Sade Meeks 12 North Babylon-1 45-03.25 13.79m
42-08.75 43-07 45-00.25 42-03.25 45-03.25 ND
2 258 Jillian Shippee 12 Shenendehowa-1 44-08.50 13.62m
ND 41-08.25 44-08.50 44-04.75 42-09.25 43-05
3 1113 Brittany Curtin 12 Connetquot-1 43-03.25 13.18m
40-06 42-11 43-03.25 FOUL 42-10.75 FOUL
4 624 Rachel Donnor 11 Iroquois-1 40-11.50 12.48m
39-04.75 40-11.50 40-11.25 FOUL 39-01.25 40-05.75
5 855 Juel Charles 10 VS North-1 40-00.25 12.19m
ND 37-07 40-00.25 36-11 36-11.75 36-03
6 165 Briana Montgomery 12 Suffern-1 39-07.25 12.07m
38-04.50 37-08.50 36-01 35-03.25 35-11.25 39-07.25
7 660 Tirzah Peters 12 Sweet Home-1 38-10.00 11.83m
38-10 36-10.50 FOUL FOUL FOUL 38-02.50
8 1309 Kim Egalite 11 Holy Trinity-1 38-01.25 11.61m
33-08.25 38-01.25 36-01.25 34-08.50 35-09.75 33-04.50
9 853 Belinda Saint Loui 12 Uniondale-1 37-06.25 11.43m
37-06.25 35-05 37-04
10 1235 Zelucia Mogent 12 Wingate EC-1 37-00.25 11.28m
37-00.25 FOUL FOUL
11 561 Asia Hoyte 12 Pittsford Mend-1 35-10.75 10.94m
33-11.50 35-00.25 35-10.75
12 901 Isabella Fabrizio 9 Cornwall-1 35-04.50 10.78m
35-00 34-11.25 35-04.50
13 416 Cassidy Wilcox 12 Horseheads-1 34-03.50 10.45m
33-09.75 33-11.75 34-03.50
14 350 Sarah Crockett 10 Rome-1 33-05.50 10.19m
33-05.50 FOUL FOUL
Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: # 172-00 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Meet Record: * 166-05 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Name Year School Finals
==========================================================================
1 1113 Brittany Curtin 12 Connetquot-1 143-07 43.76m
137-07 130-03 FOUL 143-07 125-07 136-02
2 636 Brianna McKenzie 12 Lancaster-1 135-03 41.22m
135-03 130-08 127-03 123-02 FOUL 125-09
3 562 Grace Messina 12 Pitt Sutherland1 132-07 40.41m
122-03 132-07 124-04 FOUL 118-07 107-06
4 1151 Charlotte Leon 12 Northport-1 125-05 38.22m
125-05 111-08 FOUL FOUL FOUL 100-08
5 836 Brittany Membreno 11 Massapequa-1 123-02 37.54m
111-03 114-02 119-07 123-02 112-08 FOUL
6 648 Peyton Hillis 12 Orchard Park-1 122-09 37.41m
118-00 115-07 118-10 122-09 FOUL 121-03
7 350 Sarah Crockett 10 Rome-1 122-08 37.38m
116-11 122-08 119-01 116-02 115-10 94-02
8 345 Sarah Lavalley 11 Liverpool-1 119-05 36.39m
115-06 119-05 117-10 118-07 114-02 118-05
9 853 Belinda Saint Loui 12 Uniondale-1 117-10 35.91m
FOUL 117-10 FOUL
10 422 Addison Wolfe 10 Ithaca-1 116-05 35.48m
116-05 114-03 114-10
11 252 Brianna Jordan 12 Shenendehowa-1 110-08 33.73m
88-05 109-06 110-08
12 1343 Mikyla Rodgers 11 St. Anthony's-1 106-05 32.43m
91-11 98-03 106-05
13 245 Journey Myricks 11 Shaker-1 103-06 31.54m
103-03 90-06 103-06
14 1234 Nadirah Umrani San 11 Susan Wagner-1 101-08 30.98m
88-11 101-08 FOUL
15 119 Kira Lindner 9 Horace Greeley-1 99-06 30.32m
91-00 99-06 FOUL
-- 902 Liz Manderson 10 Cornwall-1 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40 1997 Keyon Soley, Uniondale
Meet Record: * 11.63 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 668 Nia Stevens 10 Tapestry-2 12.59Q -1.7 1
2 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 12.61Q -3.3 2
3 213 Natalie Ricci 11 Cohoes-2 12.87Q -3.1 3
4 646 Miquela Hunter 8 Olmsted-2 12.68Q -1.7 1
5 114 Margot Richards 11 Bronxville-2 12.91Q -3.1 3
6 573 Nazjahe Boswell 11 World of Inq.-2 13.03Q -3.3 2
7 501 Travasia Singletar 11 Aquinas Inst.-2 12.73q -1.7 1
8 168 Mia Yancy 12 Tuckahoe-2 12.88q -1.7 1
9 336 Fannie Kumeh 9 Inst. of Tech-2 12.96 -3.1 3
10 231 Elizabeth Singleto 11 Mekeel Chrstn.-2 12.98 -3.1 3
11 451 Julia Oglesby 11 Unadilla Valley2 13.04 -3.3 2
12 1412 Sade Greenidge 9 Poly Prep-2 13.10 -3.1 3
13 1326 Shemayah William 9 Nazareth-2 13.17 -1.7 1
14 824 Gianna McGowan 8 Island Trees-2 13.18 -3.3 2
15 359 Angela Krause 12 Skaneateles-2 13.22 -3.1 3
16 707 Jada Meadows 12 Saranac Lake-2 13.28 -1.7 1
17 959 Ava McLeod 11 Sullivan West-2 13.45 -3.3 2
18 952 Lyric Coleman 10 Rondout Valley-2 13.51 -3.3 2
19 1133 Meg Dinizio 11 Mattituck-2 13.55 -1.7 1
20 1016 Courtney Stowe 11 Ogdensburg-2 13.58 -3.3 2
Girls 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 11.40 1997 Keyon Soley, Uniondale
Meet Record: * 11.63 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 12.54 -2.4
2 501 Travasia Singletar 11 Aquinas Inst.-2 12.61 -2.4
3 668 Nia Stevens 10 Tapestry-2 12.65 -2.4
4 168 Mia Yancy 12 Tuckahoe-2 12.78 -2.4 12.774
5 213 Natalie Ricci 11 Cohoes-2 12.78 -2.4 12.780
6 114 Margot Richards 11 Bronxville-2 12.84 -2.4
7 646 Miquela Hunter 8 Olmsted-2 12.95 -2.4
8 573 Nazjahe Boswell 11 World of Inq.-2 13.02 -2.4
Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 23.24 2003 Shana Cox, Holy Trinity
Meet Record: * 23.57 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 668 Nia Stevens 10 Tapestry-2 24.92Q +0.0 1
2 1409 Brianna White 9 Leman Manhattan2 25.63Q -3.7 2
3 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 25.94Q -2.1 3
4 507 Kiaya Franklin 11 Batavia-2 25.69Q +0.0 1
5 605 Ayana Bursie 12 Cheektowaga-2 25.70Q -3.7 2 25.695
6 168 Mia Yancy 12 Tuckahoe-2 26.16Q -2.1 3
7 213 Natalie Ricci 11 Cohoes-2 25.70q -3.7 2 25.697
8 239 Areyanna Crumble 10 Notre Dame-BG-2 26.08q +0.0 1
9 573 Nazjahe Boswell 11 World of Inq.-2 26.45 -3.7 2
10 1124 Jalynn Sharp 11 John Glenn-2 26.51 +0.0 1
11 1341 Christine Pierre 11 St. Agnes-2 26.56 -2.1 3
12 805 Ellie Fox 10 Cold Spring Hbr2 26.59 +0.0 1
13 824 Gianna McGowan 8 Island Trees-2 27.18 -2.1 3
14 710 Janyll Barber 12 Saranac-2 27.32 -3.7 2
15 956 Sam Becker 10 Sullivan West-2 27.38 -2.1 3
16 1016 Courtney Stowe 11 Ogdensburg-2 27.53 +0.0 1
17 366 Jessica Donald 11 Tully-2 28.23 -3.7 2
-- 113 Sabrina Mellinghof 9 Bronxville-2 FS -2.1 3
Girls 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 23.24 2003 Shana Cox, Holy Trinity
Meet Record: * 23.57 2012 Kadecia Baird, Medgar Evers
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 668 Nia Stevens 10 Tapestry-2 24.98 -1.1
2 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 25.13 -1.1
3 1409 Brianna White 9 Leman Manhattan2 25.31 -1.1
4 605 Ayana Bursie 12 Cheektowaga-2 25.59 -1.1
5 213 Natalie Ricci 11 Cohoes-2 25.72 -1.1
6 507 Kiaya Franklin 11 Batavia-2 26.00 -1.1
7 168 Mia Yancy 12 Tuckahoe-2 26.07 -1.1
8 239 Areyanna Crumble 10 Notre Dame-BG-2 26.50 -1.1
Girls 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: # 51.04 2012 Kadecia Baird, Medgar Evans
Meet Record: * 53.42 2009 Chamique Francis, Cardozo
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 214 Zhane Smith 12 Cohoes-2 56.20 3
2 657 Emma Seiders 12 Silver Creek-2 56.94 3
3 551 Hayleigh Palotti 11 Livonia-2 57.26 3
4 507 Kiaya Franklin 11 Batavia-2 57.45 3
5 202 Hannah Loder 12 Holy Names-2 57.50 3
6 646 Miquela Hunter 8 Olmsted-2 57.71 3
7 948 Stephanie Cassens 11 Rhinebeck-2 57.78 2
8 104 Sophia Gelard 12 Briarcliff-2 58.35 3
9 120 Zoe Maxwell 11 Irvington-2 58.51 2
10 305 Claire Bargabos 11 CBA-Syracuse-2 58.63 2
11 1012 Elaina Porter 10 Gouverneur-2 58.98 1
12 1413 Claudia Iannelli 10 Poly Prep-2 59.18 1
13 1137 Olivia Kneski 11 Mercy-LI-2 59.69 2
14 1409 Brianna White 9 Leman Manhattan2 1:00.38 3
15 432 Tatianna Trojnor-H 12 Moravia-2 1:00.39 2
16 725 Delaney Hughes 12 Ticonderoga-2 1:01.81 1
17 803 Emma Baudo 10 Cold Spring Hbr2 1:02.18 1
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.45 5/29/2016 Alyssa Sandy, Paul Robeson
Meet Record: * 13.66 2003 Ronnetta Alexander, Williamsville South
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 239 Areyanna Crumble 10 Notre Dame-BG-2 15.34Q -1.7 2
2 174 Jheon Webb 12 Woodlands-2 15.57Q -3.3 1
3 408 Logan Bruce 11 Delaware Acad.-2 15.68Q -0.9 3
4 356 Raenah Campbell 12 Skaneateles-2 15.70Q -0.9 3
5 228 Ama Boham 10 Ichabod Crane-2 15.75Q -1.7 2
6 117 Miranda Edwards 12 Hastings-2 15.78Q -3.3 1
7 618 Lydia Lanski 11 Fredonia-2 15.90q -0.9 3
8 608 Christina Funderbu 11 Cleveland Hill-2 16.03q -3.3 1
9 423 Emma Dhimitri 12 Lansing-2 16.57 -1.7 2
10 1410 Eliza Baker 12 Marymount-2 16.60 -1.7 2
11 569 Kaitlyn Bonczyk 11 Wayne-2 16.78 -3.3 1
12 932 Morgane Kuyl 12 New Paltz-2 16.79 -3.3 1
13 1013 Megan McCall 11 Madrid-Wadd.-2 16.82 -0.9 3
14 705 Grace Clark 10 Saranac Lake-2 16.91 -0.9 3
15 1122 Deanna Peperno 12 John Glenn-2 17.08 -1.7 2
16 553 Sophia Zwolinski 11 Pembroke-2 17.57 -0.9 3
17 823 Courtney Martin 9 Island Trees-2 18.03 -3.3 1
-- 1333 Emilie Lauria 9 Notre Dame Acad2 DNS -1.7 2
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: # 13.45 5/29/2016 Alyssa Sandy, Paul Robeson
Meet Record: * 13.66 2003 Ronnetta Alexander, Williamsville South
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 228 Ama Boham 10 Ichabod Crane-2 15.33 -2.8
2 117 Miranda Edwards 12 Hastings-2 15.44 -2.8
3 618 Lydia Lanski 11 Fredonia-2 15.53 -2.8
4 608 Christina Funderbu 11 Cleveland Hill-2 15.57 -2.8
5 356 Raenah Campbell 12 Skaneateles-2 15.70 -2.8
6 408 Logan Bruce 11 Delaware Acad.-2 15.76 -2.8
7 239 Areyanna Crumble 10 Notre Dame-BG-2 16.21 -2.8
-- 174 Jheon Webb 12 Woodlands-2 DNS -2.8
Girls 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: # 57.09 2007 Dalilah Muhammad, Cardozo
Meet Record: * 57.81 2008 Dalilah Muhammad, Cardozo
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 356 Raenah Campbell 12 Skaneateles-2 1:03.63 2
2 546 Kelsy Hastings 11 Letchworth-2 1:04.20 2
3 358 Mia Grasso 11 Skaneateles-2 1:04.75 2
4 1149 Kayleigh Robinson 10 Mount Sinai-2 1:05.15 2
5 650 Marissa Klimczak 9 Pioneer-2 1:05.87 2
6 423 Emma Dhimitri 12 Lansing-2 1:06.30 2
7 932 Morgane Kuyl 12 New Paltz-2 1:06.58 1
8 101 Marina Iodice 11 Albertus Mag-2 1:06.88 1
9 658 Lauren Swan 11 Southwestern-2 1:07.18 2
10 265 Clare Howard 8 Taconic Hills-2 1:08.14 1
11 1410 Eliza Baker 12 Marymount-2 1:08.64 2
12 1023 Tess Klossner 12 Tupper Lake-2 1:10.83 1
13 823 Courtney Martin 9 Island Trees-2 1:10.97 1
14 706 Madison Grimone 11 Saranac Lake-2 1:13.06 1
Girls 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 46.06 2013 Medgar Evers
Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird
Meet Record: * 46.25 2014 Medgar Evars
B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior
School Finals H#
===================================================================
1 Tapestry Charter-2 48.42 2
1) 668 Nia Stevens 10 2) 664 Taylor Hunter 11
3) 663 Kim Bostic 12 4) 667 Mirielle Ngoopos 11
2 Skaneateles-2 48.74 2
1) 357 Emme Conan 9 2) 360 Maddie Peterson 11
3) 358 Mia Grasso 11 4) 359 Angela Krause 12
3 Newark Valley-2 49.28 2 49.276
1) 439 Maddy Sherwood 10 2) 436 Courtney Maule 9
3) 438 Alicia Scales 12 4) 437 Courtney McNeil 12
4 Bronxville-2 49.28 2 49.278
1) 114 Margot Richards 11 2) 113 Sabrina Mellinghoff 9
3) 111 Alisa Kanganis 10 4) 112 Sophie Kohlhoff 12
5 Jordan-Elbridge-2 49.91 2
1) 339 Abigail Fallon 11 2) 340 Madi Hatt 12
3) 341 Julie Hines 12 4) 342 Emily Klock 12
6 Emma Willard-2 50.27 2
1) 219 Ava Cristiano 11 2) 218 Lauren Berry 11
3) 222 Khairat Raji 10 4) 217 Kelly Abunaw 12
7 Hornell-2 50.71 1
1) 542 DaeJoy Wright 9 2) 539 Alyssa Delany 10
3) 541 Emma Flaitz 9 4) 540 Anna Flaitz 11
8 Rondout Valley-2 50.82 1
1) 952 Lyric Coleman 10 2) 955 Erin Weimann 11
3) 954 Medina Walters 10 4) 953 Briana Kruchowy 9
9 John Glenn-2 51.00 2
1) 1120 Alice Chiodo 11 2) 1122 Deanna Peperno 12
3) 1123 Miranda Rusinski 12 4) 1125 Steph Tsangaris 11
10 Potsdam-2 51.91 1
1) 1022 Edith Stevens 10 2) 1021 Grace Merchant 11
3) 1018 Sophia Janoyan 9 4) 1019 Lilly Kenyon 11
11 Locust Valley-2 51.92 1
1) 833 Alexandra Vassallo 12 2) 830 Arianna Lombardi 11
3) 828 Lily D'Addario 11 4) 834 Bethany Zekraus 10
12 Hackley-2 51.97 1
1) 1405 Jasmyn Phillips 8 2) 1408 Laura Walter-McNeill 11
3) 1406 Luisa Stalman 12 4) 1407 Hannah Urken 12
13 Bishop Loughlin-2 52.25 1
1) 1302 Zynovia Hawkins 9 2) 1305 Janee Patterson 10
3) 1303 Kaniya Hines 12 4) 1306 Nosimat Salami 9
14 Saranac Lake-2 52.31 1
1) 707 Jada Meadows 12 2) 708 Randi Rodeau 11
3) 704 Edina Cecunjanin 10 4) 705 Grace Clark 10
-- Mattituck-2 DNF 2
1) 1133 Meg Dinizio 11 2) 1132 Alya Ayoub 12
3) 1136 Isabella Masotti 8 4) 1135 Amy Macaluso 12
-- Lewiston-Porter-2 DQ 1 2-3 Out of Zone
1) 639 Stephanie Frazier 9 2) 644 Alexandra Whitney 12
3) 640 Alexis Lindamer 10 4) 641 Emily Oliverio 11
Girls 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 3:39.77 2008 Boys & Girls
Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno
Meet Record: * 3:42.60 2011 Medgar Evars
School Finals H#
===================================================================
1 Bronxville-2 3:51.22 2
1) 105 Eve Balsiero 9 2) 106 Caroline Brashear 10
3) 110 Laura Holland 11 4) 115 Kaitlin Ryan 12
2 Batavia-2 4:01.32 2
1) 507 Kiaya Franklin 11 2) 509 Caitlin Kingston 10
3) 510 Claire Zickl 11 4) 508 Regan Henrici 10
3 Rhinebeck-2 4:01.45 2
1) 948 Stephanie Cassens 11 2) 968 Maggie Bennett 12
3) 969 Daisy Gadsby 10 4) 970 Elise Voorhis 9
4 Letchworth-2 4:02.52 2
1) 546 Kelsy Hastings 11 2) 547 Brooke Hessel 10
3) 550 Olivia Quartz 11 4) 545 Rayna Fravel 11
5 Notre Dame Academy-2 4:03.97 2
1) 1329 Sierra Dinneen 9 2) 1334 Keiana Miitchell 11
3) 1331 Ariella Garcia 12 4) 1332 Sofia Garcia 9
6 Hackley-2 4:04.33 1
1) 1407 Hannah Urken 12 2) 1402 Kiara Abbey 8
3) 1404 Princess Ohia-Enyia 9 4) 1406 Luisa Stalman 12
7 New Paltz-2 4:05.89 1
1) 930 Orla Clasby 9 2) 932 Morgane Kuyl 12
3) 935 Danielle Wilson 12 4) 931 Ana Kimber 10
8 Cold Spring Harbor-2 4:05.91 1
1) 804 Gillian Drexler 10 2) 803 Emma Baudo 10
3) 808 Samantha Reim 10 4) 805 Ellie Fox 10
9 Central Valley Academy-2 4:07.28 1
1) 309 Danielle Juby 12 2) 310 Abby Schultz 12
3) 308 Jazmyn Gillette 9 4) 311 Camryn Stone 9
10 Tapestry Charter-2 4:07.72 2
1) 668 Nia Stevens 10 2) 664 Taylor Hunter 11
3) 663 Kim Bostic 12 4) 667 Mirielle Ngoopos 11
11 Silver Creek-2 4:08.96 2
1) 654 Kylie Procknal 8 2) 655 Grace Restivo 11
3) 652 Jaylah Cossin 9 4) 657 Emma Seiders 12
12 Mount Sinai-2 4:09.18 1
1) 1145 Sarah Fuoco 10 2) 1140 Heather Caputo 10
3) 1144 Aristea Franks 10 4) 1149 Kayleigh Robinson 10
13 Lansing-2 4:11.38 1
1) 430 Catalina Zaloj 9 2) 424 Catie Eisenhut 9
3) 426 Mikaela Garcia 11 4) 423 Emma Dhimitri 12
14 Cohoes-2 4:11.41 2
1) 213 Natalie Ricci 11 2) 212 Hannah Ragule 9
3) 215 Alexis Stratton 10 4) 214 Zhane Smith 12
15 Saranac-2 4:15.99 1
1) 717 Faith Haley 12 2) 710 Janyll Barber 12
3) 718 Rebekah Hilpl 11 4) 721 Elise LePage 9
16 Franklin Academy-2 4:22.76 1
1) 1011 Carissa Robistow 11 2) 1008 Abby Lamica 9
3) 1006 Caitlin Douglas 9 4) 1007 Ellie Gravell 10
Girls Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 20-10.75 Clayton, Wiginton, Soley
Meet Record: * 20-07 2009 Jen Clayton, Suffern
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 609 Samantha Spinella 12 Depew-2 18-01.75 +0.0 5.53m
15-03.50(0.6) 16-06(+0.0) 17-06(+0.0) 17-02.25(0.9) 17-07.25(+0.0) 18-01.75(+0.0)
2 501 Travasia Singletar 11 Aquinas Inst.-2 17-06.25 1.3 5.34m
17-06.25(1.3) 15-10.25(0.7) 16-04.50(0.2) 15-08.75(+0.0) 16-03.50(+0.0) 17-06(0.2)
3 157 Antonia Hoyos 12 Putnam Valley-2 17-04.50 1.0 5.29m
16-00.50(+0.0) 17-04.50(1.0) 17-02.50(+0.0) 16-09(0.1) 16-01.75(+0.0) 17-01(+0.0)
4 448 Caroline Stewart 11 Norwich-2 17-04.00 0.1 5.28m
16-05(0.7) 16-09.50(0.8) 17-02.50(1.2) 17-04(0.1) 16-10.25(+0.0) 17-03(+0.0)
5 102 Yilinn Yang 11 Ardsley-2 17-03.00 +0.0 5.25m
17-02.75(+0.0) 17-03(+0.0) 16-06.50(0.7) 16-04(+0.0) 16-04(+0.0) 17-00.25(+0.0)
6 904 Acinel Bruce 11 Ellenville-2 16-09.75 1.3 5.12m
15-09.75(0.9) 16-09.75(1.3) 15-04.50(+0.0) 15-00.50(+0.0) 15-05(0.1) 16-09.25(0.1)
7 461 Emily Salvemini 11 Whitney Point-2 16-07.00 +0.0 5.05m
FOUL(0.3) 16-07(+0.0) FOUL(1.0) 13-10.25(+0.0) 15-04(+0.0) 16-04.75(+0.0)
8 1123 Miranda Rusinski 12 John Glenn-2 16-06.50 0.8 5.04m
16-04.50(1.8) 16-05.25(+0.0) 16-06.50(0.8) 15-07(0.2) FOUL(0.5) 15-11(+0.0)
9 224 Brittany Castelluc 11 Fonda-Fville-2 16-03.00 +0.0 4.95m
FOUL(1.7) 16-03(+0.0) 16-02.50(0.7)
10 303 Sierra Neddo 11 Beaver River-2 16-01.50 +0.0 4.91m
15-10.50(1.0) 15-07.50(0.5) 16-01.50(+0.0)
11 1132 Alya Ayoub 12 Mattituck-2 16-00.75 0.2 4.89m
15-10.50(1.9) FOUL(0.9) 16-00.75(0.2)
12 304 Chloe Smith 9 Cazenovia-2 15-10.00 +0.0 4.82m
15-09.50(+0.0) 15-10(+0.0) 14-09.50(+0.0)
13 514 Jaiden Weitzel 10 Canisteo-2 15-08.75 0.1 4.79m
15-08.75(0.1) 15-01.75(+0.0) FOUL(0.7)
14 1305 Janee Patterson 10 Bshp Loughlin-2 15-08.50 0.9 4.78m
15-04.75(1.6) FOUL(+0.0) 15-08.50(0.9)
15 1013 Megan McCall 11 Madrid-Wadd.-2 15-04.25 +0.0 4.67m
14-07.50(+0.0) 15-04(+0.0) 15-04.25(+0.0)
16 827 Nina Cialone 9 Locust Valley-2 14-11.00 0.9 4.54m
14-11(0.9) 14-07.25(0.1) FOUL(1.1)
16 710 Janyll Barber 12 Saranac-2 14-11.00 0.9 4.54m
FOUL(+0.0) 14-11(0.9) FOUL(0.9)
18 1425 Katharine Sorensen 9 Trinity School-2 14-07.00 +0.0 4.44m
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 14-07(+0.0)
Girls Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 42-01.25 4/23/2015 Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo
Meet Record: * 41-04.25 1999 Jodi Schlesinger, Clarkstown South
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 347 Juliana Cavanagh 11 Oneida-2 37-11.25 -1.6 11.56m
36-11.25(0.3) FOUL(-1.5) 36-08.50(-0.8) FOUL(-1.6) 37-11.25(-1.6) 35-05(0.1)
2 569 Kaitlyn Bonczyk 11 Wayne-2 36-09.75 -1.2 11.22m
34-09.50(-0.1) 34-11(0.4) 36-04(-0.3) 36-09.75(-1.2) 35-05.25(-0.8) 35-11.25(+0.0)
3 120 Zoe Maxwell 11 Irvington-2 36-06.75 0.7 11.14m
36-06.75(0.7) 34-03.50(+0.0) 33-03(1.0) 34-07.75(-2.3) 34-08(-1.1) 34-11.75(-2.1)
4 1352 Kathryn Vogl 12 St.Mary's Lan.-2 36-06.00 1.0 11.12m
36-02(1.1) 33-04(0.6) 36-06(1.0) 35-09(-1.0) 34-08(-0.6) 33-09(-0.9)
5 157 Antonia Hoyos 12 Putnam Valley-2 36-03.50 0.1 11.06m
34-11(0.2) 35-04(1.1) 35-10(+0.0) 36-03.50(0.1) 35-03.50(+0.0) 34-05(-0.8)
6 229 Cameron Lankeneau 12 Maple Hill-2 35-10.00 +0.0 10.92m
FOUL(+0.0) 34-07(-0.1) 35-10(+0.0) 34-09.75(-1.1) 33-10.50(-0.4) 35-03.75(0.2)
7 448 Caroline Stewart 11 Norwich-2 35-07.00 -0.2 10.84m
FOUL(0.3) 34-10(+0.0) 35-07(-0.2) 34-10.50(-1.2) 34-08.50(-1.2) FOUL(-0.3)
8 604 Ally Alvira 9 Cheektowaga-2 35-06.00 +0.0 10.82m
FOUL(+0.0) 35-02(0.4) 35-06(+0.0) 34-08.75(-0.7) 35-02.75(-0.2) FOUL(-2.5)
9 943 Halle King 11 Onteora-2 35-04.25 0.1 10.77m
35-04.25(0.1) 34-08.25(-0.0) FOUL(2.3)
10 1147 Sarah Gunasekera 9 Mount Sinai-2 35-00.00 0.2 10.66m
35-00(0.2) 34-09(+0.0) FOUL(+0.0)
11 1013 Megan McCall 11 Madrid-Wadd.-2 34-07.50 0.4 10.55m
FOUL(+0.0) 34-03(+0.0) 34-07.50(0.4)
12 710 Janyll Barber 12 Saranac-2 34-06.00 0.2 10.51m
31-10(0.5) 34-06(0.2) 33-11.75(0.3)
13 832 Megan Prosser 12 Locust Valley-2 33-05.50 +0.0 10.19m
33-05.50(+0.0) 32-10(0.9) 32-06.75(0.5)
14 1423 Joelle Ramson 11 Trinity School-2 32-00.75 +0.0 9.77m
FOUL(0.7) 32-00.75(+0.0) 31-02(0.1)
Girls Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: # 50-07.50 6/2/2016 Alexis Daniels, Binghamton
Meet Record: * 48-03 2009 Melissa Kurzdorfer, Lancaster
Name Year School Finals
==========================================================================
1 173 Samantha Morillo 11 Valhalla-2 43-02.75 13.17m
38-04 43-02.75 40-01.50 37-04.50 38-05.50 39-11.75
2 348 Jane Fahy 11 Oriskany-2 41-02.25 12.55m
40-06 39-10.75 41-02.25 38-11.50 40-11.25 39-01.50
3 1102 Ashley Walsh 11 Bayport-Bluept-2 40-07.00 12.36m
39-05.25 FOUL 40-07 38-05 39-03.75 38-00.25
4 361 Ashley Bosco 11 Solvay-2 39-06.25 12.04m
37-04 38-04.50 39-06.25 38-01.25 38-07.75 34-07.75
5 616 Amber Morrison 12 Falconer-2 38-10.00 11.83m
33-11.50 38-10 36-04.75 36-02.50 FOUL 36-05.25
6 227 Karlee Strong 12 Hudson Falls-2 38-07.00 11.76m
38-01 37-08.50 38-01 37-07.25 37-08.25 38-07
7 264 Madison Krochina 11 Stillwater-2 37-05.00 11.40m
35-10.25 36-04.50 35-10.75 36-11.25 36-10.25 37-05
8 662 Maryam Akaic 10 Tapestry-2 37-04.75 11.39m
35-08.25 36-07.25 37-04.75 FOUL 33-05.75 34-10.50
9 568 Madison Offhaus 11 Warsaw-2 35-08.50 10.88m
35-00.50 35-08.50 35-07.75
10 431 Jaden Finch 12 Maine-Endwell-2 35-01.00 10.69m
33-04 35-01 34-00
11 1024 Katie Zurek 12 Tupper Lake-2 34-07.50 10.55m
33-09.50 34-07.50 33-04.25
12 933 Kaela Santos 12 New Paltz-2 33-03.25 10.14m
31-06.75 FOUL 33-03.25
13 716 Kat Furman 11 Saranac-2 32-01.25 9.78m
32-01.25 31-02 31-05
14 802 Maria Buffolino 12 Carle Place-2 30-04.50 9.25m
29-00.25 FOUL 30-04.50
15 1424 Ella Rosenblum 12 Trinity School-2 26-06.00 8.07m
25-06 26-06 FOUL
-- 1328 Jodie Bonhometre 12 Notre Dame Acad2 DNS
Girls Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: # 172-00 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Meet Record: * 166-05 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Name Year School Finals
==========================================================================
1 173 Samantha Morillo 11 Valhalla-2 136-07 41.63m
FOUL 118-00 122-09 117-07 125-06 136-07
2 431 Jaden Finch 12 Maine-Endwell-2 133-11 40.81m
108-04 109-11 93-02 118-06 133-11 117-03
3 264 Madison Krochina 11 Stillwater-2 121-11 37.16m
119-07 121-00 FOUL 121-05 118-01 121-11
4 1024 Katie Zurek 12 Tupper Lake-2 117-07 35.83m
113-06 113-05 112-04 117-03 107-03 117-07
5 364 Kara Schindler 12 South Lewis-2 117-01 35.68m
FOUL 114-03 FOUL 113-03 117-01 116-04
6 572 Emma Kinnicutt 9 Wellsville-2 114-03 34.82m
FOUL 113-03 104-00 106-03 114-03 109-05
7 568 Madison Offhaus 11 Warsaw-2 112-11 34.41m
110-07 112-11 99-08 FOUL FOUL FOUL
8 1102 Ashley Walsh 11 Bayport-Bluept-2 111-06 33.98m
111-06 FOUL 81-03 101-04 96-04 FOUL
9 616 Amber Morrison 12 Falconer-2 109-09 33.45m
104-10 101-10 109-09
10 442 Kara Evans 12 Norwich-2 108-09 33.14m
FOUL FOUL 108-09
11 719 Maddie Hoeth 10 Saranac-2 100-05 30.60m
FOUL 100-05 FOUL
12 1416 Nicole Mangaroo 11 Poly Prep-2 96-08 29.46m
92-04 96-08 95-09
13 662 Maryam Akaic 10 Tapestry-2 95-06 29.10m
95-06 FOUL FOUL
14 1339 Shea Warren 11 Park School-2 92-06 28.19m
92-06 FOUL FOUL
15 933 Kaela Santos 12 New Paltz-2 88-04 26.92m
88-04 FOUL FOUL
16 838 Mikayla Cooper 11 Oyster Bay-2 74-07 22.73m
74-07 71-07 FOUL
Girls 100 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 11.40 1997 Keyon Soley, Uniondale
Meet Record: * 11.63 2012 Kadecia Baird, Medgar Evars
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 11.89 -2.8 10
2 1223 Toshel Goffe 10 Paul Robeson-1 12.34 -2.8 8
3 555 Abby Frank 12 Penfield-1 12.46 -2.8 6
4 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 12.48 -2.8 4
5 501 Travasia Singletar 11 Aquinas Inst.-2 12.60 -2.8 2
6 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 12.63 -2.8 1
-- 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 DNS -2.8
-- 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 DNS -2.8
Girls 200 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 23.24 2003 Shana Cox, Holy Trinity
Meet Record: * 23.57 2012 Kadecia Baird, Medgar Evars
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 24.26 -1.0 10
2 457 Tia Jones 10 Vestal-1 24.66 -1.0 8
3 668 Nia Stevens 10 Tapestry-2 24.95 -1.0 6
4 437 Courtney McNeil 12 Newark Valley-2 25.08 -1.0 4
5 1409 Brianna White 9 Leman Manhattan2 25.22 -1.0 2
6 149 Jhada Francis 12 Ossining-1 25.73 -1.0 1
-- 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 DNS -1.0
-- 1342 Halle Hazzard 12 St. Anthony's-1 DNS -1.0
Girls 400 Meter Dash Championship
=======================================================================
State Record: # 51.04 2012 Kadecia Baird, Medgar Evans
Meet Record: * 53.42 2009 Chamique Francis, Cardozo
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 1207 Paris Peoples 11 Cardozo-1 53.68 10
2 1173 Brittany Korsah 12 West Babylon-1 54.40 8
3 1307 Leah Anderson 12 C. Spellman-1 54.79 6
4 1139 Amanda Stead 12 Miller Place-1 55.08 4
5 1219 Shenelle Tomlinson 12 Dewitt Clinton-1 55.38 2
6 909 Kate Laskoski 12 Goshen-1 55.48 1
7 567 Vanessa Watson 10 Spencerport-1 55.54
-- 647 Jenna Crean 10 Orchard Park-1 DNS
Girls 800 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 2:00.78 6/2/2017 Sammy Watson, Rush-Henrietta
Meet Record: * 2:05.63 6/12/2015 Kamryn McIntosh, Suffern-1
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 256 Hannah Reale 11 Shenendehowa-1 2:07.27 3 10
2 115 Kaitlin Ryan 12 Bronxville-2 2:07.88 3 8
3 1172 Paige Keefer 12 West Babylon-1 2:07.95 3 6
4 150 Caroline Timm 11 Lourdes-2 2:08.44 3 4
5 847 Reilly Siebert 11 Syosset-1 2:09.86 3 2
6 169 Lily Flynn 10 Ursuline-1 2:10.00 3 1
7 124 Brooke Nohilly 12 John Jay CR-1 2:11.11 3
8 856 DeAnna Martin 10 VS South-1 2:11.27 3
9 334 Phoebe White 9 Fay.-Manlius-1 2:11.39 2
10 366 Jessica Donald 11 Tully-2 2:12.80 2
11 378 Emily Young 11 West Genesee-1 2:12.91 2
12 1205 Shalah Means 11 Cardozo-1 2:13.59 2
13 946 Kaylah Quarshie 12 Port Jervis-1 2:14.05 2
14 516 Anna Kostarellis 12 Churchville-Ch-1 2:14.35 3
15 602 Abby Gostomski 11 Catt-L. Valley-2 2:14.95 2
16 613 Molly McLaughlin 11 East Aurora-2 2:16.50 2
17 623 Kathryn Blair 11 Iroquois-1 2:17.59 2
18 527 Tess Schilke 12 Fillmore-2 2:17.72 1
19 1159 Allyson Gaedje 11 Ward Melville-1 2:18.12 3
20 1331 Ariella Garcia 12 Notre Dame Acad2 2:18.15 2
21 1010 Emily Pomainville 12 Franklin Acad.-2 2:18.36 1
22 209 Rory Graham 10 Burnt Hills-1 2:18.98 2
23 1312 Julia Bryant 11 Kellenberg-1 2:19.28 1
24 415 Alyssa Walker 9 Horseheads-1 2:19.47 1
25 702 Kirsten Villemaire 11 Beekmantown-2 2:20.06 1
26 958 Tallula Gann 10 Sullivan West-2 2:20.23 2
27 1411 Lucinda Shotts 11 Packer-2 2:20.29 1
28 1101 Madison Delzell 10 Bayport-Bluept-2 2:21.23 1
29 831 Roisin O'Neill 12 Locust Valley-2 2:21.94 1
30 401 Julia Russell 12 Candor-2 2:25.61 1
-- 203 Isabel Vogel 7 Holy Names-2 DQ 1 Lane Violation
Girls 1500 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 4:04.62 2013 Mary Cain, Unattached
Meet Record: * 4:17.84 2011 Mary Cain, Bronxville
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 146 Katelyn Tuohy 9 North Rockland-1 4:18.51 3 10
2 405 Jessica Lawson 12 Corning-1 4:22.38 3 8
3 1156 Katherine Lee 11 Shoreham WR-1 4:23.48 3 6
4 150 Caroline Timm 11 Lourdes-2 4:25.94 3 4
5 847 Reilly Siebert 11 Syosset-1 4:29.08 3 2
6 241 Kelsey Chmiel 10 Saratoga-1 4:31.40 3 1
7 1155 Alexandra Hays 12 Shoreham WR-1 4:34.71 3
8 169 Lily Flynn 10 Ursuline-1 4:35.68 3
9 1415 Ella Ketchum 12 Poly Prep-2 4:35.92 2
10 263 Regina Rosati 12 S. Glens Falls-1 4:38.66 3
11 571 Amanda Vestri 12 Webster Thomas-1 4:40.19 3
12 1324 Danielle Orie 12 Nardin Academy-1 4:41.30 2
13 1329 Sierra Dinneen 9 Notre Dame Acad2 4:42.11 2
14 1010 Emily Pomainville 12 Franklin Acad.-2 4:43.09 2
15 363 Hali Ielfield 11 South Lewis-2 4:43.76 1
16 916 Allyson Lyle 12 James O'Neill-2 4:45.44 2
17 424 Catie Eisenhut 9 Lansing-2 4:45.94 1
18 670 Anna Rybczynski 10 W. Seneca West-1 4:46.11 2
19 1206 Sophia Muccini 9 Cardozo-1 4:52.37 1
20 859 Brianna O'Brien 12 Wheatley-2 4:52.70 2
21 946 Kaylah Quarshie 12 Port Jervis-1 4:54.79 1
22 603 Bailey Gostomski 11 Catt-L. Valley-2 4:55.58 2
23 1143 Isabella DiPalermo 9 Mount Sinai-2 4:56.45 1
24 313 Mia Pestle 11 Cicero-NS-1 4:57.99 2
25 560 Joddie Decker 8 Penn Yan-2 4:58.20 1
26 709 Brittany Shumway 12 Saranac Lake-2 5:04.36 1
27 945 Olivia Trevena 9 Pine Plains-2 5:05.29 1
28 232 Olivia Hamm 11 Middleburgh-2 5:05.40 1
Girls 3000 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 9:16.63 2011 Aisling Cuffe, Cornwall
Meet Record: * 9:16.63 2011 Aisling Cuffe, Cornwall
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 405 Jessica Lawson 12 Corning-1 9:25.68 2 10
2 1156 Katherine Lee 11 Shoreham WR-1 9:26.78 2 8
3 241 Kelsey Chmiel 10 Saratoga-1 9:34.18 2 6
4 571 Amanda Vestri 12 Webster Thomas-1 9:35.73 2 4
5 1155 Alexandra Hays 12 Shoreham WR-1 9:42.15 2 2
6 1415 Ella Ketchum 12 Poly Prep-2 9:51.66 2 1
7 859 Brianna O'Brien 12 Wheatley-2 10:04.66 2
8 237 Abigail Spiers 11 Niskayuna-1 10:10.18 2
9 1324 Danielle Orie 12 Nardin Academy-1 10:10.76 2
10 817 Samantha Law 11 Great Neck No.-1 10:12.33 2
11 144 Haleigh Morales 9 North Rockland-1 10:15.05 2
12 1142 Sarah Connelly 9 Mount Sinai-2 10:15.12 2
13 1237 Shayla Sanders 11 Young Women's-1 10:16.23 1
14 330 Sophie Ryan 11 Fay.-Manlius-1 10:17.17 2
15 603 Bailey Gostomski 11 Catt-L. Valley-2 10:18.03 1
16 621 Riley Jones 11 Holland-2 10:18.77 1
17 563 Chloe Weaver 12 Red Creek-2 10:25.65 1
18 315 Eva Borton 10 Clinton-2 10:26.08 2
19 964 Jennie Prial 12 Warwick Valley-1 10:27.71 1
20 1401 Julia Larson 11 Conv of The SH-2 10:33.29 1
21 1338 Susanna Weir 12 Notre Dame Acad2 10:36.72 2
22 515 Haley Arguien 11 Churchville-Ch-1 10:38.45 1
23 407 Emily Niu 12 Corning-1 10:43.09 1
24 1002 Emma Bentley-Hicks 12 Canton-2 10:52.84 1
25 462 Kaylee Stone 12 Windsor-2 10:56.36 1
26 606 Katrina Patterson 12 Clarence-1 10:59.50 1
27 806 Fiona Haegeland 9 Cold Spring Hbr2 11:02.41 1
28 723 Lea Dejordy 9 Seton Platt.-2 11:11.77 1
29 153 Kaitlyn Harding 12 Pearl River-2 11:15.55 1
30 243 Kerry Flower 11 Schalmont-2 11:22.11 1
31 951 Jennifer Callan 9 Rondout Valley-2 11:27.06 1
Girls 100 Meter Hurdles Championship
============================================================================
State Record: # 13.45 5/29/2016 Alyssa Sandy, Paul Robeson
Meet Record: * 13.66 2003 Ronnetta Alexander, Williamsville South
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 1226 Sophia Myers 11 Queens HS Teach1 14.13 -0.9 10
2 857 Chibugo Obichere 10 VS South-1 14.46 -0.9 8
3 242 Mimi Liebers 12 Saratoga-1 14.51 -0.9 6
4 1233 Rondela Spooner 12 South Shore-1 14.82 -0.9 4
5 535 Chima Dimgba 12 Greece Athena-1 15.13 -0.9 2
6 534 Indya Richards 10 Gates-Chili-1 15.42 -0.9 1
-- 228 Ama Boham 10 Ichabod Crane-2 DQ -0.9 Ran Around Hurdle
-- 962 Penny Greibesland 12 Warwick Valley-1 DNS -0.9
Girls 400 Meter Hurdles Championship
=======================================================================
State Record: # 57.09 2007 Dalilah Muhammad, Cardozo
Meet Record: * 57.81 2008 Dalilah Muhammad, Cardozo
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 963 Greer Liguori 12 Warwick Valley-1 1:01.05 10
2 1225 Bryann Sandy 12 Paul Robeson-1 1:01.74 8
3 523 Sinead Sargeant 11 Fairport-1 1:01.87 6
4 356 Raenah Campbell 12 Skaneateles-2 1:02.55 4
5 818 Patsy Iannico 11 Hewlett-1 1:03.07 2
6 148 Louise Jones 11 Nyack-1 1:03.47 1
7 546 Kelsy Hastings 11 Letchworth-2 1:05.51
8 567 Vanessa Watson 10 Spencerport-1 1:06.91
Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
==========================================================================
State Record: # 6:29.56 2011 Brianna Nerud, North Shore
Meet Record: * 6:33.14 2011 Mary Kate Anselmini, Ward Melville
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 139 Alex Harris 12 North Rockland-1 6:45.28 2 10
2 1154 Payton Capes-Davis 12 Shoreham WR-1 6:48.42 2 8
3 162 Mary Hennelly 9 Suffern-1 6:51.82 2 6
4 516 Anna Kostarellis 12 Churchville-Ch-1 6:56.36 2 4
5 332 Claire Walters 9 Fay.-Manlius-1 6:58.00 2 2
6 1202 Aziza Chigatayeva 11 Brooklyn Tech-1 6:58.07 2 1
7 1115 Kelly Iocca 12 Connetquot-1 6:58.72 2
8 1325 Gabrielle Orie 12 Nardin Academy-1 6:59.05 2
9 370 Brooke Rauber 8 Tully-2 7:01.26 2
10 905 Sarah Trainor 9 FDR-1 7:02.09 2
11 306 Olivia Morganti 9 CBA-Syracuse-2 7:10.16 2
12 419 Lizzy Rayle 11 Ithaca-1 7:14.11 1
13 151 Mary Borkoski 10 Pearl River-2 7:15.96 2
14 543 Madeleine Shellard 11 Irondequoit-1 7:20.24 1
15 842 Lucy Hurt 11 Port Washington1 7:21.08 1
16 602 Abby Gostomski 11 Catt-L. Valley-2 7:22.09 2
17 659 MaKayla Kasperek 10 Sweet Home-1 7:24.02 1
18 1336 Sydney Rice 12 Notre Dame Acad2 7:25.01 1
19 1015 Sydney Levison 10 Norwood-Norfolk2 7:27.77 1
20 1146 Noreen Guilfoyle 11 Mount Sinai-2 7:28.62 2
21 225 Brynne Wright 9 Greenwich-2 7:31.34 1
22 208 Faith Demars 9 Ballston Spa-1 7:33.60 2
23 450 Molly MacQueen 9 Trumansburg-2 7:34.53 1
24 967 Taylor Edmundson 11 Webutuck-2 7:48.57 1
25 502 Grace Kibler 11 Attica-2 7:51.61 1
26 808 Samantha Reim 10 Cold Spring Hbr2 7:58.49 1
27 1414 Katherine Kenny 10 Poly Prep-2 7:59.92 1
28 724 Sofia Dejordy 10 Seton Platt.-2 8:19.28 1
Girls 4x100 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 46.06 2013 Medgar Evers
Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird
Meet Record: * 46.25 2014 Medgar Evers, Medgar Evers
B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior
School Finals Points
=======================================================================
1 Newburgh Free Academy-1 47.43 10
1) 942 Kyara Thompson 12 2) 940 Ahnrea McCaskill 12
3) 939 Maimuna Jammeh 12 4) 937 Justine Brooks 12
2 Christopher Columbus-1 47.59 8
1) 1210 Kiara Harris 11 2) 1213 Rori Lowe 10
3) 1209 Dylann Core 11 4) 1212 Dominique Jackson 11
3 Shenendehowa-1 47.88 6
1) 260 Alexandra Tudor 11 2) 250 Melissa Haas 11
3) 251 Kelly Hamlin 11 4) 257 Emily Schaffer 12
4 North Rockland-1 48.42 4
1) 147 Laura Vargas-Leon 10 2) 141 Sofia Housman 11
3) 143 Ivana Lopez 11 4) 145 Nadia Saunders 9
5 Brentwood-1 48.61 2
1) 1105 Hillary Edwards 11 2) 1107 Alexia Mayo 11
3) 1103 Deonna Beard 10 4) 1104 Brianna Davis 9
6 South Shore-1 48.70 1
1) 1228 Deyona Banks 10 2) 1232 Samoya Salmon 10
3) 1229 Stacey Ann Cobenna 12 4) 1233 Rondela Spooner 12
7 Tapestry Charter-2 48.72
1) 668 Nia Stevens 10 2) 664 Taylor Hunter 11
3) 663 Kim Bostic 12 4) 667 Mirielle Ngoopos 11
8 Vestal-1 51.37
1) 454 Melissa Carden 9 2) 460 Emily Xiao 10
3) 455 Annie Fahrenkrug 10 4) 456 Jaz Fahrenkrug 10
Girls 4x400 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 3:39.77 2008 Boys & Girls
Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno
Meet Record: * 3:42.60 2011 Medgar Evers
School Finals Points
=======================================================================
1 West Babylon-1 3:44.60 10
1) 1165 Nadja Ashley 10 2) 1166 Dana Beggins 12
3) 1172 Paige Keefer 12 4) 1173 Brittany Korsah 12
2 Newburgh Free Academy-1 3:50.93 8
1) 936 Marielle Apronti 12 2) 940 Ahnrea McCaskill 12
3) 941 Danielle Riley 10 4) 938 Juantasia Cumberbatch 12
3 New Rochelle-1 3:51.52 6
1) 132 Gabby Johnson 10 2) 131 Linise Greene 9
3) 137 Kiana Stallworth 12 4) 136 Moriah Rayson 12
4 Monroe-Woodbury-1 3:55.27 4
1) 922 Katie Conter 10 2) 923 Angela Iaccrino 11
3) 924 Asya Jeune 10 4) 925 Kristin Lubeskie 11
5 Brentwood-1 3:55.40 2
1) 1111 Nataly Ramirez 12 2) 1109 Angelique Palmer 11
3) 1108 Gabriella Menendez 9 4) 1106 Donisha Jeanty 9
6 Bronxville-2 3:57.73 1
1) 105 Eve Balsiero 9 2) 106 Caroline Brashear 10
3) 110 Laura Holland 11 4) 115 Kaitlin Ryan 12
7 Uniondale-1 3:57.91
1) 851 Asia Jinks 12 2) 852 Nailah Jinks 8
3) 854 Bianca St. Cilien 11 4) 848 Naisha Batson 10
8 Shenendehowa-1 4:03.22
1) 259 Rita Sramek 11 2) 247 Ally Arserio 11
3) 251 Kelly Hamlin 11 4) 249 Jade Dennis 9
Girls 4x800 Meter Relay Championship
==========================================================================
State Record: # 8:46.98 2010 Fayetteville-Manlius
Luber, Sischo, Carter, Malone
Meet Record: * 8:49.88 2010 Garden City
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Fayetteville-Manlius-1 8:56.41 2 10
1) 334 Phoebe White 9 2) 329 Palmer Madsen 11
3) 330 Sophie Ryan 11 4) 333 Rebecca Walters 11
2 Bronxville-2 8:58.80 2 8
1) 105 Eve Balsiero 9 2) 106 Caroline Brashear 10
3) 110 Laura Holland 11 4) 115 Kaitlin Ryan 12
3 John Jay Cross River-1 9:00.31 2 6
1) 126 Pippa Nuttall 10 2) 121 Carmela Culhane 12
3) 125 Kathryn Nohilly 12 4) 124 Brooke Nohilly 12
4 West Babylon-1 9:01.43 2 4
1) 1166 Dana Beggins 12 2) 1168 Noela Franco 12
3) 1170 Tara Hauff 11 4) 1172 Paige Keefer 12
5 Shenendehowa-1 9:07.88 2 2
1) 248 Jada Dennis 9 2) 253 Olivia Lomascolo 11
3) 261 Julia Zachgo 12 4) 256 Hannah Reale 11
6 Notre Dame Academy-2 9:14.24 2 1
1) 1329 Sierra Dinneen 9 2) 1334 Keiana Miitchell 11
3) 1338 Susanna Weir 12 4) 1331 Ariella Garcia 12
7 Corning-1 9:18.58 2
1) 402 Cleo Baker 10 2) 406 Claire Mason 9
3) 407 Emily Niu 12 4) 405 Jessica Lawson 12
8 Ward Melville-1 9:19.50 2
1) 1159 Allyson Gaedje 11 2) 1161 Samantha Rutt 11
3) 1160 Elizabeth Radke 9 4) 1163 Samantha Sturgess 11
9 Port Washington-1 9:19.54 2
1) 841 Beatriz Chavarria 12 2) 843 Maria Kogan 12
3) 840 Emily Cavallaro 11 4) 842 Lucy Hurt 11
10 Niskayuna-1 9:19.90 2
1) 238 Erica Wasserbach 12 2) 236 Sydney Smith 11
3) 237 Abigail Spiers 11 4) 233 Amelia Kokernak 11
11 Cardozo-1 9:22.35 1
1) 1205 Shalah Means 11 2) 1206 Sophia Muccini 9
3) 1204 Tatianna Martinez 10 4) 1203 Liliana Cohen 9
12 Tully-2 9:27.37 1
1) 366 Jessica Donald 11 2) 370 Brooke Rauber 8
3) 368 Gabby Moncada 11 4) 369 Emme Perkins 12
13 Williamsville South-1 9:30.45 2
1) 675 Molly Moore 11 2) 677 Sam Vahue 12
3) 676 Amberlee Robertson 11 4) 673 Sarah Cook 11
14 East Aurora-2 9:34.55 1
1) 614 Maisy Webster 12 2) 612 Megan McLaughlin 7
3) 611 Maggie McLaughlin 9 4) 613 Molly McLaughlin 11
15 Mount Sinai-2 9:35.94 1
1) 1143 Isabella DiPalermo 9 2) 1142 Sarah Connelly 9
3) 1141 Kaitlyn Chandrika 8 4) 1146 Noreen Guilfoyle 11
16 Goshen-1 9:36.06 2
1) 912 Morgan Serkes 12 2) 909 Kate Laskoski 12
3) 907 Olivia Elston 12 4) 910 Madison Montgomery 10
17 Kellenberg-1 9:39.34 2
1) 1315 Ceara Conroy 12 2) 1312 Julia Bryant 11
3) 1321 Maya Richardson 10 4) 1320 Maureen Lewin 12
18 Academy of the Holy Names-2 9:40.30 1
1) 204 Brianna Wagner 12 2) 201 Libby Harris 8
3) 202 Hannah Loder 12 4) 203 Isabel Vogel 7
19 Clinton-2 9:42.72 1
1) 318 Taylor Highers 11 2) 320 Emma Novak 12
3) 315 Eva Borton 10 4) 317 Gabrielle Dewhurst 12
20 Canton-2 9:43.38 1
1) 1001 Claire Bartlett 12 2) 1002 Emma Bentley-Hicks 12
3) 1003 Grace Bessette 11 4) 1005 Hannah Tupper 10
21 Pearl River-2 9:44.22 1
1) 151 Mary Borkoski 10 2) 152 Erin Clinton 11
3) 155 Annie McCormack 11 4) 154 Sarah Hayes 10
22 James I. O'Neill-2 9:50.29 1
1) 917 Anna Northup 12 2) 916 Allyson Lyle 12
3) 913 Kailyn August 9 4) 918 Alyssa Robinson 9
23 Fairport-1 9:51.35 2
1) 523 Sinead Sargeant 11 2) 521 Emily Fish 11
3) 522 Lisa Pink 12 4) 518 Anna Cuciurean-Zapan 11
24 Saranac-2 9:53.23 1
1) 717 Faith Haley 12 2) 715 Heather Dutko 10
3) 722 Rachael Woodruff 9 4) 721 Elise LePage 9
25 Norwich-2 10:01.96 1
1) 441 Hailey Colabelli 10 2) 446 Meghan Komendarek 12
3) 443 Katie Gawronski 9 4) 445 Nicole Jeffrey 10
26 Fillmore-2 10:13.04 1
1) 524 Amanda Burrichter 10 2) 526 Carmen Mancuso 12
3) 525 Julia Hotchkiss 12 4) 527 Tess Schilke 12
27 Island Trees-2 10:27.05 1
1) 825 Marissa Murphy 11 2) 826 Catherine Zamroz 12
3) 822 Erin Maguire 9 4) 820 Cara Duffy 9
28 The Spence School-2 10:59.14 1
1) 1418 Emma Hale 9 2) 1417 Caroline Cahilly 9
3) 1420 Cristina Macaya 10 4) 1419 Esme Lee 10
Event 515 Girls High Jump Championship
=================================================================================
Progression: 4-4, 4-8, 5-0, 5-2, 5-4, then up 1" to Completion
State Record: # 6-00.75 1990 Shelly Choppa, Glens Falls
Meet Record: * 6-00 1988 Shelly Choppa, Glens Falls
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 MY Khiyah Williams 10 Benjamin Banneker-1 5-07.00 1.70m 10
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07 5-08
PPP PPP PPP O O O O O XXX
2 Kendall Bensche 12 Scarsdale-1 5-06.00 1.67m 8
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07
PPP PPP O O O XO XO XXX
3 Emilee Hanlon 11 Dunkirk-2 5-06.00 1.67m 6
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07
PPP PPP O O O XO XXO XXX
4 Sharde Johnson 11 Emma Willard-2 5-05.00 1.65m 4
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06
PPP PPP O O O O XXX
5 Olivia Gervan 12 Lancaster-1 5-04.00 1.62m 1.50
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05
PPP PPP O O O XXX
5 Jummie Akinwunmi 11 Beacon-1 5-04.00 1.62m 1.50
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05
PPP PPP O O O XXX
7 Logan Bruce 11 Delaware Academy-2 5-04.00 1.62m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05
PPP PPP O O XO XXX
8 Bryanna Holguin 10 Connetquot-1 5-04.00 1.62m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05
PPP O O XO XO XXX
9 Julie Ford 11 Cooperstown-2 5-04.00 1.62m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04 5-05
PPP O XO XXO XXO XXX
10 Mecca Muamba 12 Roosevelt EC-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP PPP O O XXX
10 Liliana Klemanski 10 Cicero-NS-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP PPP O O XXX
12 Kayra Theordore 12 Kellenberg-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
O O XO O XXX
13 Antoinette Miller 11 Walt Whitman-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP PPP O XO XXX
13 Alice Chiodo 11 John Glenn-2 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP O O XO XXX
13 Marissa Burke 11 Whitesboro-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP O O XO XXX
16 Kate Brennan 11 Union-Endicott-1 5-02.00 1.57m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP PPP XO XO XXX
17 Jaid Harrell 11 Kingston-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP PPP O XXX
17 Jessica Anderson 12 Canandaigua-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O O XXX
17 Olivia Rodriguez 10 South Side-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O O XXX
17 Le'Gary Jackson 10 Niag.-Wheat.-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O O XXX
21 Hailee Quiles 11 Monticello-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XO XXX
21 Grace Merchant 11 Potsdam-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
O O XO XXX
21 Dyonte Allen 10 Gates-Chili-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02 5-04
PPP PPP XO PPP X
21 Jasmine Grant 9 Valhalla-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XO XXX
21 Cathryn Kramer 10 Island Trees-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XO XXX
21 Caitlyn Zegger 12 Shaker-1 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XO XXX
21 Emma Pearsall 9 Maple Hill-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XO XXX
28 Alyssa Rock 12 Beekmantown-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
O O XXO XXX
28 Colette Anikwue 12 Letchworth-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP O XXO XXX
30 Kaitlyn Bulega 11 Holland-2 5-00.00 1.52m
4-04 4-08 5-00 5-02
PPP XO XXO XXX
31 Nataly Ramirez 11 Seaford-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
O O XXX
31 Gillian Blackwood 11 Kellenberg-1 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
O O XXX
31 Kiara Malarkey 12 Newark Valley-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
PPP O XXX
31 Shannon Mest 12 Attica-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
PPP O XXX
31 Tayler Clark 10 Poland-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
PPP O XXX
31 Grace Gaebel 10 Sullivan West-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
PPP O XXX
31 Beyona Monroe 8 Roosevelt-1 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
PPP O XXX
38 Katelyn Lee 10 Trinity School-2 4-08.00 1.42m
4-04 4-08 5-00
O XO XXX
39 Bridget Donchik 11 Notre Dame Acad2 4-04.00 1.32m
4-04 4-08
XO XXX
Event 516 Girls Pole Vault Championship
=================================================================================
Progression:
8-0, 9-0, 10-0, 10-6, 11-0, 11-6, then up 3" to Completion
State Record: # 13-09 2005 Mary Saxer, Lancaster
Meet Record: * 13-05 2004 Tiffany Maskulinski, Iroquois
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Emily Gallagher 12 Lansing-2 12-10.00 3.91m 10
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06 12-10 13-00
PPP PPP PPP PPP XO O O XO O O XO XXX
2 Amanda McNelis 12 Commack-1 12-03.00 3.73m 8
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06
PPP PPP PPP PPP O O PPP O O XXX
3 Miya Kuramoto 11 Lansing-2 12-03.00 3.73m 6
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06
PPP PPP PPP PPP XO XO XO XO O XXX
4 Alana Carroll 11 Averill Park-1 12-00.00 3.65m 4
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06
PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP O PPP XXX
5 Kaeli Thompson 10 Warwick Valley-1 11-09.00 3.58m 2
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00
PPP PPP O O O XO XO XXX
6 Rachael Ward 10 Falconer-2 11-06.00 3.50m 1
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09
PPP PPP PPP O O O XXX
7 Erica Ellis 10 Gates-Chili-1 11-06.00 3.50m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03
PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP XPP XX
8 Earnie Burapan 12 Hilton-1 11-06.00 3.50m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09
PPP PPP PPP XO O XO XXX
9 Mallory Prelewicz 12 Clarence-1 11-00.00 3.35m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP PPP PPP O O XXX
9 Jenny McLaughlin 10 Shenendehowa-1 11-00.00 3.35m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP PPP O O O XXX
11 Marlena Jacobs 10 South Jefferson-2 11-00.00 3.35m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP O O O XXO XXX
12 Gabrielle Gaygen 11 Wmsvl. North-1 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP PPP PPP O XXX
12 Morgan Adams 12 Pavilion-2 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP O O O XXX
12 Maddy Luksha 12 Ursuline-1 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP O O O XXX
15 Sarah Miller 10 Vestal-1 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP O O XO XXX
15 Mackenzie Delles 10 Tully-2 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP O O XO XXX
17 Mushirah Sheppard 10 Salamanca-2 10-06.00 3.20m
8-00 9-00 10-00 10-06 11-00
PPP O O XXO XXX
18 Kristin Lubeskie 11 Monroe-Woodbury-1 10-00.00 3.04m
8-00 9-00 10-00 10-06
PPP PPP O XXX
18 Reanne Dressler 12 Byron-Bergen-Elba-2 10-00.00 3.04m
8-00 9-00 10-00 10-06
PPP O O XXX
18 Colleen Leahy 12 John S. Burke-2 10-00.00 3.04m
8-00 9-00 10-00 10-06
PPP O O XXX
21 Sam Ciappa 12 John Glenn-2 10-00.00 3.04m
8-00 9-00 10-00 10-06
PPP O XO XXX
22 Emily Corso 11 Massapequa-1 10-00.00 3.04m
8-00 9-00 10-00 10-06
O O XXO XXX
23 Liliana Cohen 9 Cardozo-1 9-00.00 2.74m
8-00 9-00 10-00
PPP O XXX
23 Lauren Berry 11 Emma Willard-2 9-00.00 2.74m
8-00 9-00 10-00
O O XXX
23 Bianca Skelton 10 St. Anthony's-1 9-00.00 2.74m
8-00 9-00 10-00
O O XXX
26 Marley Montague 10 Hampton Bays-2 9-00.00 2.74m
8-00 9-00 10-00
XXO XO XXX
27 Kelley Townley 12 Liverpool-1 9-00.00 2.74m
8-00 9-00 10-00
PPP XXO XXX
28 Alexandra Ryan 12 Nanuet-2 8-00.00 2.43m
8-00 9-00
O XXX
-- Julia Nomberg 12 HHH West-1 DNS
8-00
DNS
Girls Long Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 20-10.75 Clayton, Wiginton, Soley
Meet Record: * 20-07 2009 Jen Clayton, Suffern
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 565 Lanae-Tava Thomas 11 Rush-Henrietta-1 20-07.50* 0.7 6.28m 10
19-04.75(1.1) 20-07.50(0.7) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0)
2 906 Anycia Cole 12 Goshen-1 18-03.00 +0.0 5.56m 8
18-03(+0.0) 17-05.50(0.9) 17-04.75(+0.0) 16-10.75(+0.0)
3 1157 Angelica Arroyo 11 Smithtown West-1 18-01.25 +0.0 5.51m 6
FOUL(0.1) 17-09.25(+0.0) 18-01.25(+0.0) FOUL(+0.0)
4 137 Kiana Stallworth 12 New Rochelle-1 18-00.75 +0.0 5.50m 4
17-10.75(+0.0) 17-11.25(0.6) 18-00.75(+0.0) 17-08.50(0.4)
5 260 Alexandra Tudor 11 Shenendehowa-1 18-00.00 0.1 5.48m 2
FOUL(0.1) 17-06.75(0.1) FOUL(1.0) 18-00(0.1)
6 418 Ijeyikowoicho Onah 11 Ithaca-1 17-11.50 +0.0 5.47m 1
17-11.50(+0.0) FOUL(0.7) 17-07(0.4) 15-11(+0.0)
7 815 Njaure Ewa 12 Farmingdale-1 17-05.50 +0.0 5.32m
FOUL(+0.0) 17-03.50(+0.0) 17-05.50(+0.0) 16-02(+0.0)
8 609 Samantha Spinella 12 Depew-2 17-05.25 0.8 5.31m
17-04(+0.0) FOUL(0.2) 17-03.50(0.4) 17-05.25(0.8)
Girls Triple Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 42-01.25 4/23/2015 Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo
Meet Record: * 41-04.25 1999 Jodi Schlesinger, Clarkstown South
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 1175 Sarena Choi 12 Westhampton Bch1 39-07.75 +0.0 12.08m 10
37-01(+0.0) 38-06(+0.0) 38-00.75(+0.0) 39-07.75(+0.0)
2 260 Alexandra Tudor 11 Shenendehowa-1 39-00.25 0.3 11.89m 8
FOUL(+0.0) 39-00.25(0.3) FOUL(+0.0) 38-08(+0.0)
3 1117 Mia Abulencia 11 HHH West-1 38-01.75 +0.0 11.62m 6
37-03.25(+0.0) 37-07.75(+0.0) 37-09.50(+0.0) 38-01.75(+0.0)
4 1222 Codi Ann Reid 11 Medgar Evers-1 37-10.00 0.8 11.53m 4
36-09.50(+0.0) 36-04(+0.0) 37-00(+0.0) 37-10(0.8)
5 858 Dieusi Armand 10 Westbury-1 37-06.50 +0.0 11.44m 2
36-00.25(+0.0) 37-02(+0.0) 37-06.50(+0.0) 36-09.75(+0.0)
6 314 Shayla Webb 11 Cicero-NS-1 37-04.75 +0.0 11.39m 1
FOUL(+0.0) 37-04.75(+0.0) 36-03.50(+0.0) FOUL(+0.0)
7 631 Christina Wende 11 Kenmore West-1 36-08.25 0.1 11.18m
35-10(+0.0) FOUL(0.1) 36-08.25(0.1) 36-01.75(+0.0)
-- 347 Juliana Cavanagh 11 Oneida-2 DNS NWI
Girls Shot Put Championship
=================================================================================
State Record: # 50-07.50 6/2/2016 Alexis Daniels, Binghamton
Meet Record: * 48-03 2009 Melissa Kurzdorfer, Lancaster
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1150 Sade Meeks 12 North Babylon-1 44-11.00 13.69m 10
41-10.75 43-06.50 41-07.75 44-11
2 855 Juel Charles 10 VS North-1 43-06.25 13.26m 8
38-06.25 36-11.25 43-06.25 36-09.75
3 258 Jillian Shippee 12 Shenendehowa-1 43-02.50 13.16m 6
41-03.25 41-05 43-02.50 42-07.25
4 1113 Brittany Curtin 12 Connetquot-1 42-06.00 12.95m 4
40-06.25 42-06 40-05.25 41-02.75
5 624 Rachel Donnor 11 Iroquois-1 41-08.00 12.70m 2
38-07.25 41-08 39-02.50 39-03
6 348 Jane Fahy 11 Oriskany-2 41-05.25 12.63m 1
41-05.25 40-06.75 38-09.25 39-10.75
7 1102 Ashley Walsh 11 Bayport-Bluept-2 39-08.25 12.09m
37-08 38-00.25 39-08.25 38-11
8 173 Samantha Morillo 11 Valhalla-2 39-07.75 12.08m
38-04.50 39-07.75 38-01.25 36-04.75
Girls Discus Throw Championship
=================================================================================
State Record: # 172-00 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Meet Record: * 166-05 1992 Stacy Schroeder, Grand Island
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 1113 Brittany Curtin 12 Connetquot-1 139-06 42.51m 10
136-02 139-06 FOUL FOUL
2 636 Brianna McKenzie 12 Lancaster-1 133-00 40.53m 8
133-00 125-10 131-00 117-03
3 562 Grace Messina 12 Pitt Sutherland1 130-04 39.72m 6
111-06 130-04 FOUL FOUL
4 836 Brittany Membreno 11 Massapequa-1 123-10 37.74m 4
123-10 FOUL 117-00 FOUL
5 431 Jaden Finch 12 Maine-Endwell-2 120-00 36.57m 2
102-03 FOUL 120-00 118-03
6 648 Peyton Hillis 12 Orchard Park-1 119-04 36.37m 1
119-04 FOUL 115-10 FOUL
7 173 Samantha Morillo 11 Valhalla-2 117-02 35.71m
113-00 FOUL FOUL 117-02
8 1151 Charlotte Leon 12 Northport-1 112-03 34.21m
112-03 FOUL FOUL 107-09
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 2:19.17 3 835
2 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 2:22.61 2 788
3 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 2:23.58 3 776
4 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 2:24.45 1 764
5 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 2:24.86 3 759
6 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 2:27.40 2 726
7 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 2:27.94 3 719
8 620 Jayna Galley 10 Holland-2 2:28.56 2 711
9 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 2:29.37 1 701
10 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 2:29.70 2 697
11 504 Amy Faville 12 Avon-2 2:29.79 2 696
12 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 2:33.58 3 649
13 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 2:34.02 2 643
14 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 2:36.60 2 612
15 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 2:36.80 3 610
16 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 2:36.81 1 610
17 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 2:36.82 3 610
18 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 2:38.71 1 588
19 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 2:38.73 1 588
20 453 Megan Carden 9 Vestal-1 2:39.83 1 575
21 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 2:40.19 1 571
22 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 2:40.29 1 570
23 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 2:41.09 1 560
24 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 2:41.78 1 553
25 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 2:44.05 2 527
26 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 2:44.37 2 524
27 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 2:45.33 3 513
28 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 2:51.83 2 445
29 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 2:52.23 3 441
30 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 2:52.74 1 436
31 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 2:58.11 3 383
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Outdoor Pentathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 15.02 -2.3 7 839
2 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 15.13 -2.4 8 825
3 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 15.15 -2.3 7 822
4 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 15.31 -2.4 8 801
5 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 15.52 -2.2 5 774
6 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 15.60 -2.4 8 764
7 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 15.77 -0.3 1 743
8 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 15.93 -2.4 8 723
9 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 16.06 -2.2 5 707
10 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 16.16 -2.2 5 695
11 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 16.21 -2.2 5 689
12 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 16.58 -0.3 1 645
13 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 16.83 -1.1 2 616
14 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 17.03 -3.5 6 593
15 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 17.06 -1.1 2 590
16 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 17.12 -1.6 3 583
17 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 17.32 -3.5 6 561
18 620 Jayna Galley 10 Holland-2 17.41 -1.8 4 551
19 504 Amy Faville 12 Avon-2 17.55 -3.5 6 536
20 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 17.58 -0.3 1 533
21 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 17.73 -1.6 3 517
22 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 17.74 -0.3 1 516
23 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 17.94 -1.8 4 495
24 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 18.01 -1.8 4 487
25 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 18.09 -2.3 7 479
26 453 Megan Carden 9 Vestal-1 18.48 -1.1 2 440
27 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 18.55 -1.8 4 433
28 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 18.63 -1.6 3 425
29 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 18.78 -1.1 2 411
30 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 19.52 -3.5 6 343
31 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 20.83 -1.6 3 237
Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 1.61m 5-03.25 747
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP PPP O O O XXX
1 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 1.61m 5-03.25 747
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O O O O XO O XXX
3 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 1.58m 5-02.25 712
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O O O O XXX
3 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 1.58m 5-02.25 712
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O O O O XXX
5 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 1.55m 5-01.00 678
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XXO O XO XXX
5 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 1.55m 5-01.00 678
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O XXX
5 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 1.55m 5-01.00 678
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O O XXX
8 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 1.52m 4-11.75 644
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
PPP PPP O XO O XO O O O O XXO XXX
8 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 1.52m 4-11.75 644
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
PPP PPP PPP O O O XXO O O XO O XXX
8 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 1.52m 4-11.75 644
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
PPP PPP PPP PPP O O O O O XO XO XXX
8 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 1.52m 4-11.75 644
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O O XXX
12 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 1.49m 4-10.50 610
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XXO XXX
12 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 1.49m 4-10.50 610
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
PPP PPP PPP O PPP O PPP O O O XXX
12 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 1.49m 4-10.50 610
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O O O XO XO XXO XXX
15 620 Jayna Galley 10 Holland-2 1.46m 4-09.50 577
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXO XO O XXX
15 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 1.46m 4-09.50 577
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49
PPP PPP PPP O O O XXO O O XXX
17 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 1.43m 4-08.25 544
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46
PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O XO O XO XXX
17 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 1.43m 4-08.25 544
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46
XO O O O O O XO XO XXX
17 504 Amy Faville 12 Avon-2 1.43m 4-08.25 544
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46
PPP PPP PPP O PPP XO O XXO XXX
17 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 1.43m 4-08.25 544
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O O O XXX
21 453 Megan Carden 9 Vestal-1 1.40m 4-07.00 512
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O XO XXX
21 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 1.40m 4-07.00 512
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43
PPP PPP PPP PPP PPP O XO XXX
21 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 1.40m 4-07.00 512
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XO O XXX
21 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 1.40m 4-07.00 512
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XO O XXX
25 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 1.37m 4-06.00 481
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40
PPP PPP PPP PPP O O O O O O XXX
25 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 1.37m 4-06.00 481
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO O XXX
27 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 1.34m 4-04.75 449
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37
PPP PPP PPP PPP O O O O O XXX
27 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 1.34m 4-04.75 449
1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37
PPP PPP PPP O XO XXX
29 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 1.31m 4-03.50 419
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34
PPP PPP PPP PPP O PPP O O XXX
30 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 1.28m 4-02.25 389
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31
O O PPP PPP XO O XO XXX
30 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 1.28m 4-02.25 389
1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31
XO O O O O O XXO XXX
Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 5.17m -0.1 16-11.50 606
5.03m(-0.9) 5.06m(+0.0) 5.17m(-0.1)
2 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 5.16m +0.0 16-11.25 603
5.16m(+0.0) 5.08m(-0.2) 4.69m(0.4)
3 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 5.12m +0.0 16-09.75 592
5.00m(-0.2) 5.12m(+0.0) 4.87m(-0.8)
3 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 5.12m -1.2 16-09.75 592
4.86m(-0.9) 5.08m(+0.0) 5.12m(-1.2)
5 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 5.11m 0.8 16-09.25 589
4.86m(0.1) 5.11m(0.8) 4.82m(1.8)
5 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 5.11m +0.0 16-09.25 589
5.11m(+0.0) 4.93m(-0.8) 4.99m(-1.8)
7 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 5.03m -0.7 16-06.00 567
FOUL(+0.0) 4.96m(-0.5) 5.03m(-0.7)
8 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 5.02m -2.5 16-05.75 565
5.02m(-2.5) 4.69m(+0.0) 4.78m(0.3)
9 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 4.97m -1.2 16-03.75 551
4.53m(+0.0) 4.90m(0.8) 4.97m(-1.2)
10 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 4.91m +0.0 16-01.50 535
4.89m(-1.7) 4.86m(+0.0) 4.91m(+0.0)
11 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 4.90m +0.0 16-01.00 532
4.63m(0.2) 4.90m(+0.0) 4.82m(-0.3)
12 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 4.87m -0.5 15-11.75 524
4.87m(-0.5) 4.86m(-0.6) 4.78m(1.5)
12 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 4.87m +0.0 15-11.75 524
4.23m(-0.1) 4.87m(+0.0) 4.51m(+0.0)
14 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 4.85m -0.2 15-11.00 519
4.85m(-0.2) 4.65m(-1.0) 4.41m(-1.6)
15 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 4.84m +0.0 15-10.50 516
4.84m(+0.0) 4.69m(-0.9) 4.66m(-0.1)
16 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 4.78m -0.5 15-08.25 500
4.73m(-1.9) 4.78m(-0.5) 4.72m(0.4)
17 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 4.75m -1.8 15-07.00 492
4.43m(-3.3) 4.75m(-1.8) 4.63m(-0.4)
18 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 4.70m +0.0 15-05.00 479
4.67m(1.4) FOUL(-0.3) 4.70m(+0.0)
19 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 4.67m 0.6 15-04.00 472
FOUL(-0.4) 4.67m(0.6) FOUL(0.1)
20 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 4.66m +0.0 15-03.50 469
4.66m(+0.0) 4.50m(-1.1) 4.56m(+0.0)
21 453 Megan Carden 9 Vestal-1 4.57m -0.6 15-00.00 446
3.97m(-0.6) FOUL(+0.0) 4.57m(-0.6)
22 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 4.53m +0.0 14-10.50 436
4.30m(+0.0) 4.34m(-0.2) 4.53m(+0.0)
23 620 Jayna Galley 10 Holland-2 4.47m -1.2 14-08.00 421
4.47m(-1.2) 4.45m(+0.0) FOUL(-0.9)
23 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 4.47m -0.4 14-08.00 421
4.44m(+0.0) 4.47m(-0.4) FOUL(-0.1)
25 504 Amy Faville 12 Avon-2 4.39m +0.0 14-05.00 401
4.36m(-0.8) 4.39m(+0.0) FOUL(1.6)
26 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 4.35m +0.0 14-03.25 391
4.35m(+0.0) 3.94m(+0.0) 4.07m(-0.5)
27 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 4.20m +0.0 13-09.50 355
3.67m(+0.0) 3.98m(-1.4) 4.20m(+0.0)
28 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 4.13m -0.3 13-06.75 338
4.01m(+0.0) 4.08m(+0.0) 4.13m(-0.3)
29 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 4.12m -0.6 13-06.25 336
3.93m(+0.0) FOUL(-1.1) 4.12m(-0.6)
30 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 4.10m +0.0 13-05.50 331
4.06m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.10m(+0.0)
31 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 4.05m -1.1 13-03.50 319
3.97m(+0.0) 4.05m(-1.1) 3.94m(-0.6)
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 10.95m 35-11.25 592
10.91m 10.95m 10.46m
2 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 10.30m 33-09.50 549
9.89m 9.59m 10.30m
3 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 10.19m 33-05.25 542
9.11m 9.00m 10.19m
4 504 Amy Faville 12 Avon-2 10.11m 33-02.00 537
10.07m 10.11m 8.31m
5 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 9.69m 31-09.50 509
9.69m 9.62m 8.56m
6 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 9.62m 31-06.75 505
8.99m 9.62m 9.46m
7 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 9.46m 31-00.50 494
8.71m 9.15m 9.46m
8 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 9.44m 30-11.75 493
9.44m 8.78m FOUL
9 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 9.40m 30-10.25 490
9.40m 9.11m 9.26m
10 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 9.15m 30-00.25 474
8.38m 8.90m 9.15m
11 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 9.14m 30-00.00 473
8.97m 9.14m 8.81m
12 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 9.13m 29-11.50 473
9.13m 8.25m 9.08m
13 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 9.06m 29-08.75 468
7.55m 8.47m 9.06m
14 620 Jayna Galley 10 Holland-2 9.04m 29-08.00 467
8.83m 9.04m 8.80m
15 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 8.83m 28-11.75 453
8.74m 8.83m 8.16m
16 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 8.79m 28-10.25 451
8.74m 8.79m 8.04m
17 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 8.59m 28-02.25 438
FOUL 7.01m 8.59m
18 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 7.87m 25-10.00 391
7.54m 7.25m 7.87m
19 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 7.86m 25-09.50 390
7.86m 7.63m 7.32m
20 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 7.84m 25-08.75 389
FOUL FOUL 7.84m
21 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 7.56m 24-09.75 371
7.08m 7.03m 7.56m
22 453 Megan Carden 9 Vestal-1 7.45m 24-05.50 364
6.86m 7.45m 7.08m
23 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 7.36m 24-01.75 358
FOUL 6.88m 7.36m
24 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 7.20m 23-07.50 348
7.20m 6.77m 7.11m
25 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 7.07m 23-02.50 340
7.07m 6.69m 6.38m
26 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 7.00m 22-11.75 335
6.70m 7.00m 6.94m
27 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 6.83m 22-05.00 324
6.83m 6.70m 6.57m
28 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 6.76m 22-02.25 320
6.76m 6.50m 6.65m
29 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 6.75m 22-01.75 319
6.08m 6.56m 6.75m
30 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 5.98m 19-07.50 270
5.98m 5.55m 5.96m
31 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 5.43m 17-09.75 235
5.14m 5.33m 5.43m
Girls Outdoor Pentathlon Championship
=======================================================================
State Record: # 3783 2010 Whitney Fountain, Columbus
Meet Record: * 3614 2005 Alyissa Hasan, Williamsville South
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 566 Emily Lavarnway 12 South Seneca-2 3363 10
2 337 Alexandria Payne 11 Jamesville-Dew-1 3351 8
3 135 Olivia Morgan 11 New Rochelle-1 3319 6
4 205 Eileen Bequette 12 Albany HS-1 3192 4
5 850 Zaria Fuller 10 Uniondale-1 3044 2
6 302 Adriana Straughter 11 Baldwinsville-1 3009 1
7 1164 Marina Vostrova 12 Ward Melville-1 2939
8 262 Sabrina Quintois-M 12 S. Glens Falls-1 2934
9 1421 Philippa Kok 11 Trinity School-2 2915
10 1236 Mya Dumpson 12 Young Women's-1 2894
11 564 Stephanie Hyde 11 Rush-Henrietta-1 2893
12 1152 Sydnie Rohme 10 Northport-1 2857
13 129 Jeanneney Currie 12 New Rochelle-1 2787
14 266 Emily LaPlante 12 Tamarac-2 2781
15 1304 Adia Palmer 9 Bshp Loughlin-2 2731
16 620 Jayna Galley 10 Holland-2 2727
17 504 Amy Faville 12 Avon-2 2714
18 966 Kristen Boerke 11 Washingtonville1 2687
19 449 Mary Lynch 11 Oneonta-2 2642
20 671 Rachel Romanowski 10 Wmsvl. East-1 2634
21 116 Abbey Stowell 11 Haldane-2 2559
22 433 Molly Baker 11 Newark Valley-2 2526
23 661 Amaya Turnage 11 Sweet Home-1 2463
24 211 Shannon Gleason 12 Cairo-Durham-2 2426
25 335 Arielle Moheimani 12 Homer-2 2342
26 453 Megan Carden 9 Vestal-1 2337
27 1153 Sabrina Schully 10 Port Jefferson-2 2321
28 947 Claire Dickson 11 Red Hook-2 2248
29 712 Desiree Dashnaw 11 Saranac-2 2168
30 1308 Sabrina Vulpio 11 Christ The King1 1882
31 1004 Olivia Craig 11 Canton-2 1834
Leone Timing and Results Services - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
New York State Track & Field Championships
Union-Endicott High School - 6/9/2017 to 6/10/2017
Last Completed Event
Girls Outdoor Pentathlon Championship
Points 100H HJ SP LJ 800
---------------------------------------------------------------------------
1 Emily Lavarnway 15.31 1.52m 9.46m 5.11m 2:19.17
South Seneca-2 w: -2.4 4-11.75 31-00.5 w: 0.8
12 Team Points: 10 3363 (801) (644) (494) (589) (835)
-------------------------------------------------
2 Alexandria Payne 15.02 1.58m 9.40m 4.97m 2:24.86
Jamesville-Dewitt-1 w: -2.3 5-02.25 30-10.25 w: -1.2
11 Team Points: 8 3351 (839) (712) (490) (551) (759)
-------------------------------------------------
3 Olivia Morgan 15.13 1.46m 10.95m 5.17m 2:27.94
New Rochelle-1 w: -2.4 4-09.5 35-11.25 w: -0.1
11 Team Points: 6 3319 (825) (577) (592) (606) (719)
-------------------------------------------------
4 Eileen Bequette 16.16 1.55m 8.79m 5.12m 2:23.58
Albany HS-1 w: -2.2 5-01 28-10.25 w: -1.2
12 Team Points: 4 3192 (695) (678) (451) (592) (776)
-------------------------------------------------
5 Zaria Fuller 15.15 1.58m 9.14m 4.87m 2:45.33
Uniondale-1 w: -2.3 5-02.25 30-00 w: -0.5
10 Team Points: 2 3044 (822) (712) (473) (524) (513)
-------------------------------------------------
6 Adriana Straughter 15.93 1.61m 7.07m 5.11m 2:36.80
Baldwinsville-1 w: -2.4 5-03.25 23-02.5 w: +0.0
11 Team Points: 1 3009 (723) (747) (340) (589) (610)
-------------------------------------------------
7 Marina Vostrova 16.21 1.43m 9.44m 5.16m 2:36.82
Ward Melville-1 w: -2.2 4-08.25 30-11.75 w: +0.0
12 2939 (689) (544) (493) (603) (610)
-------------------------------------------------
8 Sabrina Quintois-McKinney 15.60 1.61m 9.62m 4.91m 2:58.11
South Glens Falls-1 w: -2.4 5-03.25 31-06.75 w: +0.0
12 2934 (764) (747) (505) (535) (383)
-------------------------------------------------
9 Philippa Kok 16.83 1.55m 7.56m 4.87m 2:27.40
Trinity School-2 w: -1.1 5-01 24-09.75 w: +0.0
11 2915 (616) (678) (371) (524) (726)
-------------------------------------------------
10 Mya Dumpson 15.52 1.40m 6.76m 4.78m 2:22.61
Young Women's Leadership- w: -2.2 4-07 22-02.25 w: -0.5
12 2894 (774) (512) (320) (500) (788)
-------------------------------------------------
11 Stephanie Hyde 16.06 1.52m 9.69m 5.12m 2:52.23
Rush-Henrietta-1 w: -2.2 4-11.75 31-09.5 w: +0.0
11 2893 (707) (644) (509) (592) (441)
-------------------------------------------------
12 Sydnie Rohme 17.32 1.52m 8.59m 5.02m 2:33.58
Northport-1 w: -3.5 4-11.75 28-02.25 w: -2.5
10 2857 (561) (644) (438) (565) (649)
-------------------------------------------------
13 Jeanneney Currie 15.77 1.40m 9.06m 4.47m 2:34.02
New Rochelle-1 w: -0.3 4-07 29-08.75 w: -0.4
12 2787 (743) (512) (468) (421) (643)
-------------------------------------------------
14 Emily LaPlante 17.03 1.49m 9.15m 4.75m 2:36.60
Tamarac-2 w: -3.5 4-10.5 30-00.25 w: -1.8
12 2781 (593) (610) (474) (492) (612)
-------------------------------------------------
15 Adia Palmer 17.73 1.43m 7.86m 4.84m 2:24.45
Bishop Loughlin-2 w: -1.6 4-08.25 25-09.5 w: +0.0
9 2731 (517) (544) (390) (516) (764)
-------------------------------------------------
16 Jayna Galley 17.41 1.46m 9.04m 4.47m 2:28.56
Holland-2 w: -1.8 4-09.5 29-08 w: -1.2
10 2727 (551) (577) (467) (421) (711)
-------------------------------------------------
17 Amy Faville 17.55 1.43m 10.11m 4.39m 2:29.79
Avon-2 w: -3.5 4-08.25 33-02 w: +0.0
12 2714 (536) (544) (537) (401) (696)
-------------------------------------------------
18 Kristen Boerke 17.94 1.52m 6.75m 4.90m 2:29.70
Washingtonville-1 w: -1.8 4-11.75 22-01.75 w: +0.0
11 2687 (495) (644) (319) (532) (697)
-------------------------------------------------
19 Mary Lynch 17.12 1.49m 7.36m 5.03m 2:44.37
Oneonta-2 w: -1.6 4-10.5 24-01.75 w: -0.7
11 2642 (583) (610) (358) (567) (524)
-------------------------------------------------
20 Rachel Romanowski 18.78 1.43m 10.19m 4.53m 2:29.37
Williamsville East-1 w: -1.1 4-08.25 33-05.25 w: +0.0
10 2634 (411) (544) (542) (436) (701)
-------------------------------------------------
21 Abbey Stowell 18.09 1.34m 10.30m 4.67m 2:36.81
Haldane-2 w: -2.3 4-04.75 33-09.5 w: 0.6
11 2559 (479) (449) (549) (472) (610)
-------------------------------------------------
22 Molly Baker 16.58 1.49m 7.84m 4.20m 2:44.05
Newark Valley-2 w: -0.3 4-10.5 25-08.75 w: +0.0
11 2526 (645) (610) (389) (355) (527)
-------------------------------------------------
23 Amaya Turnage 19.52 1.55m 7.00m 4.85m 2:38.73
Sweet Home-1 w: -3.5 5-01 22-11.75 w: -0.2
11 2463 (343) (678) (335) (519) (588)
-------------------------------------------------
24 Shannon Gleason 17.06 1.34m 9.13m 4.66m 2:51.83
Cairo-Durham-2 w: -1.1 4-04.75 29-11.5 w: +0.0
12 2426 (590) (449) (473) (469) (445)
-------------------------------------------------
25 Arielle Moheimani 18.55 1.28m 8.83m 4.70m 2:38.71
Homer-2 w: -1.8 4-02.25 28-11.75 w: +0.0
12 2342 (433) (389) (453) (479) (588)
-------------------------------------------------
26 Megan Carden 18.48 1.40m 7.45m 4.57m 2:39.83
Vestal-1 w: -1.1 4-07 24-05.5 w: -0.6
9 2337 (440) (512) (364) (446) (575)
-------------------------------------------------
27 Sabrina Schully 18.01 1.37m 7.87m 4.35m 2:40.19
Port Jefferson-2 w: -1.8 4-06 25-10 w: +0.0
10 2321 (487) (481) (391) (391) (571)
-------------------------------------------------
28 Claire Dickson 17.74 1.40m 6.83m 4.12m 2:41.09
Red Hook-2 w: -0.3 4-07 22-05 w: -0.6
11 2248 (516) (512) (324) (336) (560)
-------------------------------------------------
29 Desiree Dashnaw 17.58 1.37m 5.98m 4.10m 2:41.78
Saranac-2 w: -0.3 4-06 19-07.5 w: +0.0
11 2168 (533) (481) (270) (331) (553)
-------------------------------------------------
30 Sabrina Vulpio 20.83 1.28m 7.20m 4.13m 2:40.29
Christ The King-1 w: -1.6 4-02.25 23-07.5 w: -0.3
11 1882 (237) (389) (348) (338) (570)
-------------------------------------------------
31 Olivia Craig 18.63 1.31m 5.43m 4.05m 2:52.74
Canton-2 w: -1.6 4-03.5 17-09.75 w: -1.1
11 1834 (425) (419) (235) (319) (436)
-------------------------------------------------
Male Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Huntington-1 HUNT 30
2 Briarcliff-2 BRCL 26
3 Sachem North-1 SACN 24
3 Cicero-North Syracuse-1 CNSH 24
5 Corning-1 CORN 21
6 Sweet Home-1 SH 20
6 Newburgh Free Academy-1 NFA 20
8 McQuaid Jesuit-1 MCQ 16
8 Cardinal Hayes-1 CRHA 16
8 Sullivan West-2 SW 16
11 Taft Educational Campus-1 WHT 14
11 William Floyd-1 WF 14
11 Northport-1 NPT 14
11 Valley Stream North-1 VSN 14
15 Lancaster-1 LANC 12
16 Fairport-1 FRPT 10
16 North Tonawanda-1 NT 10
16 Smithtown East-1 SE 10
16 Broadalbin-Perth-2 BPHS 10
16 Byron-Bergen-Elba-2 BYB 10
16 Geneseo-2 GENS 10
22 Fordham Prep-1 FORD 8
22 Arlington-1 ARL 8
22 JFK-Cheektowaga-2 JFKC 8
22 Elmont-1 ELMO 8
22 Smithtown West-1 SW$ 8
22 Kings Park-1 KP 8
22 Warwick Valley-1 WAR 8
22 South Shore-1 SSHO 8
22 Wallkill-1 WALL 8
22 Hackley-2 HACK 8
22 St. Francis (Buffalo)-1 STFB 8
33 St. Anthony's-1 STA 7
33 Somers-1 SOM 7
35 Guilderland-1 GLDR 6
35 Half Hollow Hills West-1 HHHW 6
35 Archbishop Molloy-1 AMOL 6
35 JFK Bellmore-1 JFKB 6
35 Kingston-1 KING 6
35 Pembroke-2 PEMB 6
35 Victor-1 VICT 6
35 Central Square-1 CESQ 6
35 JFK-PSAL-1 JFK 6
44 Our Lady of Lourdes-2 OLL 5
44 Baldwin-1 BLDW$ 5
44 Southampton-2 SH$ 5
47 Erasmus Hall-1 EH 4
47 Rush-Henrietta-1 RH 4
47 Walt Whitman-1 WALT 4
47 Carthage-1 CRTG 4
47 Scarsdale-1 SCAR 4
47 Watkins Glen-2 WTG 4
47 New Paltz-2 NEWP 4
47 Trinity School-2 TRIN 4
55 Suffern-1 SUFF 3
55 Lockport-1 LKPT 3
55 Brighton-1 BRIG 3
55 Port Washington-1 PWAS 3
59 Webutuck-2 WEBU 2
59 Greece Olympia-2 OLYM 2
59 Maine-Endwell-2 MAIN 2
59 Canajoharie-2 CNJH 2
59 Bishop Loughlin-2 BLOU 2
59 Riverdale Country Day-2 RIVD 2
59 Uniondale-1 UNIO 2
59 Oceanside-1 OCEA 2
59 Vestal-1 VEST 2
59 Niagara Falls-1 NF 2
59 Freeport-1 FREE 2
70 Roosevelt-1 RSVT 1
70 Pearl River-2 PR 1
70 Binghamton-1 BING 1
70 Saratoga Springs-1 SSSH 1
70 West Genesee-1 WGSH 1
70 Harrison-1 HARR 1
70 Williamsville South-1 WS 1
70 Wayne-2 WAYN 1
70 Liverpool-1 LVRP 1
70 Gates-Chili-1 GATC 1
70 Riverdale/Kingsbridge-1 DASS 1
Female Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Shenendehowa-1 SHEN 34
2 Rush-Henrietta-1 RH 30
3 West Babylon-1 WBAB 28
4 Shoreham Wading River-1 SWR 24
4 North Rockland-1 NR 24
6 Corning-1 CORN 18
6 Newburgh Free Academy-1 NFA 18
8 Bronxville-2 BRON 17
9 New Rochelle-1 NEWR 16
9 Paul Robeson-1 PROB 16
9 Lansing-2 LANS 16
12 Connetquot-1 CONN 14
13 Saratoga Springs-1 SSSH 13
14 Warwick Valley-1 WAR 12
14 Fayetteville-Manlius-1 FAMA 12
16 South Seneca-2 SSEN 10
16 Benjamin Banneker-1 BENB 10
16 Westhampton Beach-1 WHB 10
16 Queens HS of Teaching-1 QUTE 10
16 North Babylon-1 NBAB 10
16 Cardozo-1 BJC 10
22 Lancaster-1 LANC 9.5
23 Goshen-1 GOSH 9
24 Valley Stream North-1 VSN 8
24 Jamesville-Dewitt-1 JMSV 8
24 Scarsdale-1 SCAR 8
24 Valley Stream South-1 VSS 8
24 Christopher Columbus-1 CC 8
24 Our Lady of Lourdes-2 OLL 8
24 Vestal-1 VEST 8
24 Commack-1 COMK 8
32 Suffern-1 SUFF 6
32 John Jay Cross River-1 JJCR 6
32 Cardinal Spellman-1 CSPE 6
32 Smithtown West-1 SW$ 6
32 Half Hollow Hills West-1 HHHW 6
32 Tapestry Charter-2 TAP 6
32 Penfield-1 PENF 6
32 Fairport-1 FRPT 6
32 Dunkirk-2 DUNK 6
32 Pittsford Sutherland-1 PSUT 6
42 Ossining-1 OSS 5
42 South Shore-1 SSHO 5
42 Newark Valley-2 NEWV 5
45 Medgar Evers-1 MDME 4
45 Emma Willard-2 EMWL 4
45 Massapequa-1 MSPQ 4
45 Averill Park-1 APHS 4
45 Brentwood-1 BREN 4
45 Monroe-Woodbury-1 MW 4
45 Skaneateles-2 SKAN 4
45 Miller Place-1 MP 4
45 Churchville-Chili-1 CHUR 4
45 Albany HS-1 ALBH 4
45 Syosset-1 SYOS 4
45 Webster Thomas-1 WTHO 4
57 Maine-Endwell-2 MAIN 2
57 Dewitt Clinton-1 DWC 2
57 Hewlett-1 HEW 2
57 Greece Athena-1 GATH 2
57 Aquinas Institute-2 AQ 2
57 Leman Manhattan-2 LEMA 2
57 Westbury-1 WURY 2
57 Uniondale-1 UNIO 2
57 Iroquois-1 IROQ 2
66 Beacon-1 BEAC 1.5
67 Ursuline-1 URS 1
67 Notre Dame Academy-2 NDA 1
67 Falconer-Cassadaga Valley-2 FALC 1
67 Oriskany-2 OJSH 1
67 Cicero-North Syracuse-1 CNSH 1
67 Brooklyn Tech-1 BT 1
67 Ithaca-1 ITH 1
67 Baldwinsville-1 BLDW 1
67 Gates-Chili-1 GATC 1
67 Poly Prep-2 POLY 1
67 Orchard Park-1 OP 1
67 Nyack-1 NYK 1
Like·Comment·Share·E-mail·65544 views
History for New York NYSPHSAA Outdoor State Championships
Show 13 more
Hashtags#new-york-state-meet #new-york #nysphsaa #outdoor #championships #track #field
|